Náklady na bydlení kvůli cenám energií stále rostou

Názor
Náklady na bydlení v Česku i nadále rostou a mají největší vliv na meziroční nárůst inflace v květnu. Ta v tomto měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla rovných 16 procent a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993.
Při šestnáctiprocentní inflaci lidé z každého stotisíce korun přijdou ročně o 16 tisíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským květnem kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a cen nových bytů o vysokých 19,1 procenta. Rostou však i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,7 %), vodného (+ 5,3 %) a stočného (+ 6,4 %).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v květnu vzrostly meziročně o 30,8 procenta, zemního plynu o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Zdražování bylo v květnu ještě o něco vyšší, než v předchozím měsíci. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 44,3 %) a také základních potravin. Například mouka zrychlila růst ceny a byla letos v květnu o 64,6 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

PSALI JSME:
Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 42,1 %), dražší je ale také máslo (+ 51,9 %), cukr (+ 32,1 %), chleba (+ 25,4 %), vejce (+ 33,8 %) či maso (+ 17,3 %). Ceny zboží letos v květnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,7 procenta, služby zdražily o 13,1 procenta. Oba ukazatele jsou o něco vyšší, než v dubnu.

Nevídaně vysoká inflace, která zasahuje prakticky všechny oblasti, zaskočila většinu lidí nepřipravenou. Dva roky protipandemických opatřeních vyčerpaly firmy i domácnosti, mnoho z nich během předchozích těžkých měsíců vyčerpalo všechny finanční rezervy.

O to horší vliv na ně bude mít současné zdražování, které bohužel ani zdaleka nekončí. Musíme se připravit na to, že enormně vysoké ceny s námi vydrží opravdu hodně dlouho. Otázkou je, co to udělá s už dávno velmi napjatými firemními i rodinnými rozpočty.

PSALI JSME:
Nájemné v Praze skokově zdražilo. Bydlení se prodraží o desítky procent

Špatná zpráva je to však i pro lidi, kteří finanční rezervy mají, pokud peníze nechávají na běžných účtech v bance nebo dokonce schovávají doma „pod polštářem“. Při šestnáctiprocentní inflaci totiž z každého stotisíce korun přijdou ročně o 16 tisíc.

Ani většina nejrozšířenějších investic nepřekoná současnou nebývale vysokou inflaci. Jednu z mála bezpečných možností skýtají právě nemovitosti, jejichž cena i podle ČSÚ vzrostla takřka o pětinu a překonala i aktuální inflaci.

Vyplatí se investovat také do nových bytů v Praze, které v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než 20 procent. Další zhodnocení investorovi přinese jejich pronájem. Nájmy se totiž v návaznosti na ceny nemovitostí také výrazně zvyšují.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Byty dále zdražují. Pro investory je to dobrá zpráva

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).