Nejvíc se prý teď v Česku vydělává na prodeji erotiky

Na čem se dá v tuzemsku nejvíce vydělat? Na erotice. Turbulentní roky mají v rámci on-line prodeje svého nekorunovaného krále, který vykazuje v meziročním srovnání růst každý měsíc již několik let v řadě. Je jím právě segment erotiky.
Češi podle průzkumů každoročně utratí za různé erotické pomůcky stovky milionů korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Překvapivě se tak toto zboží stává z dlouhodobého hlediska nejžádanějším a zároveň i krizi navzdory nejstabilnějším možným podnikáním. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet, na které běží čtvrtina celé české e-commerce. Češi totiž podle průzkumů za různé erotické pomůcky utratí každoročně stovky milionů korun.

„Podnikání s erotikou se dařilo už před pandemií, ale podle našich statistik posléze skokově vzrostlo během covidu, kdy se stalo jedním z vítězů lockdownů. Nicméně nás překvapilo, že tento trend pokračuje i v průběhu celého letošního roku. Ten růst je každý měsíc o desítky, někdy i stovky procent,“ komentoval úspěch prodeje erotiky ředitel Shoptetu Samuel Huba.

Firma spočetla, že celý segment roste kontinuálně od roku 2019 v meziročním srovnání o vyšší desítky procent. Letos to bylo zatím o třetinu, přičemž nejsilnější předvánoční sezonu má ještě před sebou. Průměrná výše objednávky na jeden nákup zatím letos činí 1 327 korun.

PSALI JSME:
Za vibrátory a erotické prádlo utratí Češi stovky milionů korun

Tržby sexshopů pravidelně rostou před Vánocemi. Nějakou erotickou pomůcku si pořizuje čím dál více dospělých Čechů a stále častěji ho jeden z páru najde jako překvapení pod stromečkem. Podle expertních odhadů také ročně stoupá částka, kterou jsou Češi ochotni za erotické pomůcky ochotni utratit. Každý rok to jsou v součtu stovky milionů korun.

Co stojí za rostoucím úspěchem prodeje erotického zboží? Oslovení obchodníci se shodují, že k větší otevřenosti a vůbec rozvoji erotiky jako takové pomáhají sociální sítě. „Obecně jsou Češi posledních 5-10 let o hodně více otevření k erotice a zdaleka už to není v ČR takové tabu,“ míní Patrik Duda, provozovatel obchodu Naughtyharbor.cz, který se specializuje na realisticky vzhlížející panny.

Obdobně to vnímá i Vojtěch Sláma stojící za obchodem Yoo.cz: „Všímáme si, že jsou Češi každým rokem stále otevřenější. Otevřenost tolika lidí nás velmi překvapila, i když je nám jasné, že naši sledující mají bližší vztah k erotickým pomůckám než ostatní lidé.“

PSALI JSME:
Zapomenutá panenka i vibrátor! Češi jsou mistry v zapomínání

„Pokud se zaměříme na nejpopulárnější kategorie, dle statistik vedou mezi pomůckami pro ženy designové vibrátory. U pánů bodují masturbátory z kvalitních materiálů, které realisticky napodobují kůži. Do téměř každé objednávky si lidé přidávají afrodiziaka či přípravky pro lepší orgasmus,“ uvedl Sláma.

Do top pětky se podle dat Shopteta probojovaly i BDSM pomůcky, kde tvoří většinu prodejů spíše soft sortiment, určený pro širší publikum. Sláma doplnil, že BDSM je nastupujícím trendem: „Lidé chtějí uniknout z každodenní rutiny a prožívat intenzivní zážitky na vlastní kůži. BDSM jim navíc umožňuje ponořit se do jiného světa.“

Patrik Duda z Naughtyharbor.cz k tomu doplňuje, že i segment erotiky je ovlivněn technologiemi. Což potvrzuje právě i kategorie realisticky vzhlížejících panen. „Jen za posledních pět let se významně posunulo, jak jednotlivé panny vypadají a jaké jsou na dotek,” uzavírá Duda s tím, že nejčastějšími zákazníky jsou muži ve věku 35 až 45 let.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Láká Čechy experimentovat v sexu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB