Přemýšlíte o předčasném důchodu? Zvažte vliv inflace a využijte podporu v nezaměstnanosti

Analýza
V prvním čtvrtletí letošního roku bylo v Česku 2 364 429 starobních důchodců. Z toho se více než třetina rozhodla ukončit práci nebo podnikání dříve a pobírá předčasný starobní důchod.
Odchod do předčasného starobního důchodu je nutné důkladně zvážit. Přestože je pravidelně valorizován, zůstává trvale nižší, než řádný starobní důchod. Ilustrační foto: Pixabay.com

Základní charakteristikou předčasného starobního důchodu je jeho trvalé krácení. To znamená, že předčasný starobní důchod zůstane navždy nižší, než jaký by mohl být řádný starobní důchod přiznaný ke dni dosažení důchodového věku. Jaké jsou dopady trvalého krácení?

Obecně panuje představa, že starobní důchody jsou nízké, populace stárne a náklady na důchody pro stát rostou. To vzbuzuje nedůvěru v celý důchodový systém a rozhodování o vlastním důchodovém zabezpečení pak řídí hlavně strach a pocit nejistoty. Přitom rozhodování o tak důležité věci – kdy odejít do důchodu a za jakou cenu – by mělo být podpořeno především objektivními informacemi.

Při splnění potřebné doby pojištění alespoň 35 let vzniká nárok na předčasný starobní důchod až pět let před dosažením důchodového věku, nejdříve však dosažením věku 60 let. „Předčasné starobní důchody jsou kráceny hned dvakrát. V prvé řadě dojde ke snížení celkové doby pojištění,“ vysvětluje Jiřina Holubová, vedoucí oddělení penze společnosti Freedom Financial Services.

PSALI JSME:
Myslíte na předčasný důchod? Teď je vhodný čas!

Každý má totiž potenciální celkovou dobu pojištění, kterou může do dosažení důchodového věku získat. Odchod do předčasného starobního důchodu pak znamená, že se doba důchodového pojištění zkrátí.

„Dále dojde ke snížení procentní výměry důchodu za každých 90 dnů, o které odejde pojištěnec do důchodu dříve. Zjednodušeně, čím dříve člověk nastoupí do předčasného starobního důchodu, tím nižší bude jeho penze,“ doplňuje Holubová.

Jedinou pozitivní stránkou předčasného starobního důchodu je to, že člověk může dříve přestat pracovat a užívat si tak života v penzi déle až o pět let. Negativní stránkou je to, že vyplácený důchod bude znatelně nižší, a to trvale až do konce života.

PSALI JSME:
Předčasný důchod se kvůli pandemii stává hitem

Pokud odborníků je vhodné, aby se ti, kdo uvažují o odchodu do předčasného starobního důchodu, nejprve evidovali na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Od věku 55 let totiž lidé mají nárok na podporu v nezaměstnanosti s podpůrčí dobou 11 měsíců.

Tak si mohou posunout termín odchodu do předčasného starobního důchodu na pozdější dobu a současně snížit počet dnů „předčasnosti“ a krácení výše jejich důchodu.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády, se – vzhledem k nastavení českého důchodového systému – mnohým lidem čekat na řádný důchod nevyplatí.

PSALI JSME:
Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

„Řádný důchod pro ně neznamená o tolik vyšší výdělek v porovnání s penzí předčasnou, aby dali své zdraví všanc,“ říká s tím, že největší zájem o předčasný důchod je mezi hůře kvalifikovanými, a tedy méně placenými lidmi.

Odchod do předčasného starobního důchodu je však podle odborníků nutné důkladně zvážit. „Čtyřiašedesátiletý muž má statisticky před sebou ještě průměrně 16 let života. Je to však průměr, je prozíravější předpokládat vyšší věk dožití. Je to ovšem závislé na předpokladech jedince a ty předpoklady zná nejlépe on sám,“ upozorňuje Jiří Šafařík, kolega Jiřiny Holubové.

„Přestože je předčasný starobní důchod pravidelně valorizován, zůstává stále nižší, než řádný starobní důchod a pomyslné ‚nůžky‘ se mezi těmito důchody v čase stále rozevírají. A to tím více, čím vyšší bude inflace,“ Jiřina Holubová.

PSALI JSME:
Jak odejít dříve do důchodu bez finančních ztrát? Řešením je předdůchod

Zavřít reklamu ×
  1. Ono se řekne předčasný důchod nižší ale v 65 letech většina důchodců sedí v čekárně u lékaře a ten vyší důchod dá za léky protože za 5 let od řáýdného důchodu si zničí zdraví víc jako mladej za 20 let práce a vo tom to je

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Počet propuštěných zaměstnanců v technologickém sektoru, od Amazonu po Twitter, se celosvětově zvýšil na 135 000 v 850 společnostech a investoři se obávají recese způsobené bílými límečky. To je nepravděpodobné. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB