V meziměsíčním vyjádření maloobchodní tržby po sezónním očištění v květnu vzrostly o 0,5 procenta, což znamená první nárůst po třech předchozích meziměsíčních poklesech v řadě. Nízká srovnávací základna a klesající inflace by měly vést k tomu, že se tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb bude zmírňovat i v dalších měsících.
Maloobchodní tržby vykázaly v květnu meziroční pokles o 6,1 procenta, když finanční trh počítal s poklesem 6,2 procenta. V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby v květnu nárůst o 0,5 procenta poté, co v předchozích třech měsících meziměsíčně klesaly. Na maloobchodních tržbách se od loňského jara negativně projevuje vysoká inflace, jež omezuje schopnost spotřebitelů více utrácet s tím, jak ukrajuje z jejich reálných příjmů.
Tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb se ale začíná zmírňovat, neboť tržby z loňských jarních měsíců a z počátku loňského léta představují nízkou základnu pro meziroční srovnání. Přinejmenším v relativním smyslu slova má příznivý vliv také klesající inflace: Letošní druhé pololetí by již mělo být ve znamení kladného růstu reálné mzdy v české ekonomice, což by mělo mít pozitivní dopad na spotřebu domácností.
Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl v květnu tažen pokračujícím propadem prodejů u potravin a nepotravinářského zboží, zatímco prodeje pohonných hmot si v květnu znovu připsaly meziroční nárůst.
U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 16,2 procenta, a u prodejů oděvů a obuvi – o 12,4 procenta. Alespoň mírný růst tržeb byl vykázán u prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením, meziročně o 2,6 procenta, k růstu se po dvouměsíční pauze vrátily také prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží, meziročně o 1,4 procenta.
Prodeje skrze internet a zásilkové služby v květnu meziročně klesly o 8 procent. Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku a ani letos se prodeje skrze internet a zásilkové služby z meziročního poklesu zatím nevymanily a samotný květnový propad byl o něco hlubší, než pokles vykázaný letos v dubnu.
Statistika maloobchodních tržeb za květen potvrzuje, že tuzemští spotřebitelé jsou i nadále pod tlakem vysoké inflace, jež se nepříznivě projevuje na jejich reálných příjmech. Stále vysoká inflace má nepříznivý dopad nejen na maloobchodní tržby, ale také na celkovou spotřebu domácností.
Ve třetím čtvrtletí letošního roku by se meziroční pokles maloobchodních tržeb měl dále zmírnit a v závěrečném čtvrtletí by se tržby mohly v meziročním vyjádření začít oživovat. Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb v závěru letošního roku pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchodě v roce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.
Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu byla v uplynulých čtvrtletích výraznou zátěží pro vývoj hrubého domácího produktu (HDP) České republiky, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv.
Právě slabší spotřeba domácností vedla HDP k mezičtvrtletnímu poklesu v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí a česká ekonomika tak v loňském druhém pololetí upadla do recese.
V letošním prvním čtvrtletí se sice výkon české ekonomiky v mezičtvrtletním vyjádření stabilizoval ve smyslu mezičtvrtletní stagnace HDP, spotřeba domácností nicméně pokračovala v mezičtvrtletním poklesu a prohloubila svůj meziroční propad
Jakkoliv data za květen potvrzují tendenci ke zmírnění meziročního poklesu maloobchodních tržeb, tak spotřeba domácností bude brzdou celkového výkonu české ekonomiky, tedy HDP, velmi pravděpodobně i v letošním druhém čtvrtletí. Setrvalejší zlepšování na straně spotřeby domácností lze čekat počínaje letošním třetím čtvrtletím díky nižší inflaci a postupnému obnovení růstu reálných mezd.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com