Myslíte na předčasný důchod? Teď je vhodný čas!

Poradna
Chcete na konci letošního roku odejít do předčasného důchodu? Tak to vůbec není špatné rozhodnutí, pokud tedy splňujete základní podmínky pro přiznání této dávky. Vláda totiž navyšuje důchody nad zákonnou valorizaci, ale jen těm, jimž budou přiznány k 1. lednu 2022. Stihnout se to dá, pokud si zájemci pospíší, protože předčasný důchod je možné přiznat už ode dne podání žádosti, na rozdíl od starobního nikoli však zpětně.
O rostoucí popularitě předčasných důchodů svědčí to, že tvoří už čtvrtinu všech vyplácených starobních penzí. Ilustrační foto: Pixabay.com

A v čem spočívá výhoda toho, že se od 1. ledna 2022 stanete příjemcem předčasného důchodu? Základní výměra všech důchodů bude navýšena o 350 korun na 3900 Kč. Procentní část o 1,3 procenta a všem navíc o 300 Kč. Na rozdíl od předchozích let nikoli od lednové splátky (důchody se vyplácejí zálohově, pozn. aut.), ale už od 1. prvního ledna příštího roku.

Vždy však záleží na konkrétní situaci žadatele a je třeba také připomenout, že kvůli vyšší průměrné mzdě (meziročně o více než 9 %) se při stejných vstupních údajích vypočte vyšší starobní důchod v roce 2022 než v roce 2021.

Předčasný důchod byl dlouho spojován s varováním, že oproti starobnímu je trvale krácený, a proto se nevyplatí. Má však i své výhody, zejména pro lidi s nízkými příjmy nebo ty, jimž se v předdůchodovém věku výplata prudce ztenčila. Hlavní výhodou však je, že předčasný důchod je sice trvale o pár tisícovek krácen, ale berete jej o pár let déle, než starobní.

Začněte u osobního listu

O předčasný důchod se žádá na místně příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení. Všechno lze zvládnout během jedné návštěvy, pokud si předem pečlivě prostudujete Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), který vám buď přišel poštou, jeho zaslání zdarma jste si vyžádali nebo jste se k němu dostali vzdáleným přístupem.

V tomto dokumentu najdete rozepsaná všechna období zaměstnání, náhradních a vyloučených dob, ale také výdělky, z nichž se odvádělo penzijní pojištění. Pro stanovení výše důchodu je rozhodná doba již od roku 1986.

Poslední slovo úředníka

Připravte se na to, že budete muset dokládat svá zaměstnání, ale i studia či vojenskou službu, pokud to váš tehdejší zaměstnavatel opomněl. Mávnout nad tím rukou se nevyplácí, protože každý rok pojištění zvyšuje důchod.

Navíc IOLDP je sice úřední doklad, ale pouze informativní a mohou v něm být nepřesnosti, takže konečný verdikt vydává až úředník na správě sociálního zabezpečení a někdy může i znít, že kvůli chybějícím odpracovaným létům (či dokladům o nich) bude žádost o předčasný důchod zamítnuta.

PSALI JSME:
Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Žadatel totiž musí splnit několik podmínek. Tou základní je doba penzijního pojištění, která podobně jako u běžného starobního důchodu zní – minimálně 30 odpracovaných let bez náhradních dob pojištění, nebo 35 let s náhradními dobami.

Až po šedesátinách

Co věk žadatele? Protože jde o předčasný důchod, žádají o něj ti, kterým se nechce čekat na „oficiální“ důchodový věk. Teoreticky je možné odejít do předčasného důchodu až o pět let dřív oproti standardnímu termínu, ale na pětiletý předstih zatím nikdo nedosáhne, protože předčasný důchod lze čerpat až od věku 60 let a letošní šedesátníci – muži jdou do penze „už“ ve 64 letech a čtyřech měsících.

Takže letos je nezbytné vyčkat až na 60. narozeniny.

PSALI JSME:
Do penze již v 60 letech? Pomůže předdůchod

Čím dřív, tím hůř

Předčasný důchod je v procentní výměře krácen progresivně, tedy stupňující se procentní sazbou za chybějící léta. Od 0,9 procenta za prvních 360 dní, až po 1,5 procenta od 721. kalendářního dne. Toto krácení se počítá každých 90 dní, pokud by tedy chyběl jediný den do završení čtvrtletí, odepisuje se celé období. Záleží proto dokonce i na dnech, kdy si žádost o důchod podáváte.

Toto krácení je trvalé, takže ani po dosažení důchodového věku se předčasný důchod nepřepočítá na řádný starobní. Kdo jednou začne pobírat snížený předčasný důchod, bude brát snížený také řádný důchod. Všechny valorizace a další úpravy se však promítají i do předčasných důchodů, v tomto směru jeho příjemci naštěstí kráceni nejsou.

Jde o tisícovky

Kolik zhruba dělá krácení předčasného důchodu oproti normálnímu? Odpověď najdete v elektronickém IOLDP na stránkách sociální správy, kde si můžete dokonce modelovat dobu odchodu do předčasného důchodu a přesvědčit se, jak velkou roli hraje každý rok pojištění i věku žadatele. U nízkých důchodů chybějící dva roky znamenají krácení o zhruba dva tisíce, u důchodů kolem 25 000 Kč dvojnásobek. U chybějícího roku je však ztráta už jen poloviční.

PSALI JSME:
Předčasný důchod se kvůli pandemii stává hitem

Pro rozhodování je dobré si také spočítat, kolik na předčasném důchodu zinkasujete, než byste šli do řádného důchodu. Případně, jestli není výhodnější předdůchod, který si platíte sami z penzijního připojištění a jehož výhodou je, že jde o tzv. vyloučenou dobu, která „neředí“ výdělky těsně před řádným důchodem.

Důležitou výhodou předčasného důchodu je, že jej můžete kdykoli ukončit či přerušit a nastoupit do zaměstnání či podnikat. Případně si v souběhu s ním přivydělat, i když s omezením, že výše výdělku nesmí zakládat účast na sociálním pojištění (vyloučen je zaměstnanecký poměr) a OSVČ nesmí za rok 2021 vykázat zisk nad 85 095 korun. Po dosažení běžné starobní penze však toto omezení padá.

Šijte na svoji míru

Předčasný důchod není zdaleka určen jen pro horníky a pracovníky podobných profesí, kteří pár let před odchodem přišli o zaměstnání, nebo pouze pro nízkopříjmové skupiny lidí. A není charakterizován pouze trvalým krácením penze, protože má i své plusy.

PSALI JSME:
Jak odejít dříve do důchodu bez finančních ztrát? Řešením je předdůchod

Důležité je vzít v úvahu konkrétní životní situaci, také valorizaci penzí a na některé z nabízených kalkulaček či pomocí IOLDP si namodelovat optimální čas odchodu do penze, tedy sladit nabízenou výši důchodu s vlastní představou. Čas chybějící do důchodu také lépe plyne s podporou v nezaměstnanosti (tzv. náhradní doba), kterou můžete pobírat až 11 měsíců.

S jasnou představou (a s doklady potřebnými pro doložení celé požadované doby pojištění) se objednejte na správu sociálního zabezpečení k podání žádosti.

O rostoucí popularitě této varianty svědčí to, že předčasné důchody tvoří už čtvrtinu všech vyplácených starobních penzí. Kdo letošní termín pro podání žádosti nestihne, nemusí to prožívat jako tragédii, protože zákonná valorizace důchodů vychází z růstu reálných mezd i cen, takže se jí potenciální důchodci dočkají nepochybně i v příštím roce, a navíc s dalším odpracovaným rokem na důchodovém kontu.

PSALI JSME:
Čerství letošní důchodci budou mít penzi o stovky až tisíce korun vyšší

Zavřít reklamu ×
  1. Doporucila bych autorovi, aby si zjistil relevantní informace a článek si po sobe precetl. I pro příští rok se zvyšuje zakladni výměra a zvysuje se i cast pro procentní výpočet, takze to neni tak jednoznačně možné rict a hlavně si prestat plest roky a dny, 90 let fakt nikdo nedá.

  2. Podívejte se prosím na stať: „Vyplatí se vám předčasný důchod?..bod 2. Za každých 90 let, které zbývají do dosažení …“ …… ???

  3. Není to ani měsíc, co jsem se zde dočetla, že je nevýhodné žádat o důchod do konce letošního roku.

  4. Především se nevyplatí i přes lednovou valorizaci přiznání důchodu v prosinci 2021!
    Od 1. 1. 2022 jsou vyšší přepočítávací koeficienty výdělků. Mě i když nedostanu od ledna valorizaci byl přiznán předčasný důchod od 1. 1. 2022 o 673,- Kč vyšší než by byl i z valorizací. Ale dokázal jsem si to spočítat a změnil datum přiznání až na 1. 1. 2022.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid napadl riziková aktiva

V závěru týdne dolehla na finanční trhy tíha další pandemické vlny. Zejména v Evropě se situace dramaticky zhoršuje. Do radaru globálních investorů se tak dostaly zprávy z Rakouska, které jako první evropská země …

Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Turecká lira se ve čtvrtek propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Včera odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB