„Každý pacient má svůj příběh. Vždy se snažíme pochopit, co prožívá,“ říká manažerka Protonového centra

Rozhovor
„I když nemocné někdy spojuje stejná diagnóza, každý pacient má svůj příběh,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz Kateřina Krejbichová, manažerka kvality z pražského Protonového centra. Nejdůležitější je podle ní především lidský přístup s velkou dávkou trpělivosti a pokory k životu.
„Každý pacient má svůj příběh. Vždy se snažíme pochopit, co prožívá,“ říká manažerka Protonového centra Mgr. Kateřina Krejbichová, DiS. Foto: PTC

S pacienty, kteří si vyslechli diagnózu zhoubného onemocnění, komunikujete denně. Čím je komunikace klientského servisu v PTC specifická?
I když nemocné někdy spojuje stejná diagnóza, každý pacient má svůj příběh. Proto je z našeho pohledu nejdůležitější především lidský přístup s velkou dávkou trpělivosti a pokory k životu. Je třeba, aby v nás pacienti našli někoho, na koho se mohou spolehnout, kdo zná jejich situaci a je jim kdykoliv k dispozici.
Komunikace klientského servisu s pacientem zahrnuje podání základních i doplňujících informací o protonové terapii, posouzení vhodnosti tohoto typu léčby pro každého pacienta individuálně, zabezpečení potřebných vstupních vyšetření, vyřízení všech administrativních úkonů k zahájení léčby apod. Pacienty často trápí bolesti, strach, pochybnosti, které se v době koronaviru samozřejmě násobí, proto se jim snažíme být oporou v těchto těžkých chvílích.

Co si pod tím můžou naši čtenáři představit?
Vždy se snažíme pochopit, co naši pacienti prožívají, pomáháme jim se zorientovat v jejich pro ně dosud neznámé životní etapě, snažíme se spolu s pacienty a našimi dalšími kolegy nalézt nejvhodnější způsob léčby.
Jelikož se Protonové centrum snaží zpřístupňovat protonovou léčbu co nejširšímu spektru onkologických pacientů a pacient je vždy ve středu zájmu veškerého dění, byla přijata taková opatření proti koronaviru, díky kterým se pacienti mohou v PTC dále léčit a také se nás mohou obracet se svými požadavky a cítit se u nás bezpečně.

PSALI JSME:
K urologovi se mužům moc nechce. Kdy je čas na mužskou „servisní prohlídku“?

Jaká konkrétní opatření Protonové centrum přijalo?
Vzhledem k tomu, že onkologickou léčbu pacientům nelze přerušit nebo odložit na neurčito, byla okamžitá reakce na pandemii nezbytná, aby byla zajištěna ochrana zdraví zaměstnanců PTC i onkologických pacientů.
Ti se na žebříčku priorit Protonového centra vždy nachází na prvním místě, proto vedení PTC v reakci na vládní nařízení promptně upravilo běžný chod fungování celého centra.
Výsledkem přijetí mnoha nařízení pro personál i pacienty tak například bylo upravení pohybu zaměstnanců i pacientů po budově PTC, zavedení kontrolního seznamu osob, které se do budovy centra dostávají, přesné vymezení pracovníků, se kterými se pacienti mohou nebo musejí potkávat, a v neposlední řadě také zpřísnění veškerých hygienických pravidel a zajištění různých typů ochranných osobních pomůcek.

Jak dnes, s odstupem, vnímáte situaci?
Vypuknutí krize koronaviru změnilo náš dosavadní přístup k řadě věcí, činností, k cestování. Co se však nezměnilo, je náš přístup k našim pacientům. Důvěra mezi nemocným a lékařem, potažmo zdravotnickým zařízením, je nesmírně důležitým faktorem v celé léčbě, který si samozřejmě uvědomujeme.
Od vyhlášení nouzového stavu jsme museli brát zřetel na dvě skupiny pacientů – na ty, kteří teprve do léčby měli nastupovat, a dále na ty, kteří se v době propuknutí pandemie již v léčbě nacházeli.
Přijatá opatření byla pro každou skupinu trochu jiná.
Nyní stále postupujeme podle velice přísných nařízení, která upravují běžný chod a fungování celého centra, a nutno říci, že v nich chceme, pro ochranu našich pacientů, pokračovat ještě minimálně několik týdnů i po rozvolnění opatření v rámci ČR.

PSALI JSME:
Rakovina straší Čechy ze všech onemocnění nejvíce. Její léčba vyjde ročně na skoro 67 miliard korun

Jak se k vám pacient může dostat?
Cest do Protonového centra je několik. Nejrychlejší cestou je indikace pacienta k protonové léčbě na základě dlouhodobé spolupráce našich kolegů s odborníky z Komplexních onkologických center.
Další možností je, že pacient sám zavolá na naši infolinku uvedenou na našich webových stránkách, nebo pošle e-mailem dotaz na náš klientský servis.
Do 48 hodin pak od nás pacient dostává informace, zda je vhodný k protonové léčbě, a pokud ano, je objednán na vstupní konzultaci. Je třeba také říci, že pacient nás může kontaktovat kdykoli sám a bez doporučení lékaře (praktického lékaře, urologa, onkologa apod. – pozn. red.). Protonovou léčbu, i všechna vyšetření v PTC, hradí ze zákona zdravotní pojišťovny.

Co všechno u vás v Protonovém centru léčíte?
Díky nejnovějším technologiím a našim zkušenostem s protonovou radioterapií dokážeme úspěšně léčit široké spektrum diagnóz. V první řadě je to rakovina prostaty a rakovina prsu. Dále léčíme lymfomy, nádory hlavy a krku, centrální nervové soustavy, nádory zažívacího traktu a plic. Našimi pacienty jsou také děti s vybranými typy nádorů.

Kde se dají nalézt aktuální informace o Protonovém centru?
Nejaktuálnější informace z Protonového centra zveřejňujeme na sociálních sítích, zejména na našem facebooku.
Jsme přesvědčeni, že pověst, kterou jakékoli zdravotnické zařízení získá, je odrazem jeho přístupu, chování a komunikace směrem k pacientovi. Je proto nezbytné být nejen s pacienty ve spojení právě prostřednictvím sociálních sítí, které jsou zrcadlem kvality péče, jež dané zdravotnické zařízení poskytuje. A my jsme velmi rádi, že nás tam naši pacienti podporují a pomáhají nám rozšiřovat povědomí o protonové léčbě.

PSALI JSME:
Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru