
A v čem spočívá výhoda toho, že se od 1. ledna 2022 stanete příjemcem předčasného důchodu? Základní výměra všech důchodů bude navýšena o 350 korun na 3900 Kč. Procentní část o 1,3 procenta a všem navíc o 300 Kč. Na rozdíl od předchozích let nikoli od lednové splátky (důchody se vyplácejí zálohově, pozn. aut.), ale už od 1. prvního ledna příštího roku.
1. Nejdříve se z osobního výpisu penzijního pojištění (IOLDP) přesvědčte, zda máte odpracován (a důchodově pojištěn) požadovaný počet let. Žadatelům o předčasný důchod musí být minimálně 60 let. Při nesplnění těchto základních podmínek bude žádost zamítnuta.
2. Za každých 90 dní, které zbývají do dosažení věkové hranice požadované pro přiznání řádné starobní penze, je předčasný důchod krácen, a to progresivní procentní sazbou podle toho, kolik let žadateli chybí. Toto krácení je trvalé i po získání nároku na běžný starobní důchod. Datum podání žádosti se vyplatí pečlivě propočítat s ohledem na věk žadatele, ale také začátek kalendářního roku, kdy se obvykle valorizují penze.
3. Předčasný důchod lze přerušit i ukončit a začít znovu pracovat. V jeho průběhu si lze přivydělat, dokonce jako OSVČ, pokud výše výdělku nezakládá účast na sociálním pojištění.
Vždy však záleží na konkrétní situaci žadatele a je třeba také připomenout, že kvůli vyšší průměrné mzdě (meziročně o více než 9 %) se při stejných vstupních údajích vypočte vyšší starobní důchod v roce 2022 než v roce 2021.
Předčasný důchod byl dlouho spojován s varováním, že oproti starobnímu je trvale krácený, a proto se nevyplatí. Má však i své výhody, zejména pro lidi s nízkými příjmy nebo ty, jimž se v předdůchodovém věku výplata prudce ztenčila. Hlavní výhodou však je, že předčasný důchod je sice trvale o pár tisícovek krácen, ale berete jej o pár let déle, než starobní.
Začněte u osobního listu
O předčasný důchod se žádá na místně příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení. Všechno lze zvládnout během jedné návštěvy, pokud si předem pečlivě prostudujete Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), který vám buď přišel poštou, jeho zaslání zdarma jste si vyžádali nebo jste se k němu dostali vzdáleným přístupem.
V tomto dokumentu najdete rozepsaná všechna období zaměstnání, náhradních a vyloučených dob, ale také výdělky, z nichž se odvádělo penzijní pojištění. Pro stanovení výše důchodu je rozhodná doba již od roku 1986.
Poslední slovo úředníka
Připravte se na to, že budete muset dokládat svá zaměstnání, ale i studia či vojenskou službu, pokud to váš tehdejší zaměstnavatel opomněl. Mávnout nad tím rukou se nevyplácí, protože každý rok pojištění zvyšuje důchod.
Navíc IOLDP je sice úřední doklad, ale pouze informativní a mohou v něm být nepřesnosti, takže konečný verdikt vydává až úředník na správě sociálního zabezpečení a někdy může i znít, že kvůli chybějícím odpracovaným létům (či dokladům o nich) bude žádost o předčasný důchod zamítnuta.
Žadatel totiž musí splnit několik podmínek. Tou základní je doba penzijního pojištění, která podobně jako u běžného starobního důchodu zní – minimálně 30 odpracovaných let bez náhradních dob pojištění, nebo 35 let s náhradními dobami.
Až po šedesátinách
Co věk žadatele? Protože jde o předčasný důchod, žádají o něj ti, kterým se nechce čekat na „oficiální“ důchodový věk. Teoreticky je možné odejít do předčasného důchodu až o pět let dřív oproti standardnímu termínu, ale na pětiletý předstih zatím nikdo nedosáhne, protože předčasný důchod lze čerpat až od věku 60 let a letošní šedesátníci – muži jdou do penze „už“ ve 64 letech a čtyřech měsících.
Takže letos je nezbytné vyčkat až na 60. narozeniny.
Čím dřív, tím hůř
Předčasný důchod je v procentní výměře krácen progresivně, tedy stupňující se procentní sazbou za chybějící léta. Od 0,9 procenta za prvních 360 dní, až po 1,5 procenta od 721. kalendářního dne. Toto krácení se počítá každých 90 dní, pokud by tedy chyběl jediný den do završení čtvrtletí, odepisuje se celé období. Záleží proto dokonce i na dnech, kdy si žádost o důchod podáváte.
Toto krácení je trvalé, takže ani po dosažení důchodového věku se předčasný důchod nepřepočítá na řádný starobní. Kdo jednou začne pobírat snížený předčasný důchod, bude brát snížený také řádný důchod. Všechny valorizace a další úpravy se však promítají i do předčasných důchodů, v tomto směru jeho příjemci naštěstí kráceni nejsou.
Jde o tisícovky
Kolik zhruba dělá krácení předčasného důchodu oproti normálnímu? Odpověď najdete v elektronickém IOLDP na stránkách sociální správy, kde si můžete dokonce modelovat dobu odchodu do předčasného důchodu a přesvědčit se, jak velkou roli hraje každý rok pojištění i věku žadatele. U nízkých důchodů chybějící dva roky znamenají krácení o zhruba dva tisíce, u důchodů kolem 25 000 Kč dvojnásobek. U chybějícího roku je však ztráta už jen poloviční.
Pro rozhodování je dobré si také spočítat, kolik na předčasném důchodu zinkasujete, než byste šli do řádného důchodu. Případně, jestli není výhodnější předdůchod, který si platíte sami z penzijního připojištění a jehož výhodou je, že jde o tzv. vyloučenou dobu, která „neředí“ výdělky těsně před řádným důchodem.
Důležitou výhodou předčasného důchodu je, že jej můžete kdykoli ukončit či přerušit a nastoupit do zaměstnání či podnikat. Případně si v souběhu s ním přivydělat, i když s omezením, že výše výdělku nesmí zakládat účast na sociálním pojištění (vyloučen je zaměstnanecký poměr) a OSVČ nesmí za rok 2021 vykázat zisk nad 85 095 korun. Po dosažení běžné starobní penze však toto omezení padá.
Šijte na svoji míru
Předčasný důchod není zdaleka určen jen pro horníky a pracovníky podobných profesí, kteří pár let před odchodem přišli o zaměstnání, nebo pouze pro nízkopříjmové skupiny lidí. A není charakterizován pouze trvalým krácením penze, protože má i své plusy.
Důležité je vzít v úvahu konkrétní životní situaci, také valorizaci penzí a na některé z nabízených kalkulaček či pomocí IOLDP si namodelovat optimální čas odchodu do penze, tedy sladit nabízenou výši důchodu s vlastní představou. Čas chybějící do důchodu také lépe plyne s podporou v nezaměstnanosti (tzv. náhradní doba), kterou můžete pobírat až 11 měsíců.
S jasnou představou (a s doklady potřebnými pro doložení celé požadované doby pojištění) se objednejte na správu sociálního zabezpečení k podání žádosti.
O rostoucí popularitě této varianty svědčí to, že předčasné důchody tvoří už čtvrtinu všech vyplácených starobních penzí. Kdo letošní termín pro podání žádosti nestihne, nemusí to prožívat jako tragédii, protože zákonná valorizace důchodů vychází z růstu reálných mezd i cen, takže se jí potenciální důchodci dočkají nepochybně i v příštím roce, a navíc s dalším odpracovaným rokem na důchodovém kontu.
V bodě 2 je asi chyba? Za každých 90 let???
asi dní 🙂
šel bych hned, ale ještě dvacet let budu muset dělat, že dělám kvůli důchodu. ale je to legrace.
Doporucila bych autorovi, aby si zjistil relevantní informace a článek si po sobe precetl. I pro příští rok se zvyšuje zakladni výměra a zvysuje se i cast pro procentní výpočet, takze to neni tak jednoznačně možné rict a hlavně si prestat plest roky a dny, 90 let fakt nikdo nedá.
Dobrý den, omlouváme se čtenářům za chybu. Opravili jsme.
Redakce
Podívejte se prosím na stať: „Vyplatí se vám předčasný důchod?..bod 2. Za každých 90 let, které zbývají do dosažení …“ …… ???
Za každých “90” let??!!
„Za každých 90 let, které zbývají do dosažení věkové hranice požadované pro přiznání řádné starobní penze, je předčasný důchod krácen ….“.
To už bude zřejmě citace z připravované nové důchodové reformy.
Návrh ANO na rozloučenou 🙂
To mě taky rozesmálo 🙂
Není to ani měsíc, co jsem se zde dočetla, že je nevýhodné žádat o důchod do konce letošního roku.
Především se nevyplatí i přes lednovou valorizaci přiznání důchodu v prosinci 2021!
Od 1. 1. 2022 jsou vyšší přepočítávací koeficienty výdělků. Mě i když nedostanu od ledna valorizaci byl přiznán předčasný důchod od 1. 1. 2022 o 673,- Kč vyšší než by byl i z valorizací. Ale dokázal jsem si to spočítat a změnil datum přiznání až na 1. 1. 2022.
Promiňte, ale nemíchá se tu předčasný důchod s předdůchodem?