Záhada padělaných dvacetikorun. Skutečně se to někomu vyplatí?

Analýza
Česká národní banka a policie řeší záhadu padělaných dvacetikorun. V roce 2022 jich zachytily 182, vloni už 1 393 kusů. Zatím ale nedokázaly zjistit, kdo poměrně zdařilé kopie vyrábí. Otázkou rovněž je, jestli se mince v tak nízké nominální hodnotě vyplatí někomu vyrábět – na rozdíl například od papírových dvoutisícovek. Každopádně jde o padělatelský fenomén.
Fenoménem tuzemských padělaných peněz jsou falešné dvacetikoruny. Poznáte, které mince jsou pravé a které padělek? (Padělky jsou ve spodní řádce). Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když experti České národní banky (ČNB) oznamovali, že se loni podařilo zadržet 4 305 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn. Je to víc než dvojnásobek proti roku 2022, kdy to bylo 1 980.

Výrazně narostl počet padělaných dvacetikorun, kterých loni centrální banka odhalila 1 393 v hodnotě 27 680 korun. Loni jich bylo 182 v hodnotě 3 640 korun.

„Je to mince nejvyšší nominální hodnoty vyrobená z jednoho kovu,“ odpověděla členka bankovní rady Karina Kubelková na otázku FAEI.cz, proč se z mincí padělají právě padesátikoruny. Okamžitě ovšem dodala, že jde o spekulaci, protože hmatatelné důkazy chybí.

PSALI JSME:
Padělaných bankovek přibylo, jejich hodnota je v desítkách milionů

Kolik stojí výroba

Pravdou je, že padesátikoruna má sice vyšší nominální hodnotu, ale je vyrobená ze dvou kusů kovu, což může být pro padělatele problém. Spekulací okolo padělaných „dvacek“ je ovšem více. Ta nejpodstatnější je, jestli se někomu výroba mincí vůbec vyplatí. Není totiž vyloučeno, že výrobní náklady překročí hodnotu mince. A pokud nikoli, tak se jí aspoň výrazně přiblíží.

Možná se ale někdo dostal k většímu počtu výlisků ve velikosti dvacetikorun, které mohly být odpadem z nějaké výroby, a zkusil ražbou vyrobit „skutečnou“ minci. Padělky jsou experty hodnoceny jako velmi podobné originálu. Vynikají poměrně kvalitní ražbou, která se ale směrem od středu ke krajům zhoršuje.

I tak jdou rozpoznat pouhým okem. Předpokladem ovšem je, že si je dotyčná osoba musí skutečně prohlédnout a ne je jenom mechanicky převzít. Také magnetickými vlastnostmi odpovídají pravým mincím. Většina zařízení na zpracování mincí je ale odhalí.

PSALI JSME:
Předseda numismatiků: Trh je doslova zaplavený padělky

Padělaná dvacetikoruny ale vyvolávají další otázky. Pocházejí od jednoho zdroje, nebo se vyrábějí na více místech? Experti ČNB ani kriminalisté na to zatím nedokážou odpovědět, ostatně na dotazy ohledně padělatele policie odpovídá, že k případu nemůže z taktických důvodů sdělovat informace.

Zadržení padělatelé

Úspěšní ale byli vyšetřovatelé z hospodářské kriminálky například v Sokolově, kde v loni v létě zahájili trestní stíhání dvou mužů ve věku 26 a 34 let, které obvinili ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz.

Mladší muž si podle detektivů opatřil několik padělaných bankovek v nominální hodnotě dva tisíce korun, které pak předal druhému muži, aby peníze rozměnil. Napřed se o to pokusil v místní herně a posléze v obchodě s potravinami, kde si chtěl zakoupit pití a cigarety. Kriminalisté oba muže za několik dní zadrželi. Hrozí jim až osm let vězení.

Dvoutisícovka je nejčastěji padělanou bankovkou Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Policie v této souvislosti upozorňuje, že trestná je nejen výroba padělků, ale i jejich udávání do oběhu. Osoba, která zjistí, že má u sebe falešnou bankovku, ji musí odevzdat, přičemž mu ze zákona nenáleží žádná náhrada. Každý má na druhou stranu právo odmítnout převzít peníze, pokud má podezření, že to jsou padělky.

Nejvíce je dvoutisícovek

Loňská hodnota padělaných a pozměněných bankovek dosáhla 5,6 milionu korun. Nejčastěji padělané „papírovky“ byly dvoutisícikoruny, kterých bylo zachyceno 1 217, a tvořily 57 procent odhalených falzifikátů.

Podle Kariny Kubelkové z bankovní rady ČNB může být důvodem to, že jde o nejpoužívanější bankovka v peněžním oběhu, a je také nejčastěji vybíranou bankovkou z bankomatů. Na druhém místě skončily pětitisícikoruny, kterých centrální banka zadržela 590 (28 %) a následovaly tisícikoruny, kterých bylo 190 (9 %).

PSALI JSME:
Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

„Většina padělků není dobré kvality, lze je rozeznat pouhým okem,“ řekla Karina Kubelková, která dohlíží na činnost sekce peněžní České národní banky. U zachycených padělaných českých bankovek nebyly napodobeny ochranné prvky nebo byly napodobeny špatně.

„České bankovky a mince jsou velmi dobře chráněné před možností padělání a jejich ochranné prvky plní svou bezpečnostní funkci velmi dobře,“ dodala Kubelková. Lepší kvality byly zachycené padělky eurových a dolarových bankovek. ČNB odhalila 525 padělaných eurových bankovek, nejčastěji v hodnotě 50 eur, a 238 dolarových bankovek, nejčastěji v hodnotě 100 dolarů.

Padělané bankovky a mince ČNB nejčastěji zachytila v Praze, což je proto, že se v metropoli uskuteční nejvíce platebních transakcí. Na druhém místě jsou západní Čechy.

PSALI JSME:
Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB