Tržby v maloobchodu mírně rostly, ve službách naopak nepatrně klesly

Maloobchodní tržby v květnu mírně oživily. Tržby bez prodejů aut byly v reálném vyjádření meziměsíčně vyšší o 0,5 procenta po dubnovém poklesu o 0,6 procenta. Oproti loňskému květnu byl však jejich objem nižší o 6,1 procenta, a to vlivem setrvalého poklesu z předchozích měsíců. Za předpandemickým únorem 2020 pak maloobchodní tržby bez prodejů aut zaostávaly o 7,3 procenta.
Maloobchodní tržby v květnu mírně oživily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska struktury rostly hlavně tržby za prodej pohonných hmot. Ty byly meziměsíčně vyšší o výrazná 4,1 procenta. Rostly i tržby za prodej potravin (o 0,2 %), naopak ty za nepotravinářské zboží klesly (o 0,2 %). Mírně se zvýšily také prodeje aut. Oproti dubnu byly vyšší o 0,3 procenta, avšak po předchozím výrazném poklesu o 2,9 procenta.

Tržby za prodej služeb naopak v květnu nepatrně klesly. Meziměsíčně se snížily o 0,1 procenta, zatímco v dubnu o 0,3 procenta vzrostly. Tento pokles souvisel především s nižšími tržbami v oblasti dopravy a skladování (-1,8 % m/m).

V řadě odvětví služeb však tržby rostly, zejména pak v odvětví informačních a komunikačních činností (+1,3 % m/m), v ubytování a stravování (+0,6 % m/m) a také v profesních, vědeckých a technických činnostech (+0,5 % m/m).

Meziročně byly celkové tržby za prodej služeb nižší o 3,6 procenta, oproti předpandmickému únoru 2020 však o 0,6 procenta vyšší.

V dalších měsících by mělo docházet k postupnému oživení tuzemské poptávky domácností. Její úroveň je stále velmi nízká a nachází se hluboko pod předpandemickou úrovní. Pokles spotřebitelských výdajů v předchozích měsících šel ruku v ruce s výrazným propadem reálných mezd vlivem vysoké inflace.

S pokračujícím zrychlováním nominálního růstu mezd a poměrně rychlým ústupem inflace ale očekáváme, že by reálné mzdy mohly začít v aktuálním čtvrtletí opět mezičtvrtletně růst. To by v kombinaci se stále vysokou mírou úspor domácností mělo podpořit tuzemskou poptávku. Její oživení bude ale pravděpodobně pouze pozvolné, když spotřebitelská důvěra zatím zůstává poměrně nízká.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB