Na dovolenou nevozte falešné dolary

Poradna
To bývala nepříjemná chvíle. Blížit se k Tuzexu s pokoutně sehnanými dolary či západoněmeckými markami a absolutně si nebýt jistý. Co když mě veksláci napálili a u pokladny se zjistí, že platím falešnými bankovkami? Podobných ponížení jsme se už naštěstí zbavili, ale ani dnes si nemůžeme věřit, zda na dovolenou nevezeme neplatnou, falešnou nebo poškozenou bankovku cizí měny.
Dolary, jako celosvětové platidlo, jsou považovány za nejbezpečnější, ale současně nejčastěji padělané bankovky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Že se vám to nemůžete stát? Omyl, může. Česká národní banka (ČNB) každý rok zachytí několik tisíc kusů zfalšované domácí měny a pár stovek neplatných bankovek eura či dolaru. Jak ale ještě doma poznám neplatnou cizí bankovku, zajímalo i našeho čtenáře pana Petra (redakce má jeho plné jméno k dispozici, pozn. aut.) poté, co zdědil nespecifikovanou sumu dolarových bankovek.

Franky jen jako suvenýr

Také jste doma našli staré mince či bankovky, které jste po návratu z dovolené před mnoha lety nechali v šuplíku? Pokud to bylo z destinace po Evropě, kde mezitím zavedli euro, už si je raději nechte jen jako vzpomínku na marky, franky či liry a do peněženky je nedávejte.

Naproti tomu i nejstarší dolary jsou dodnes platné, i když pamětnické platidlo už vám v běžném obchodě nepřijmou a slouží spíše jako vzpomínka nebo sběratelský kousek. Platnost ostatních národních měn bývá časově omezena, končí obvykle vydáním nové edice.

„Informace o zahraničních bankovkách, včetně toho, zda platí či ne, lze získat na webových stránkách centrální banky konkrétní země,“ vysvětluje Štěpánka Filipová, mluvčí ČNB. „Jak neplatné bankovky vyměnit, včetně časového rámce, centrální banky rovněž zveřejňují na svých webech.“

Pětistovku si raději neberte

V Chorvatsku, které je oblíbeným cílem našich turistů, byste mohli mít potíže, pokud jste nezaznamenali, že možnost používat měnu kuna skončila v loňském roce. Nyní je možné platit pouze eurem, zatímco zbylé kuny směníte jen v chorvatské centrální bance. V Česku to možné není.

Jak je to s platností bývalých národních měn v zemích eurozóny? Ve „starých“ zemích už původní měnu obvykle nevyměníte ani v tamní centrální bance, v „nových“ jsou pravidla různá a někde mění pouze mince. Pokud je dosud vlastníte v zajímavém množství, vyplatí se najít webové stránky místní centrální banky.

Důležité je, že všechny edice eura, mince nebo bankovky, jsou dosud platné. Problém při placení však můžete mít s bankovkou 500 eur, která je postupně stahovaná z oběhu a v nově vydaných edicích se už neobjevuje. Důvodem je, že jde o platidlo s jednou z nejvyšších hodnot na světě, které bylo využíváno při praní špinavých peněz.

Britské libry z polymeru

Už v září 2022 skončila v Británii platnost všech papírových bankovek a království přešlo na jejich náhradu vyrobenou z polymeru. Mají být odolnější vůči padělání a díky menšímu rozměru se lépe vejdou do peněženky.

PSALI JSME:
Milion eur váží jen dvě kila. Pětistovky se letos přestanou tisknout

K 30. 4. 2021 stáhla Švýcarská národní banka z oběhu bankovky osmé série, které tímto datem ztratily status zákonného platidla a lze je vyměnit pouze na pokladních přepážkách této banky v Bernu a Curychu.

Poškozené bankovky u emitenta

Kromě bankovky či mince s ukončenou platností můžete v cizině narazit také s platidlem poškozeným. To znamená např. utrženým, natrženým, popáleným, popsaným či orazítkovaným, což není nijak neobvyklé. Poškozené bankovky je povinen vyměnit jen jejich emitent, tedy zahraniční centrální banka.

Za úplatu jsou občas ochotny tuto směnu udělat i vybrané tuzemské banky, záleží na měně a velikosti poškození bankovky.

Obecně platí, že doma přijmou jen tak poškozenou bankovku, aby byla akceptovatelná i cizím bankovním partnerem a bylo ji možné v oběhu v zemi jejího původu ještě použít. Kromě poplatku se v domácí bance můžete setkat také s tím, že hodnotu poškozené cizí bankovky vám pouze připíšou na účet v cizí měně.

Poničené pouze nedopatřením

Podle informace Evropské centrální banky vyměňují národní centrální banky v eurozóně všechny eurobankovky, u kterých dojde nedopatřením k jejich poničení, roztržení nebo poškození okraje, jsou-li splněna určitá kritéria.

PSALI JSME:
Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Vlastníte-li víc než polovinu poškozené eurobankovky nebo můžete-li prokázat, že chybějící část bankovky byla zlikvidována, může vám ji národní centrální banka vyměnit. Zpravidla zdarma. Záměrně poničené nebo na okraji poškozené bankovky vyměnit nelze.

S barevnými papíry opatrně

Jinak se posuzují zabarvené či speciálním lepidlem slepené bankovky, které mohou být kradené. Nejčastěji používanými bezpečnostními barvami jsou jasně fialová, zelená, modrá, červená nebo černá. Barva obvykle proniká směrem ke středu bankovek a zanechá typický vzor. Někdy mohou chemikálie, které pachatelé používají k odstranění barvy, způsobit odbarvení.

Takto znehodnocené platidlo je nutné neprodleně odevzdat v bance. Jestliže šetření odhalí, že zabarvení způsobilo zařízení na ochranu proti krádeži, nemusíte mít nárok na náhradu.

Pokud jsou na bankovce velmi jemné skvrny nebo jen několik malých skvrn a okraje jsou nedotčené, pak je znečištění nejspíše způsobené nešťastnou náhodou (např. inkoustem). Takovéto bankovky lze přijímat. Obdržíte bankovku novou nebo bude částka připsána na váš účet.

PSALI JSME:
Záhada padělaných dvacetikorun. Skutečně se to někomu vyplatí?

Padělků až tisíce ročně

A co padělané bankovky? Podle údajů ČNB byla v roce 2023 zadržena padělaná platidla v překvapivém rozsahu. Šlo o 325 bankovek eura (k tomu 197 mincí) a 236 dolarových bankovek. V tomto žebříčku samozřejmě vede domácí měna, jejíž padělky byly objeveny v počtu 2 135 papírových a 1 395 kusů kovových korun.

V případě zahraničních měn byly padělky eura většinou ve třetím, dolary ve druhém stupni nebezpečnosti, což znamená kvalitu, kterou běžný spotřebitel prakticky nemá možnost odhalit. Obecně se falešné zahraniční peníze vyznačují vyšší kvalitou nebezpečnosti.

Dolary stejně velké

Dolary, jako celosvětové platidlo, jsou považovány za nejbezpečnější, ale současně nejčastěji padělané bankovky. Tomu se jejich emitent samozřejmě brání zvyšováním počtu bezpečnostních prvků, z nichž v posledních letech k nejvýraznějším patří k tradiční zelené přidání tónů oranžové a fialové barvy.

Už 96 let mají všechny dolary stejný rozměr 156 x 66 mm a momentálně se ve Spojených státech lze setkat s bankovkami, které mají hodnotu $1, $5, $10, $20, $50 nebo $100. Ještě během druhé světové války se však tiskla i 10 000 bankovka.

PSALI JSME:
Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB