Nejstabilnější pozice v průmyslových firmách jsou konstruktér či vývojář

Zhruba pětina zaměstnanců stráví na jedné pracovní pozici více než patnáct let. Celkový průměr přitom zvyšují takzvaní generační zaměstnavatelé, často průmyslově orientované firmy s dlouhou tradicí, kde pracovníci působí i celý život. Mezi nejstabilnější pozice se v tomto odvětví řadí konstruktéři, vývojáři či vedoucí pracovníci. Průmyslové firmy se tak snaží zvrátit současný trend, kdy ubývá zaměstnanců, kteří se bojí, že si krátkým působením na konkrétní pozici zkazí životopis.
Nejstabilnější pozice v průmyslových firmách jsou konstruktér či vývojář. Foto: Depositphotos.com

Podle zatím posledního průzkumu společnosti Paylab.com vidí zaměstnanci jako ideální dobu pro působení na konkrétním pracovním místě v jedné firmě nejčastěji tři až pět let. Vyslovilo se tak 39 procent dotázaných, ve skupině lidí mezi 25 až 34 roky věku pak tento údaj uvedlo 48 procent respondentů. Druhou nejčastěji zmiňovanou variantou byla možnost šest až devět let. K té se přiklonilo 26 procent respondentů, zejména pak z věkové skupiny mezi 45 a 55 roky.

Naopak podle dat Českého statistického úřadu vydrží Češi v jednom zaměstnání v průměru nejčastěji pouze jeden rok. Tato skutečnost se týká něco přes deset procent zaměstnanců. Druhou nejčastější variantou je pak působení v jednom zaměstnání po dobu šesti let, což je případ také více než desetiny pracovníků. Poměrně významnou část pak tvoří také zaměstnanci, kteří v jedné firmě působí déle než 15 let. Tito lidé představují asi pětinu zaměstnanců.

PSALI JSME:
Chci dělat něco jiného! Jak Češi mění zaměstnání

Nejstabilnější pozice

Podle personalistů dochází ke změnám v pozicích v současnosti daleko rychleji než v 90. letech. „Nejstabilnějšími pozicemi jsou v případě technických firem například konstruktéři, hardwaroví vývojáři nebo i programátoři softwaru, často pak i lidé na technických manažerských pozicích,“ říká Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica.cz, která se zabývá náborem technicky zaměřených zaměstnanců.

Naopak pozicemi, kde dochází k častějším změnám, mohou být například inženýři zákaznické kvality, protože tam dochází k tlaku a velkému stresu ze všech stran, dále pak pozice v logistice či nákupu. Při srovnání s ostatními odvětvími je však podle Kodenkové u technicky zaměřených firem fluktuace zaměstnanců rozhodně nižší.

To potvrzuje i Marcela Vyskoková z personální agentury Advantage Consulting: „Menší fluktuace lidí je u manažerských pozic a pozic technického typu. Tito zaměstnanci mají většinou dobré ohodnocení, dobré postavení a změna pro ně nemusí znamenat postup výš. Na rozdíl od lidí v dělnických a administrativních profesích.“

PSALI JSME:
Potřebu začít dělat něco jiného mají především ženy. Aktivně hledá práci minimum lidí

Nestálost zaměstnání

Nestálost zaměstnání je typická zejména pro nastupující generaci. Podle dat portálu Profesia.cz práci nejčastěji mění lidé ve 21 nebo 26 letech věku. Potvrzují to i zástupci průmyslových firem, podle nichž jde o typickou záležitost pro celé odvětví. Podle dat Advantage Consulting je jedním ze současných trendů klesající podíl zaměstnanců, kteří se bojí, že by si zkazili životopis tím, že nevydrží na jedné pozici alespoň několik let.

Míra fluktuace zaměstnanců zpravidla s rostoucím věkem klesá, podle Kodenkové to souvisí hlavně s historickým a ekonomickým vývojem, lidé ve věku od 45 do 50 let totiž často působí u jednoho zaměstnavatele déle, než mladší skupiny.

Například podle loňského průzkumu společnosti Randstad však u lidí ve věkové skupině 55-67 let dosahovala fluktuace 14 procent, což byla jen o tři procentní body nižší hodnota než u skupiny 25-34 let. Podle Vyskokové nahrává rekordně nízká nezaměstnanost všem lidem, kteří se chtějí kariérně či finančně posunout. „Ovšem pokud lidé ve firmě pracují déle a jsou na vyšších pozicích, je jejich rozhodování pro změnu těžší a delší. Zvažují důvody pro a proti,“ dodává.

PSALI JSME:
Dej mi stravenky na oběd a neodejdu ke konkurenci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.