
Prozíravě celou věc vyřešili zaměstnanci České národní banky (ČNB). Tedy instituce, která má s inflací ze zákona bojovat. Už v roce 2020 si v kolektivní smlouvě vyjednali, že se jim platy letos automaticky zvednou o inflaci a ještě 2,5 procentního bodu k tomu. Pokud tedy vyjde jejich odhad, ten z nové prognózy ČNB zveřejněné minulý týden, dočkají se nakonec automatického zvýšení platů o takřka 20 procent.
Prognóza ČNB totiž pro letošek počítá s celoroční inflací 16,5 procenta. Připočteme-li 2,5 procentního bodu, získáváme 19 procent. Právě o 19 procent tedy na základě letošní inflace automaticky narostou zaměstnancům centrální banky platy. Všem s výjimkou členů bankovní rady.
Rapidní inflace, která letos snižuje reálné příjmy drtivé většiny české populace nejvýrazněji od vzniku republiky v roce 1993, tak jejich kupní sílu vůbec nepoškodí. Zaměstnanci ČNB dramatickou inflaci zkrátka jako jedni z mála vůbec nepocítí.
Lidé, kteří se obávají rapidní inflace i pro příští léta, se mohou zaměstnanci ČNB inspirovat, zejména pracují-li v soukromé sféře a nejsou-li tedy sevřeni kazajkou tabulkových platů a dalších pravidel odměňování ve státní sféře. K pracovní smlouvě si mohou vyjednat právě takzvanou inflační doložku.
Ta zajistí, že jim mzda automaticky, bez dalšího vyjednávání se zaměstnavatelem, naroste třeba právě o inflaci a nějaké procentní body k tomu. Zejména lidé, kteří nyní mění zaměstnavatele, mají dobrou šanci si takovou doložku vyjednat.
Pokud o ně nový zaměstnavatel opravdu stojí, přistoupí na ni jako na svého druhu benefit, i když třeba ostatní, stávající zaměstnanci takovou doložku sjednánu nemají. Pro zaměstnavatele je zpravidla schůdné mzdově přilepšovat automaticky o inflaci vybraným pracovníkům, nikoli však plošně všem.
Inflační doložky byly populární v 90. letech, kdy inflace dosahovala také poměrně vysokých hodnot, ale s příchodem nového milénia a s trvalejším poklesem inflace se na ně „zapomnělo“.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)