Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, pak dalším řešením je stát se rentiérem, nebo bohužel čekat dál.
Pokud odejdete do předdůchodu, do doby, než vám bude vyplácen starobní důchod, žijete v podstatě ze svého. Ilustrační foto: Pixabay

Odejít v letošním roce do důchodu mohou ti, kteří prokážou dobu důchodového pojištění 34 let a splní i věkové kritérium. Do doby pojištění se počítají nejen úseky, kdy si je platil zájemce sám či prostřednictvím zaměstnavatele, ale i tzv. náhradní doby (např. rodičovská dovolená, základní vojenská služba, invalidní důchod či péče o jinou osobu).

Zkontrolovat si dobu pojištění

Přehled o historii důchodového pojištění získáte na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), případná bílá místa si však musí každý doplnit sám. Je dobré si ještě v průběhu aktivní pracovní éry zkontrolovat, zda především v začátcích podnikaní v 90. letech za vás zaměstnavatelé odvedli všechny platby pojistného.

I přes neustálé posuny je to s věkovou hranicí o něco jednodušší, protože přesný datum odchodu do starobního důchodu si najde každý snadno na internetu. Je vhodné si připomenout, že přes genderovou rovnost i bezdětným ženám vzniká nárok dříve než mužům, po dosažení věkové hranice se o starobní důchod žádá a jde pouze o možnost, nikoli povinnost přestat pracovat.

Do předčasného po šedesátce

Existují však ještě nejméně dvě možnosti, jak získat (dříve hanlivou, dnes spíše atraktivní) nálepku důchodce. Tou první je předčasný starobní důchod, do něhož je možné odejít po nejméně 35 letech pojištění. Pro předčasný starobní důchod totiž platí, že minimální doba důchodového pojištění se stanoví výhradně podle roku, ve kterém občan dosáhne důchodového věku. A to bude patrně až v příštím roce, kdy požadovaný počet let vzroste na 35 let.

Předčasný důchod lze získat nejdříve tři roky před nástupem do řádného důchodu. V případě, že máte odejít do důchodu v 63 a více letech, prodlužuje se možnost „předskočit“ až o pět let. Pro obě varianty však platí, že do předčasného důchodu můžete nastoupit nejdříve po dovršení 60 let.

Tento krok má jednu hlavní výhodu, a sice zmíněný delší odpočinek od práce a zbavení se úhrady zdravotního i sociálního pojištění či návštěv na úřadu práce. Ale pak už hlavně nevýhody, především v podobě zkrácené částky, kterou od státu budete měsíčně dostávat, i omezení dalšího přivýdělku v „přechodném“ období.

Zkrácený příjem navždy

Krácení předčasného důchodu je závislé na době, která zájemci chybí k dosažení podmínek pro řádný starobní důchod. A protože se výpočet řídí každými 90 kalendářními dny, je výhodné si tento krok propočítat a načasovat.

Případný přivýdělek je možný jen na základě dohod, případně se předčasný důchodce musí vejít do limitu, který nezakládá účast na sociálním pojištění (v roce 2018 je stanoven na 71 950 korun). Tato omezení padají po dosažení věku pro řádný důchod, co však zůstává, je zkrácená měsíční výplata. Předčasný důchod je možné při nástupu do zaměstnání pouze přerušit, nikoli ukončit, takže řádný starobní důchod se z něj už nikdy nestane.

Předdůchod? Žijete v podstatě za své

Jako zatím podstatně méně využívaná se nabízí druhá možnost, jak odejít do důchodu dříve – tzv. předdůchod. Ten je totiž omezen nejen dosažením věku (nejdříve 5 a nejpozději 2 roky před starobním důchodem), ale především povinností mít v doplňkovém penzijním pojištění naspořenu nemalou částku.

Ta je stanovena na 30 % celostátní průměrné mzdy v době nástupu do předdůchodu. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v posledních letech výrazně vzrostla, využití celé pětileté lhůty na předdůchod dnes znamená naspořit si na penzijním připojištění předem přes půl milionu korun.

A z těchto peněz pak budete v předdůchodu žít, protože vám je nevyplácí stát, jako v případě předčasného důchodu, ale vaše penzijní společnost. Výhodou je, že v předdůchodu můžete nejen pobírat podporu v nezaměstnanosti (při splnění dalších podmínek) či podnikat (a stát za vás bude platit zdravotní pojištění).

Je považován za tzv. vyloučenou dobu, takže vám řádný starobní důchod v osobním vyměřovacím základu nezkrátí. Nevýhoda? Žijete v podstatě za své. A je samozřejmě důležité si pohlídat celkovou dobu pojištění, aby vám pak do kýžených 34 let pro starobní důchod nějaký ten měsíc nechyběl.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 89
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. PP Pavel Pergler

    Šel jsem do předčasného důchodu již před šesti lety, Je to nádhera, ještě jsem se nenabažil. Je to úžasné nic nemuset.

  2. Bu Bunak

    Pujdu do predcasneho duchodu, abych si v nem mohl privydelat. Peknej blabol.

  3. Ja Jarek

    Když to tak vidím, tak mi příjde docela k smíchu, když současní důchodci, kteří šli do důchodu kolikrát i v 55ti a stačilo jim 25 odpracovaných let křičí, jak se na stát strašně nadřeli a že chtějí přidávat na důchodu:D To, že další generace půjde se štěstím v 65ti s 35ti odpracovanými lety a dostanou důchod poloviční je už podle nich naprosto v pořádku.

    • Ro Roman

      Je mne 54 a mám uznaných 40 let. Na řádný důchod budu mít 50 let. Akrorát se toho vůbec dožít. Otec měl 55 a dědové 47 a 49 let když odešli.
      Beru to spíše tak, že dnes ještě žiji. Když vidím systém invalidních důchodů, tak je mne z toho špatně.

      • S- Sam - Moravský nezávislý komentátor

        Tys už dělal od 14 – tos vyšel ze sedmé?

        • Bu Bubima

          Tak já jsem šel ve čtrnácti do učení a v 16ti letech jsem byl vyučen. Co je na tom divného?? Nevím zda se učňák považuje za prácí, ale někdo šel z osmiletky rovnou do práce.

        • Lu Luboš

          Já šel taky ve 14 na učňák… dokonce mi vynadali že nemám občanku a nechápali, že je mi 14 a že ji ještě vůbec nemám!!!
          Dnes mám invalidku… Ale po pravdě… já se nadřel dost. To ti, co sedí v kanclech to mají zadarmo ty důchody. Ale problém je jinde… A to v tom, že stát začal vyplácet první důchody lidem, kteří si na ně neplatily a tím se dostal do skluzu!!! To je prvotní problém. Ale nebudu to zde řešit. Kdo o tom něco ví, chápe o čem mluvím, kdo ne, aď se tím už nezabývá.

          • ma marionettam

            Ten, kdo si „neplatil na důchod“ (neplatil soc. pojištění) žádný důchod nedostane! Dostává maximálně sociální dávky, o které však musí v pravidelném intervalu žádat a dokládat výdaje (nájem, el.en. apod…)

    • Zd Zdenda

      Kolik vám je ? Když jsem odcházela do důchodu, tak jsem měla 47 odpracovaných let. Je to málo ?

    • Věra

      Jarku, běžte do …s takovým uvažováním. Že vy jste ten sametový výplod? My jsme šli do důchodu tak jak píšete, ano. Ale cosi je za námi vidět, cosi po nás zůstalo. Co zůstane po vás? Drogama a chlsem zdevastovaná schránka s vymytýma mozkam. My za to nemůžeme, v převážné většině M Y jsme těmi klíči na Václaváku necinkali!! M Y jsme byli spokojení! Nám se žilo skromě, ale dobře, klidně, bezpečně, slušně…měli jsme i kde bydlet – skoro zadarmo, postavit si domek, i s BEZPLATNOU podporou státu i zaměstnavatelů…a měli jsme VŠICHNI spousty dalších vymožeností. Jestli chceme přidávat na důchodu, je to jedině v pořádku, protože naše peníze, co jsme si na svoje naše důchody, nám byly ODSkou s KLAUSEM a spol. rozkradeny! A to málo, co nám dávají, je almužna proti tomu, co nám právem patří. Takže záviďte někomu jinému a nebojte se to vyjádřit, zbabělče. Nám závidět není co, obzvlášť od takových jako jste vy.

      • M6 Milan 60

        Čest práci soudruzko. Vy a vám stranicky podobná stvoření to budou muset tady doklepat. A ať už nevstavaji zadní noví bojovníci. Komančů jsem si užil dost.

        • TB Táňa Břeňová

          Soudružka neví, že každý platí že svých odvodů těm stávajícím důchodcům, ne sobě. Jedno vím jistě, tak dobře jako dnešní důchodci se my mít nebudeme.

          • Věra

            Havloidko Táňo, MY jsme si na svoje důchody ušetřili!!!. MY jsme vám dokonce hodně vybudovaného po nás zanechali. Co zbyde dalším generacím po takových, jako jste vy, NEsoudružko?Naplno bych vám odpověděla. Úplné h…. Že MY se máme dobře, přestože nás sametová vláda s Klausem a spol. obrala, o co se jim podařilo včetně bohatého důchodový fondu, ze kterého jste mohli něco ještě mít i vy, netáhla, můžeme děkovat jedině socialistickému zřízení v době před chlastounem Havlem. Tak dobře, jako my, co jsme pracovali a platili si na důchod za socialismu se VY!! nemyslící havloidi vůbec nikdy mít nebudete, a dobře vám tak. Co jste si vycinkali, to máte, vy hlupáci závistiví. Zlatí komouši, nemáte ani tušení, jak jsme se měli a jak jsme se mohli mít dobře a klidně i dál, my i Vy. Dobře vám tak, co jste si udělali a děláte, to máte.

      • Or Ornyl

        Soudružko, jen natahovat ruku a stát ať platí, že? Cinkal jsem klíči a vůbec toho nelituji. Jsem již v důchodu, obě dcery vystudovaly VŠ, mají dobrá místa. Byly v mnoha zemích Evropy, což by za totáče nemohly. Přeji jim to. Mám důchod nad průměrem, od ledna mně přidali 1000 Kč a ještě si přivydělávám. Jelikož jsem za totáče nečekal na vše jak kura na sopel, zařídil jsem si družstevní byt, které je nyní můj a nájem i s inkasem a činí 5000 Kč. Tož tak..

        • Věra

          Chudáčku omezený, u vás je všecko jenom o majetku. Jsou tací, kteří za pár šupů budou nohy líbat. Tak si to užívejte.

        • Da Dan

          Doufám , že se shodném družstevní byt stál 36.000.- plus brigádnicky odpracovat 800 hodin i za pomoci rodiny nebo kamarádů.Spořily jsme 1.000.- měsíčně tzn.za 3 slovy tři roky svoje bývání.Slyšel jste někdy o vystěhovalecké k pasu,kdo zaplatil státu odstupné za vyučení,střední,vysokou následně požádal o zbavení občanství dostal povolení k trvalému pobytu mimo náš stát.Vím , že to není to ideální,ale šlo to já jenom na poslední chvíli odmítl platit střední.Podotýkám že jsem 30 let podnikal a dle některých jsem za vodou..Musíme si spíše určit priority peníze nebo soc.politika.

          • Mi Milan

            Já tedy nesouhlasím! Mě družstevní byt 3+1 stál jenom 13 000 Kčs, tedy asi 6-7 mých tehdejších čistých měsíčních platů. Odpracoval jsem ovšemže okolo 4 000 hodin práce a dodnes splácím bance celých 214 Kč měsíčně…Dneska tento 30 letý byt realitky prakticky ihned prodají v ceně okolo 3 milionů Kč. Děkuji tímto starému režimu, že jsem si do konce života vyřešil otázku bydlení. A novému režimu zase za dnešní možnost cestování prakticky kamkoliv si vzpomenu. Ale na rovinu, už bych znovu mladým býti nechtěl, to ani náhodou.

      • wo wolf

        nechápu, co zde ještě děláte, koukejte se vystěhovat do severní koreje za svým ideálem!

        • Da Dan

          a pan kapitalista promluvil, jen počkej, jedna zima a sami si vezmeme od bohatých co nám patri

      • Al Alena

        Citace:…jestli chceme přidávat na důchodu, je to jedině v pořádku, protože naše peníze, co jsme si na svoje naše důchody, nám byly ODSkou s KLAUSEM a spol. rozkradeny! A to málo, co nám dávají, je almužna proti tomu, co nám právem patří….Konec citace. Paní věro, hluboce se mýlíte – důchody jsou placené průběžně, tj. vaše odvody spolkly důchodci z vaší doby a na vaše důchody dělají dnešní pracující. Zkuste si ještě vzpomenout jakou jste měla mzdu za vašich pracovních časů (řádově to bude do 1.500,–Kč) a jaké z toho byly odvody (řádově opět max 300,–Kč) a teď to porovnejte s tím, jaký máte dnes důchod… Nikdy jste do systému nedovedla to, co za dobu svého pobytu v důchodu vyčerpáte. Žádný důchodce nikdy nedovedl to, co spotřebuje posléze…pouze ti, kteří v důchodu pobudou jen pár let a pak odejdou na pravdu Boží…ale ti, kteří jsou v důchodu 15 a více let jsou oproti svým odvodům těžce v plusu, takže prosím mlčte o tom, že MY jsme si na důchod vydělali…ne, vy jste vydělávali na důchod jiným důchodcům a na vaše důchody vyděláváme my, stejně jako na ty naše budou vydělávat naše děti atd.

        • JR Jaroslav R.

          Vážená paní Aleno.Jsem důchodce a pracoval jsem většinu života v kovárně, a v kovárně v třísměnném provozu. V r. 1980 už jsem jako řadový řemeslník vydělával 6500 čistého což je z ohledem na tehdejší
          reálnou mzdu dnešních 70000 a 1500 měla uklízečka což je cca. dnešních 16000 a proto si myslím že kolegové kteří dnes pracují ve stejné profesi jsou na tom hůře a to nezohledňuji zdražování poslední doby.

      • Ma Marek

        Přesně a výstižně napsáno. Není třeba nic přidávat. Je už na IQ každého vak to stráví….

      • Ma Marek

        Přesně a výstižně napsáno. Není třeba další komentář. Jak si to každý přebere záleží na jeho morálních vlastnostech a výši IQ. S tím už nejde u mnoha jedinců bohužel udělat vůbec nic…

      • Ja Jan

        Víte Věro vy jste poměrně hloupý a jednoduchý člověk. A sobecky. Vy jste se měla dobře tak se měli dobře všichni. Navíc vůbec nechápete princip důchodu. Nikdo si u nás nikdy na svůj důchod nedal ani korunu. Všechny vybrané peníze jdou ihned důchodcům. A zbytek nadotuje rozpočet. V podstatě si na důchod sporite tím,že máte děti. Ale pochybuji že to pochopíte.

    • Věra

      My nemůžeme za to, co jste si vycinkali! A ještě jste nedostali rozum. Jak slyšíte o socialismu, prskáte jak křečci. ZLATÍ KOMUNISTI! Když vyprávím vnoučatům, málem nevěří, že bylo možné tak krásně žít. Dnes – kam se podíváš, samí šmejdi.

      • Ja Jan

        Chudáci vaše děti, jak budou mít zkreslenou představu o minulosti. Ale věřím že až uvidí reálný život kde se platí za práci a ne za zaměstnání, tak pochopí. Za komančů jste to měli tak že vy jste předstírali že pracujete a komančové předstírali že vás platí

    • Ja Jane

      k smíchu nebo k pláči jste leda tak vy. Válíte se doma u rodičů , děláte na kdejaké dohody a když máte po mejdanu tak nejdete do práce , proto odchod do důchodu v 65 , vy neodpracujete ani těch 25 let

  4. Ju Judita

    Já budu mít 35 let odpracováno v 56…začala jsem v 21 letech, že bych šla do předčasného důchodu? 😀

  5. jo johny

    Netěšte se , kteří si myslíte ,. že být v důchodu je to něco extra ! To jste jednou nohou hrobníkovi na lopatě !

  6. IH Ivana Hudcová

    Šla jsem do předčasného důchodu v říjnu s desetiměsíčním předstihem. Zjistila jsem, že si tím zkrátím řádný důchod zhruba o 140 Kč, ale díky tomu, co odhlasovala sněmovna – přídavek důchodcům zhruba 900 Kč od Nového roku 2019 – se mi ten předčasný důchod zvýší daleko významněji, než kdybych šla za ten necelý rok do důchodu řádného. Jak to, že toto zásadní sdělení tato tzv. poradna neobsahuje?! Vždyť řada lidí si vůbec neuvědomuje, že ono zvýšení se týká pouze těch, kdo k 1. lednu 2019 už budou v důchodu, a ne těch, kdo do důchodu půjdou po tomto datu.

    • Re Redakce

      Redakce: Obecně neplatí, že předčasný důchod je pro seniora výhodnější, než když odejde do řádného starobního. Nejsme si proto jisti, zda se čtenářka v argumentaci nespletla. Předčasný důchod je především nouzová varianta, kdy do odchodu do penze chybí tři roky a méně, senior nemá práci ani úspory, aby si mohl dovolit předdůchod. A jako taková je také z variant zmíněných v Poradně nejméně výhodná. Už jen proto, že se „postará“ o trvalé krácení starobního důchodu.

      • Vítězslav

        Našetřeno v penzijním fondu mám bohatě, ale výhodnější bude pro mě předčasný důchod – měl bych spolu s rentou od fondu brát víc, než mám teď čistého!

        • Ja Jan

          Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká renta dnes je to přeci zrušeno, platí se všechny peníze naráz, když jsem si chtěl udělat připojištění penzijní, tak mi řekli že nelze v příslušném věku vyplácet měsíčně peníze, že si to musím vybrat naráz, že to jinak zákon neumožňuje. Můžete mi prosím napsat která penzijní společnost toto umožňuje? Děkuji

      • EJ Eva Jana

        Asi tak a je to past pro ty co nemají možnost jak žít tyto roky bez práce./navíc různé nemoci,změny na zdraví i síle./Cynismus jak dělá úřad práce /žádná podpora na existenci a žebračenka nestačí ani na dojíždění nejen na úp a k lékaři,taky ani za dětmi -šlus . Jak Vás prostě vyřadí ze stavu,krátí poté důchod několikrát ,nebere se na ohled už tak menší důchod kdy ženy matky,samoživitelky a ex nic nepřispěje atd.

    • el eliška

      Ano, dostanou přidáno všichni, kteří budou pobírat důchod k 1.1.2019. Těm co budou žádat o důchod v průběhu r. 2019 se výpočet provede podle nových koeficientů -vždy vyšších jak předchozí rok. Bude teda zohledněno to přidání k 1.1. Neměla jste jít do předčasného důchodu, pokud k tomu nebyl vážný důvod.

  7. Zd Zdeněk

    Vzhledem k situaci v mé profesi, kdy jak se zdá se vrací recese mě zajímá ten předdůchod. Dosáhl jsem 60ti let věku a mám odpracováno víc než 35 let. Naspořeno něco mám. Bylo by možné dát nějaký odkaz, či informaci jaké jsou pro jeho čerpání v souběhu s přivýdělkem v podnikání podmínky a podporou v nezaměstnanosti?

    • Re Redakce

      Dobrý den, bohužel nemůžeme fungovat jako on-line poradna, tyto konkrétní informace si budete muset vyhledat sám. Děkujeme za pochopení. Redakce.

    • ji jiri

      Ne. Odpracovane roky se pocitaji od 15, nebo 18, let (vyucen/student). Od r.1986 se pocita příjem ?….jm

    • dJ dagmar Jůzlová

      Příjmy se počítají od roku 1986, ne odpracované roky

  8. so soda

    Lepší jít do předčasného důchodu za cenu krácení protože dělník se nikdy nedožije věku jako politický vepř žijící z jeho vydřených peněz

  9. Da Dana

    Šla bych klidně do důchodu už letos,odpracováno 37 let,55 let,1 vnouče skoro 5 leté,další na cestě…to by mi to ale dnešní režim musel umožnit 🙁 Celý pracovní život jsem vstávala v hodně brzkých hodinách,pár let i půl 4….už jsem dost unavená 🙁 Mám jednu známou,nepochopím proč odcházela do důchodu,žádné kamarádky,žádné koníčky,nic jí doma nebaví,doma se vysloveně nudí.

  10. Da Dana

    Proč je u nás důchodový věk i odpracované roky? Tohle není normální nikde ve vyspělých státech,špatně kopírujeme státy,které mají o hodně vyšší věk dožití Podle počtu odpracovaných let,dětí,bych měla být už půl roku v důchodu.Realita? Jdu za 8 let.Pracuji v v Domově pro seniory,,máme u nás klienty,kteří jsou v důchodu 30 – 40 let…-to moje generace se nedožije 🙁 Do důchodu budeme odcházet nejdřív v 64 letech,oproti našim klientům,kteří jsou v důchodu 30 let a víc 🙁

    • No Novák

      Hudcová, problém není v neinformovanosti, ale v tom, že neumíte počítat. 10 měsíců dříve tj. 4x – 0,9% = – 3,6% , za neodpracovaný rok je to dalších vašich – 1,5%, dohromady je to -3,6-1,5%= -5,1%. 5,1% z výpočtového zásluhového základu, ne z vypočteného zásluhového základu. Z důchodů 13270 Kč je penalizace 13270 – státní 3270= 10 000 Kč, 10 000x 0,051= 510 Kč. Lidé kteří neodejdou do starobního důchodu dříve a za vašich výdělků a odpracovaných let, bez penalizace za neodpracovaných 10 měsíců, budou mít nárůst důchodů oproti vám vyšší o cca 700-800 Kč měsíčně, i díky vyššímu přepočtové mu koeficientu.

  11. Sa Sam

    Bohužel důchod, to je jen čekání na smrt, bez ohledu na to zda je nízký nebo vysoký. Ztráta sociálních kontaktů, pracovních návyků, nástup nemocí a blbnutí mozku je horší než práce. Spíš by se měl v pracovním procesu zohledŇovat věk a těmto lidem přidělovat přiměřenou pracovní zátěž. Bohužel kapitalismus požaduje plné nasazení od 25 letého až po 60ti a více letého pracovníka, který ovšem výkon jako 25 letý už podávat nemůže. To je možná cesta pro budoucí reformu a evenuální zuvyšobvání věku odchodu do důchodu. – přidělit odpovídající práci – tedy pokud vůbec bude.

    • VU VUESAK

      Naprostá pravda. Nejvíc mi vadí ztráta sociálních kontaktů a pracovních návyků. Dřív jsme si říkávali, jedno, kolik peněz v důchodu, ale jak dlouho si ho užijem. Nemoci se mi zatím vyhýbají, ale únava už je znát..( je mi 72 r.)

    • Věra

      SAME, práce bude vždycky, bez práce neexistuje vůbec nic. Jenže vykládejte to těm, co o práci nikdy nezavadili, protože jsou hýčkáni jak nějaké vzácné rostlinky ve skleníku a Šabatová ještě dohlíží, aby je náhodou nic neofouklo!

  12. Lenka Štolová

    Jak se počitá důchod lidem ,kteří nikdy nepracovali?A že jich znám.

    • Mi Michal

      Prý z celostátního průměrného výdělku. Takže budou mít vyšší důchod než většina lidí.

      • Věra

        A TAKÉ MAJÍ. VŠICHNI, O KTERÝCH VÍM. DALŠÍ NA TO 100% SPOLÉHAJÍ. Není to fakt teď nějaká divná doba? Všecko naopak?

        • Pa Paul

          Je to nesmysl, nevěřte těmto bludům…
          Ovšem dosáhnou na jiné dávky, ale to jez důvodu, že pokud by nic neměli, zřejmě by žili z krádeží a podobně…

        • Pa Paul

          Budou mít je základní důchod tak kolem 3400 Kč. To co dělá ten vyšší důchod je to propočítání z výdělků t.j. Propočet hrubých mezd (opravte mě zda to není správné) od roku 1986 do konce práce. takže NEBUDE MÍT VYŠŠÍ DŮCHOD než většina.

    • ma martina

      nijak, na důchod nemají nárok. nicméně se o ně nemusíte vůbec bát, vyberou si svoje peníze v jiných dávkách.

    • Věra

      Taková netáhla o tom nemusejí vůbec uvažovat. Vždycky to dopadne tak, že si žijí nad poměry v kterémkoliv věku, neziskovky se Šabatovou na to dohlížejí. Takový bo… za socíku nebyl, proto tady právě ta současná „zachovalá“, prací nedotčená netáhla, která za socialismu vůbec neexistovala, tak prskají, jak bylo zle! A jak se jim TEĎ daří. Bodejť by ne…

      • Ja Jan

        Ti kteří v 65 nemají splněných 35 let si musí počkat do 70 let a pak dostanou nějaké velmi malý důchod samozřejmě pokud ani do té doby nesplní 35 let.

  13. Lenka Štolová

    Jak je teda možné,že berou důchod i ti ,kteří nikdy nepracovali?Není to trochu zcestné.

    • je jenicek54

      proto, že se stát neřídí tím co by mělo u takových být. kdo nepracuje at nejí. důchod nedostane.

    • fr francesco

      Paní Štolová, pokud někdo dřív nepracoval, tak nedostává žádný důchod, ale soc.podporu a pouze pokud před důchodem měl uznanou invaliditu 3 stupně, pak po dovršení důchodového věku změní na starobní důchod.. Takže žádné zvýhodňování nepracujících není, to jen někteří politici a lidé tento mýtus vědomě šíří.

  14. Da Dana

    Tito lide kterí nikdy nepracovali nemaji narok na duchod,ale určitě mají nárok na socialní dávky..

  15. Sl Slávek

    Dokud jsou peníze na celoživotní sociální dávky pro nepracující parazity, tak mi nikdo nebude vymývat mozek tím, že NEBUDOU peníze na důchody a že si musím spořit. Máte pro ně, tak musíte mít i pro nás. Teprve až nebudete vyplácet nechutně vysoké dávky nikdy nepracujícím, potom uvěřím, že peníze docházejí…

  16. je jenicek54

    nechce se Vám pracovat? zřejmě nezdílíte místo v europarlamentu, senátu, sněmovně, nebo jiném mizerně placeném korytě

  17. Věra

    „UŽ se vám nechce pracovat? “
    Takový všeobecný nadpis je podle mne maximálně urážlivý pro nás, co jsme si svoje poctivě odpracovali. Autor se zřejmě z nějakého důvodu bojí upřesnit, např: „Nemakači, chroničtí výběrčí všemožných dávek, co existují, nemocní z cigaret, chlastu, fetu, nezřízeného sexu… NECHCE SE VÁM PRACOVAT? Nám, co jsme svoji práci poctivě odvedli, se UŽ fakt nemusí chtít pracovat, kór když vidíme, jak se většině dobře žije bez práce a starostí. Stačí umět fňukat a natahovat ruce a nevidět, jak menšina těžko vydělává, aby uživili sebe, svoji rodinu a ještě NUCENĚ tyto darmožrouty. A ještě navíc ze všech stran na nás útočí žebravé příživnické „neziskovky“ o příspěvek, dokonce si přejí i pravidelné měsíční příspěvky!!! A to se nám, všude ostouzeným v důchodovém věku, má ještě chtít pracovat? Ne, nechceme fakt už pracovat a chceme (samozřejmě marně) důchody, na které jsme si celý život platili = které si zasloužíme, ale které nám byly ROZKRADENY za vlád ODS. A ne, že nám přidají X Kč a zvednou ceny všeho tak, že utratíme 3x víc než předtím a ještě to budou okecávat, všude o tom psát a vychvalovat se do nebe. Tak s podobnými „nadpisy“ prosím opatrně! Specifikovat !

    • WZ Wenzel Z.

      Soudružko Věro. Jako dojnice do roku 89 jsi měla plat 1.700,-Kč a do důchodového systému jsi dávala 180,-Kč. Dnes bereš 15.600,-Kč a rozdáváš moudra na počkání. A nejenom ty, ale skoro každý poukazuje na ty druhé. Starejte se každý o sebe, snažte se, pracujte a budete mít podle svých zásluh dost. Mám pocit, že těch 30 let ve vašich makovicích ani neproběhlo.

      • Věra

        WENZEL: Soudružka jsem nebyla, bohužel, a plat jsem moc velký neměla, ani s svými dvěma vysokými školami a dvěma maturitami. Dřív každý dělal spousty věcí a prací i zadarmo, a rád. Ale s omezenými nevychovanými rádoby světáky, kteří každému na potkání tykají, blby, jak jste Vy, se setkávám až teď, ve „svobodné“ době sametové, demokratické, na každém kroku plné pravdy a lásky.

        • Ja Jana

          Paní Věro, naprosto s Vámi nesouhlasím. Je mi 56 a jsem ráda za tu dobu co tu je. Z celého srdce si přeji, aby se na 2-3 měsíce vrátila doba před rokem 1989. Spousta lidí by si vzpomněla, jaká doba to byla. Lidskou přirozeností je, že to špatné zapomínáme.

  18. Mi Michal

    Už se těším, když dosáhnu 60 let, tak okamžitě jdu do předčasného, at se děje co se děje! Nejde ani o to, jakou výši důchodu bereš, ale jak dlouho. A protože nikdo nevíme dne ani hodiny, moje volba je jasná.

    • Te Teta

      Mám 55 let celý život pracuji, mohu tedy při dovršení 60 let odejít do důchodu?

        • Ja Jana

          Pane Paule, je mi 56 a co si myslíte o tom, že bych podnikala na živnost, živnostenský list mám, ale činnost pozastavenou. Akorát to, že bych platila zdravotní a sociální pojištění, ale žádnou činnost, jen bych uvedla čestné prohlášení, že jsem nic nevydělala. Dosud jsem měla celkem slušný výdělek, zhruba 30 000 Kč měsíčně, ale už nechci chodit do práce a finanční rezervu mám, akorát nechci, aby mi byl krácen důchod nějak zásadně. Je tu někdo, kdo se v tom vyzná? Děkuji

  19. mi micek

    Lepší je chodit do zaměstnání než do práce 🙂 jde to. Tahat 12 h. směny za mizerný peníz ? k čemu to už raději budu jezdit s hovnocucem kde si vydělám mnohem více za pár hodin a nepředřu se.

  20. An Antonín

    Stále zde čtu – před důchod, starobní důchod, plný invalidní důchod, atd.atd. Já mám jít ve svých 64-letech. Nyní je mi 61-let. Ale nikdo se nezeptá PROČ musím odejít v 61-letech. ?? Zdraví mne opustilo. Nikoho nezajímá že dotyčný člověk má po operaci obou kolenních kloubů – endoprotézy, prodělal operaci srdce -výměna srdeční chlopně, a operace břišní aorty atd. atd. Že musí ze zdravotních důvodů opustit práci. V tomto státě je určeno jen v kolika letech se odchází do důchodu, ale na zdraví člověka který celý život tvrdě pracoval se nemyslí. Jak jsem kdysi dávno v nějaké diskuzi na internetu napsal – z práce, rovnou do kremace.

  21. an antonín

    Celý život,sem se těšil na důchod a teď si ho užívám.Odešel sem z prac.procesu v 61letech a udělal sem dobře,je mi fajn.V dnešní zmatené době,není důvod na něco čekat.

    • Mi Mira

      U důchodu nejde o to kolik,ale jak dlouho,tzn.cim déle vás udrží v pracovním procesu,tím větší je šance že skapete,buď těsně před důchodem nebo brzy v nem,takže vám nebudou muset nic dat.soucastna garnitura vidí a ví,ze staré generace které odejdou z procesu se hůře nahrazují,a tím nechci shazovat mladé ti co chodí do práce to nemají lehké a budoucnost zadna.duchodovy fond který Vašík Klausů rozpustil do rozpočtu už se asi těžko obnoví,ale nejen on,po prevratu se všem hezký prodávalo,vylepšovaly rozpočty,aby se vyspěla západní Evropa mohla jen smat.husakovy děti budou stát na důchodech hodně peněz,ale když dělají a sypou do rozpočtu,taj je to v poradku.ani nevím co se po prevratu vybudovalo,napadá mě snad jen tančící dům,a vysílače operátorů.:))

  22. ha hanka

    Dobrý den,pracuji jako zdravotní sestra od maturity v roce 1982,dvě děti,mateřská 1 rok a 2,5 roku,nyní pracuji jako sestra v terénu,ke klientům dojíždím autem,psycické a fyzické vypětí neustále,je mně 58 let,práci mám ráda,ale sil už ubývá,zlobí klouby,za den klientů v průměru 12 a chcete jim dát tu nejlepší péči,jste po takovém dnu zcela vyčerpaní,lehnout do postele a nabrat sil do dalšího dne.Jako babička a děda jsme taky využití,do důchodu bych šla hned,počkám do 60ti let a asi do toho praštím,Hanka.

  23. Pe Petr

    Vzhledem k tomu,že důchody za 10 let už nebudou nebo jen zlomek dnešních…Je pouze jedna možnost jak si to vybrat dokud to jde-MARODIT. Peníze na nemocenskou jsou ze stejného fondu jako důchody. Tak marodím co to jde a jsem spokojen.Do důchodu půjdu s naspořenou pěknou částkou.Sice mám starý dům,staré auto,topím minimálně….Kupuji většinou vše použité a za pár korun.Jen tak lze našetřit slušnou částku na odchod do důchodu.Ty státní brzo skončí…Jak přestane výroba spalovacích motorů a ještě více se rozšíří robotizace tak stát nevybere skoro nic.Ano,daň z pohonných hmot a zdanění výplat dělá tu největší položku co stát vybere od občanů…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB