Tuzemský maloobchod prochází útlumem

Názor
I květnové statistiky z maloobchodu potvrzují, že zájem spotřebitelů nakupovat v časech vysoké inflace stále ještě klesá. Oproti dubnu však maloobchodní tržby nicméně přece jen alespoň symbolicky vzrostly o 0,5 procenta, a to především díky vyššímu zájmu o pohonné hmoty a nákupům elektroniky.
Ačkoliv zákazníci nechávají v obchodech více peněz, odnášejí si stále méně zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pohonné hmoty jsou vlastně takovou letošní velkou výjimkou, protože na rozdíl od většiny dalších segmentů maloobchodu, rostou meziročně o více než 11 procenta. Výrazně levnější pohonné hmoty navnadily zákazníky k cestování, podobně nižší spotřební daň u nafty zvýšila atraktivitu tankování pro firmy.

Celkově i nadále platí, že maloobchod prochází útlumem. Spotřebitelé omezují nákupy zbytného zboží, což potvrzuje další pokles prodejů rekordně drahého oblečení a obuvi, zboží pro volný čas, nebo nižší zájem o vybavení domácností. A jako už v předchozích měsících šetří i na potravinách, což se dá do jisté míry vysvětlit i nákupy v zahraničí.

Trend maloobchodu jasně ukazuje důsledky vysoké inflace, respektive ztráty kupní síly, kterou pociťují tuzemské domácnosti.

PSALI JSME:
Tržby v maloobchodu mírně rostly, ve službách naopak nepatrně klesly

Ačkoliv v obchodech nechávají více peněz, odnášejí si stále méně zboží. Stejně tak se opět ukazuje, že ani plné obchody či parkoviště před nimi nejsou známkou navracející se silné poptávky.

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU je reálný propad tuzemského maloobchodu i spotřeby domácností rekordní, počítáme-li ho k výchozí předcovidovém základně. Ne náhodou je proto česká ekonomika jako jedna z velmi mála stále pod touto „startovací“ úrovní.

Obrat maloobchodu může přijít teprve až s odezníváním inflace ve druhé polovině roku. Přesto letos musí maloobchod počítat s propadem reálných tržeb okolo pěti procent. Na druhou stranu by ovšem slabá poptávka měla dál tlačit na snižování cen spotřebního zboží, které zatím navzdory silné koruně i příznivějším vnějším podmínkám nenastalo.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby dál stagnují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.