Na letních pneumatikách v zimě jezdí jen blázni

Jezdit v zimě na letních nebo na deset let starých a sjetých zimních pneumatikách se opravdu nevyplatí. Dráha nutná k zastavení na sněhu a zmrzlém podkladu je nesrovnatelná. Nemá ani význam sledovat tabulky. Stačí to vyzkoušet na bezpečné ploše.
Jezdit v zimě na letních nebo na deset let starých a sjetých zimních pneumatikách se opravdu nevyplatí. Ilustrační foto: FAEI.cz/Autor

Poznal jsem to před časem na vlastní kůži v testovacím centru Nokian Tyres za polárním kruhem u finského městečka Ivalo, kde pneumatiky vystavují extrémům jejich výrobci. Však se tomu tady říká „Bílé peklo“.

Považuji se za průměrného řidiče, nemám rád mistrování, ale ani plouživé bázlivé sunutí se. Něco jsem už odjezdil a například v Mostě jsem absolvoval školu smyku. Ale moc dobře vím, že něco jiného je polygon a něco jiného třeba středočeský tankodrom se silnicemi s urvanými krajnicemi apod…

Čtyři stejná auta, přesto obrovské rozdíly

Nikdo nám za polárním kruhem nic moc nevysvětloval, netvrdil, zda to či ono je lepší. Zamrzlé jezero, sníh, kusy ledu, čtyři identická osobní vozidla na startu a každé jinak obuté. Teploměr nebyl až tak krutý. Nějakých mínus pět. Nic, co bychom neznali u nás.

PSALI JSME:
Finové vyvíjejí revoluční hroty na zimní pneumatiky. Mají být jako sněhová kočka

První auto mělo letní pneu, druhé a třetí zimní, rozdíl byl jen v typu, čtvrté bylo obuté do hrotových zimních pneu. Měli jsme zastavit při jízdě po rovině v padesátikilometrové rychlosti. Hrotové pneu byly fantastické. Zakously se a brzdná dráha nebyla o moc delší, než za běžného provozu.

Kočičí drápy, to by bylo něco i tady

Je škoda, že je u nás mohou mít jen složky záchranného systému. Tak nějak se nebere v potaz, že na těchto pneumatikách už dávno nejsou nějaké hřebíky, ale „chytré“ hroty, které když se pneumatika odvaluje po suchém asfaltu, tak zalezou. Jako kočičí drápy.

U obou standardních zimních typů pneumatik žádné překvapení, trochu zacvakala ABS, protože jsem měl schválně těžší nohu, ale vozidlo drželo směr a pocit byl, že je situace zvladatelná, auto citelně zpomalovalo. Neztratil jsem jistotu. Pak následovala ta samá jízda na letních. Katastrofa. Měl jsem pocit, že dokloužu z finského území až do Ruska. Ne a ne zpomalit, auto šlo do strany.

PSALI JSME:
Zimní motoristická sezóna: Jen přezout gumy nestačí

U nás ze zákona platí, že v období od 1. listopadu do 31. března jimi musí být vozidlo vybaveno, pokud je, nebo se může na vozovce vyskytovat námraza, souvislá vrstva ledu či sněhu. A jsou rovněž dané úseky, kde je použití zimní sady povinné automaticky.

Pokud tedy v lednu vyjede řidič na Hodonínsku, když jsou dva stupně nad nulou za nákupem na letních pneumatikách, pravidla teoreticky neporušuje.

Když šoféři nechtějí přezouvat

Chce to ale selský rozum do hrsti. Když už nechce motorista pořád přezouvat, protože jezdí jen za humna, tak může celoročně jezdit na zimních pneumatikách. Sice to hučí, má o něco větší spotřebu a vzorek rychleji mizí, ale při malém počtu kilometrů se to může nákladově víceméně ztratit.

PSALI JSME:
Než to začne klouzat

Někdo to řeší druhou sadou disků a kola si na sezónu přehazuje sám. Jen to má nevýhodu: Kola jsou pak nevyvážená, nevymění se ventilky a nezkontrolují se případná poškození, třeba poté, co člověk vezme bokem kola někde o obrubník. Alespoň ob jednu sezónu by měly gumy vidět pneuservis.

Další možností je pořídit si celoroční pneumatiky. Sice ani v jednom období tak nijak nevynikají, ale na krátké cesty po známých cestách, proč ne. Navíc vývoj v celoročních pneumatikách také pokročil. Ale na nějaké velké rodinné cesty na hory to stejně není.

Jízda na letních v zimě mívá také dohru po nehodách, když kvůli tomu pojišťovny krátí plnění. „V těchto případech většinou musíme zájemce odmítat, protože boj o odškodnění se pak nedá téměř vyhrát,“ uvádí Tomáš Beck, odborník na odškodnění společnosti Vindicia, která se pouští do právních křížků s pojišťovnami.

PSALI JSME:
Zimní pneumatiky v Evropě: Někde vás jízda na letních gumách může i zruinovat!

Zavřít reklamu ×
  1. Na svém autě mám 10 let staré pneumatiky a v práci na autě rovněž 10 let staré zimní,které stejně jak na svém jsou na autě celoročně. Jako blázen si rozhodně nepřipadám. Jezdím bez nehod jak svým autem tak firemním.Chce to umět jezdit a né to valit jak Pražák hlava nehlava……

  2. My,co jsme se učili jezdit v šedesátých letech jsme zimní pneu neměli. Chce to lehkou nohu a přemýšlet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

S autem si v cizině půjčujete i starosti

Nikdy to nebylo za hubičku, ale letos se připravte na průvan na platební kartě. Řeč je o vypůjčení auta na zahraniční dovolené, když si odpočinek chcete zpestřit neorganizovanými výlety.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB