Musí předčasný důchodce přestat pracovat?

Analýza
Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější, než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného důchodu tak aktuálně odchází nejvíce lidí. Někteří z nich chtějí ještě pracovat, jaké podmínky pro ně platí?
Příjmová omezení se na předčasné důchodce vztahují pouze do dosažení jejich zákonného důchodového věku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Současně pobírat předčasný důchod a příjem ze zaměstnání je možné pouze v případě, že nevzniká povinnost z takového příjmu platit sociální pojištění. Předčasní důchodci tedy nemohou až do dosažení řádného důchodového věku pracovat na pracovní smlouvu, a to ani v případě sjednání alternativního úvazku.

Dostávat na účet předčasný důchod a současně mít příjem ze zaměstnání je možné pouze v případě práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti s hrubou odměnou do limitu.

Kdy se neplatí povinné pojistné z pracovních dohod

V případě hrubé měsíční odměny z dohody o provedení práce nepřekračující 10 000 korun a z dohody o pracovní činnosti nepřekračující 3 499 korun se neplatí sociální pojištění a takový příjem je možné mít současně k předčasnému důchodu.

PSALI JSME:
Přemýšlíte o předčasném důchodu? Zvažte vliv inflace a využijte podporu v nezaměstnanosti

U dohody o pracovní činnosti se navíc limit pro rok 2023 zvyšuje o 500 korun. Předčasný důchodce přitom může na základě pracovních dohod s hrubou odměnou do limitu pracovat pro více zaměstnavatelů současně.

Co když chce předčasný důchodce dále pracovat?

Někteří občané v předdůchodovém věku volí koncem letošního roku odchod do předčasného důchodu z důvodu výhodnějšího výpočtu, než při výpočtu klasického důchodu v příštím roce, ale současně chtějí stále pracovat na plný úvazek. Nechtějí tedy již pouze pobírat předčasný důchod.

V takovém případě je nutné si požádat o předčasný důchod bez jeho výplaty. V tomto případě bude vypočten vyšší důchod, který se však začne pobírat až po dosažení řádného důchodového věku nebo po skončení zaměstnání, podle toho, co nastane dříve.

PSALI JSME:
Pracující důchodci a zvýšení penze

Pro příští rok nedochází k nějaké nepříznivé legislativní změně při výpočtu starobního důchodu, ale v roce 2022 je výpočet důchodu díky dvěma mimořádným valorizacím mimořádně výhodný, proto došlo k této zvláštnosti, že výpočet předčasného důchodu koncem letošního roku je výhodnější, než v příštím roce.

V důchodovém věku již nejsou omezení

Příjmová omezení se na předčasné důchodce vztahují pouze do dosažení jejich zákonného důchodového věku. Jakmile předčasný důchodce dosáhne řádného důchodového věku, tak již může pracovat i na pracovní smlouvu na plný úvazek a výše sjednané hrubé mzdy není nijak omezena.

Pasivní příjmy, ze kterých se neplatí sociální pojištění, například z kapitálu, mohou mít předčasní důchodci v neomezené výši po celou dobu.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Zavřít reklamu ×
  1. Ještě by bylo dobré zdůraznit, že při předčasném důchodu bez jeho výplaty (začíná se vyplácet až po dosažení řádného důchodového věku nebo po skončení zaměstnání, podle toho, co nastane dříve) nelze při propuštění z práce čerpat podporu od úřadu práce, ale nastává výplata předčasného důchodu.

  2. Som ival. 1st.
    Nemozem sa zamestnať. Mam pravo požádat o predčasný ducod v CZ keď som občan SR. Důchod poberám z CZ, na co mám nárok, děkuji moc zaodpoved.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB