Náklady na bydlení kvůli cenám energií stále rostou

Názor
Náklady na bydlení v Česku i nadále rostou a mají největší vliv na meziroční nárůst inflace v květnu. Ta v tomto měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla rovných 16 procent a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993.
Při šestnáctiprocentní inflaci lidé z každého stotisíce korun přijdou ročně o 16 tisíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským květnem kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a cen nových bytů o vysokých 19,1 procenta. Rostou však i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,7 %), vodného (+ 5,3 %) a stočného (+ 6,4 %).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v květnu vzrostly meziročně o 30,8 procenta, zemního plynu o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Zdražování bylo v květnu ještě o něco vyšší, než v předchozím měsíci. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 44,3 %) a také základních potravin. Například mouka zrychlila růst ceny a byla letos v květnu o 64,6 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

PSALI JSME:
Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 42,1 %), dražší je ale také máslo (+ 51,9 %), cukr (+ 32,1 %), chleba (+ 25,4 %), vejce (+ 33,8 %) či maso (+ 17,3 %). Ceny zboží letos v květnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,7 procenta, služby zdražily o 13,1 procenta. Oba ukazatele jsou o něco vyšší, než v dubnu.

Nevídaně vysoká inflace, která zasahuje prakticky všechny oblasti, zaskočila většinu lidí nepřipravenou. Dva roky protipandemických opatřeních vyčerpaly firmy i domácnosti, mnoho z nich během předchozích těžkých měsíců vyčerpalo všechny finanční rezervy.

O to horší vliv na ně bude mít současné zdražování, které bohužel ani zdaleka nekončí. Musíme se připravit na to, že enormně vysoké ceny s námi vydrží opravdu hodně dlouho. Otázkou je, co to udělá s už dávno velmi napjatými firemními i rodinnými rozpočty.

PSALI JSME:
Nájemné v Praze skokově zdražilo. Bydlení se prodraží o desítky procent

Špatná zpráva je to však i pro lidi, kteří finanční rezervy mají, pokud peníze nechávají na běžných účtech v bance nebo dokonce schovávají doma „pod polštářem“. Při šestnáctiprocentní inflaci totiž z každého stotisíce korun přijdou ročně o 16 tisíc.

Ani většina nejrozšířenějších investic nepřekoná současnou nebývale vysokou inflaci. Jednu z mála bezpečných možností skýtají právě nemovitosti, jejichž cena i podle ČSÚ vzrostla takřka o pětinu a překonala i aktuální inflaci.

Vyplatí se investovat také do nových bytů v Praze, které v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než 20 procent. Další zhodnocení investorovi přinese jejich pronájem. Nájmy se totiž v návaznosti na ceny nemovitostí také výrazně zvyšují.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Byty dále zdražují. Pro investory je to dobrá zpráva

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.