Na dezinformátory si může došlápnout i zaměstnavatel

Právní dopady na šíření dezinformací, administrativa kolem zaměstnávání válečných uprchlíků, ale i otázky trestní odpovědnosti robotů. To všechno byla témata jubilejního 10. ročníku kongresu Právní prostor, kam se sjely právnické špičky z celé České republiky.
Hvězdou kongresu se stala první česká soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková, která otevřela debatu o znevýhodnění žen z hlediska českého práva. Ilustrační foto: Ústavní soud

Tématem pracovně právní regulace, která zasahuje do následků válečného konfliktu na Ukrajině a zaměstnávání uprchlíků, otevřela kongres advokátka Marie Janšová.

„Dočasná ochrana, která je u nás uprchlíkům od 4. března udělována, je z pohledu pracovního práva staví na úroveň cizinců, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Zaměstnavatelům tak pro jejich zaměstnání odpadají veškeré administrativní překážky,“ upozornila.

Toho podle ní v praxi již mnohé české firmy využívají, a kromě jednoduchých pozic nabízejí ukrajinským uprchlíkům také vysoce kvalifikovanou práci. „Dočasná ochrana je aktuálně udělována jen do konce března příštího roku. Zatím nelze předjímat, zda bude těmto lidem prodloužena, ale legislativní možnosti prodloužení tu jsou,“ uvedla právnička.

PSALI JSME:
Většina firem chce zaměstnávat uprchlé Ukrajince, ale ne hned

Kromě ztráty zakázek především průmyslových a strojírenských firem, které mají ruské a ukrajinské odběratele, ovlivňuje podle advokátky negativně český trh také šíření dezinformací. Na dezinformátory si podle ní z právního hlediska mohou došlápnout i zaměstnavatelé.

Zaměstnance mohou potrestat na základě neplnění povinnosti reprezentovat firmu, případně za jednání v rozporu se zájmy zaměstnavatele. Ke každému případu je však třeba přistupovat individuálně a nemusí se týkat jen konfliktu na Ukrajině, ale například i covidové pandemie.

Bývalý ministr vnitra a advokát Tomáš Sokol zase otevřel diskusi o trestní odpovědnosti robotů. „V rovině civilního práva už se toto téma řeší a existuje zde objektivní odpovědnost za škody způsobené robotem. V trestní rovině to však příliš dobře nejde,“ upozornil.

PSALI JSME:
V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Zdánlivě vzdálené téma je již aktuální i u nás a týkat se může například autonomních vozidel. Trestní právo se totiž neumí vyrovnat se stroji s takovou mírou autonomie, kdy dokážou přijít s variantou chování, s níž jejich tvůrce či provozovatel vůbec nedokázal počítat.

Obrovský úspěch v publiku zaznamenal také příspěvek první české soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřiny Šimáčkové, která upozornila na nerovnováhu v právu ve vztahu k mužům a ženám.

Ve své přednášce zdůraznila, že evropská společnost se tváří, že pravidla jsou neutrální, přestože pravda je jinde. Společenská a další pravidla byla přijata dávno v minulosti a přijímali je výhradně muži.

PSALI JSME:
Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

„Se ženami je zacházeno rovně, dokud respektují ta právní a sociální pravidla, která byla přijata v minulosti a na základě životní trajektorie příslušníka skupiny mužů zpravidla ze sociálně privilegované vrstvy,“ nadnesla Šimáčková.

Ženy, především pokud sledují tradiční životní trajektorii, mají podle ní daleko menší šanci uspět. Za svůj příspěvek si advokátka vysloužila od posluchačů velký potlesk a debaty o postavení žen následně probíhaly mezi účastníky i po celý zbytek konference.

Dvoudenního kongresu na Chrudimsku, který pořádala společnost Atlas Group, se minulý týden zúčastnilo více než 130 návštěvníků z řad českého práva i odborné veřejnosti. Přepisy příspěvků z letošního ročníku a rozhovory s dalšími přednášejícími budou v nejbližších dnech k dispozici na portálu Právní prostor.

PSALI JSME:
Koronavirus podle šéfky ECB navyšuje rozdíly mezi ženami a muži

Zavřít reklamu ×
  1. dezinformátory si podle ní z právního hlediska mohou došlápnout i zaměstnavatelé. – co to je ona dezinformace? To je něco jiného než je shora dovolené říkat nebo si to stanoví sám zaměstnavatel? Jinými slovy tzv. zdravý selský rozum se pod trestem zapovídá!

  2. V některých časech se může stát pravda dezinformací. Ve státě kde se do vlády dostali strany s potenciálem od voličů 5% čili menšinové nebo chcete-li extremistické bude dezinformace už jen jejich kritika.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Výpovědní doba nejsou dvouměsíční prázdniny

Máme smutnou zprávu, zrušili jsme vaše pracovní místo. Tuto větu může prakticky každý zaměstnanec slyšet kdykoli. Personalista mu podává papír s výpovědí a zaměstnanec má pocit, že právě skončila další etapa jeho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB