Tržby v maloobchodu mírně rostly, ve službách naopak nepatrně klesly

Názor
Maloobchodní tržby v květnu mírně oživily. Tržby bez prodejů aut byly v reálném vyjádření meziměsíčně vyšší o 0,5 procenta po dubnovém poklesu o 0,6 procenta. Oproti loňskému květnu byl však jejich objem nižší o 6,1 procenta, a to vlivem setrvalého poklesu z předchozích měsíců. Za předpandemickým únorem 2020 pak maloobchodní tržby bez prodejů aut zaostávaly o 7,3 procenta.
Maloobchodní tržby v květnu mírně oživily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska struktury rostly hlavně tržby za prodej pohonných hmot. Ty byly meziměsíčně vyšší o výrazná 4,1 procenta. Rostly i tržby za prodej potravin (o 0,2 %), naopak ty za nepotravinářské zboží klesly (o 0,2 %). Mírně se zvýšily také prodeje aut. Oproti dubnu byly vyšší o 0,3 procenta, avšak po předchozím výrazném poklesu o 2,9 procenta.

Tržby za prodej služeb naopak v květnu nepatrně klesly. Meziměsíčně se snížily o 0,1 procenta, zatímco v dubnu o 0,3 procenta vzrostly. Tento pokles souvisel především s nižšími tržbami v oblasti dopravy a skladování (-1,8 % m/m).

V řadě odvětví služeb však tržby rostly, zejména pak v odvětví informačních a komunikačních činností (+1,3 % m/m), v ubytování a stravování (+0,6 % m/m) a také v profesních, vědeckých a technických činnostech (+0,5 % m/m).

PSALI JSME:
Nepřesvědčivá dubnová čísla ze služeb

Meziročně byly celkové tržby za prodej služeb nižší o 3,6 procenta, oproti předpandmickému únoru 2020 však o 0,6 procenta vyšší.

V dalších měsících by mělo docházet k postupnému oživení tuzemské poptávky domácností. Její úroveň je stále velmi nízká a nachází se hluboko pod předpandemickou úrovní. Pokles spotřebitelských výdajů v předchozích měsících šel ruku v ruce s výrazným propadem reálných mezd vlivem vysoké inflace.

S pokračujícím zrychlováním nominálního růstu mezd a poměrně rychlým ústupem inflace ale očekáváme, že by reálné mzdy mohly začít v aktuálním čtvrtletí opět mezičtvrtletně růst. To by v kombinaci se stále vysokou mírou úspor domácností mělo podpořit tuzemskou poptávku. Její oživení bude ale pravděpodobně pouze pozvolné, když spotřebitelská důvěra zatím zůstává poměrně nízká.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Omezování spotřebitelských nákupů pokračovalo i v dubnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB