Žádné drama na trhu práce

Názor
Nová data z českého trhu práce opět potvrzují, že se tam neodehrává žádné drama srovnatelné třeba s vývojem po začátku americké finanční krize.
Na pracovním trhu mohou dál chybět starší ročníky, pro něž se předčasné penze staly mnohem atraktivnější než vyčkávání na ty nižší regulérní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Míra nezaměstnanosti se ve srovnání s prosincem zvýšila jen o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 procenta a počet lidí bez práce byl v lednu nižší než na začátku roku 2021, kdy ekonomika prožívala již několikátou vlnu pandemie a zaměstnanost přitom chránily anticovidové programy.

Česká ekonomika je sice v recesi, ale na trhu práce to přímo vidět moc není. Ke změnám dochází především u volných pracovních míst, které postupně ubývají, nicméně i tak je jich přes 280 tisíc. Ekonomika navíc dokázala využít i velký počet lidí přicházejících z válkou zasažené Ukrajiny, kteří zde mohli nastoupit na dříve neobsazená místa ve službách i ve výrobě.

Po zkušenostech jsou firmy stále obezřetné při propouštění, protože získávání zaměstnanců zpět se jim po předchozích krizích docela nedařilo. Stačí si vzpomenout na masívní přesuny pracovníků v době covidu, po nichž zůstala prázdná místa v oboru HORECA a cestovním ruchu všeobecně.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v Česku roste, žadatelů o práci více než volných míst

Od dalších měsíců lze očekávat jen velmi mírné zvýšení nezaměstnanosti, které bude maskováno sezónností. Vzhledem k tomu, že ekonomická recese nebude nejspíš ani hluboká a ani dlouhá, trh práce příliš nepoznamená.

Maximálně se zde utlumí mzdové tlaky vyvolané inflací, protože v horších časech se opět projeví preference zaměstnání před snahou maximalizace výplaty. Riziko mzdově inflační spirály je proto nadále velmi nepravděpodobné.

Na pracovním trhu navíc mohou dál chybět starší ročníky, pro něž se předčasné penze staly mnohem atraktivnější než vyčkávání na ty nižší regulérní. V některých odvětvích a oborech, zejména pak ve stavebnictví, tak může přetrvávat nedostatek kvalifikovaných pracovníků i nadále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB