Manažeři firem čím dál častěji klepou na brány českých věznic. Vloni pro soukromé podniky pracovaly bezmála tři a půl tisíce odsouzených. Pokrýt zcela poptávku se ale ani tak nedaří. Zkušenosti některých firem i vězeňské služby přitom potvrzují, že jde o vzájemně prospěšnou spolupráci.
„Aktuální zaměstnanost je téměř šedesátiprocentní. Poptávka od zaměstnavatelů ale obecně nabídku převyšuje, obzvláště v ohledu na zařazení na venkovní pracoviště,“ říká mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.
Pro firmy jsou nejžádanější právě ti odsouzení, kteří mohou pracovat mimo věznici. Například výrobním závodem českého výrobce svítidel Modus v České Lípě prošly za více než deset let už na dva a půl tisíce vězňů. V současnosti jich ve firmě pracuje přibližně šedesát denně.
Podobnou zkušenost mají i ve firmě na recyklaci elektroodpadů Praktik system, která dává práci osmdesáti pěti odsouzeným. Využívají je hlavně k ruční demontáži a zpracování elektrospotřebičů, dále na třídění plastových odpadů, pomocné práce či obsluhu vysokozdvižných vozíků.
Například vinařické věznice zajišťuje ozbrojený doprovod odsouzených při převozu do a ze zaměstnání. Po celou pracovní dobu je na místě přítomen příslušník vězeňské služby, který je ve spojení s mateřskou věznicí. „Možnost pracovat ve výkonu trestu odnětí svobody není jen šancí na obnovení společenských návyků, ale i účinná pomoc při řešení tíživého zadlužovacího procesu spojeného s výkonem trestu,“ uvádí Stanislava Dvořáková z Věznice Vinařice.
Firmy mají stále větší zájem
Vedle méně kvalifikovaných profesí mají podniky zájem také o elektrikáře, kuchaře, instalatéry nebo truhláře. „O zaměstnávání odsouzených je mezi firmami stále větší zájem. Poptávka po vězních, kteří by mohli pracovat ve firmách mimo věznici, ovšem převyšuje nabídku,“ říká Krutinová.
Pro většinu vězňů je možnost pracovat přínosná. „Odsouzení přijdou na jiné myšlenky, do jiného prostředí, mohou se soustředit na nějakou smysluplnou činnost, připadají si potřební, získají pracovní návyky. A vydělají si peníze. To jim následně pomáhá se splácením dluhů nebo alimentů,“ popisuje zkušenosti odsouzených mluvčí.
Proč zaměstnat vězně? A jaké jsou výhody?
Na kolik vězeň na plný úvazek firmu přijde? To záleží na požadované kvalifikaci. Odměna se pohybuje od 5 500 korun až po 13 750 pro vysokoškoláky s magisterským titulem.
Možnost zaměstnání se týká pouze osob odsouzených za lehkou trestnou činnost. Lákadlem jsou pro zaměstnavatele nižší mzdové náklady. Nevzniká jim totiž povinnost vyplácet vězni minimální mzdu danou zákoníkem práce a neřeší náhlé onemocnění a podobně. Věznice má totiž zpravidla dostatek pracovní síly, takže pokud jeden vězeň onemocní, je dle možností nahrazen jiným.
Firma vězňům nehradí nemocenskou. Také nemají nárok na dovolenou, není jim proplácena mzda, když nepracují, např. z důvodu odstávky výroby. Zdravotní péči, stravné, pracovní oděv a obuv vězňům zajišťuje vězeňská služba. U věznice si firma objedná za dohodnutou cenu určité výrobky či služby, které věznice zhotoví.
„Firmy kvůli nízké míře nezaměstnanosti obtížněji shání zaměstnance, a proto je hledají i mezi odsouzenými“
Ale kdepak, firmy odsouzené zaměstnávají jen z jednoho důvodu. Můžou jim totiž platit polovinu minimální mzdy. Osobně to považuji za protiústavní.
Každý zaměstnavatel, který je ochotný nabídnout alespoň průměrnou mzdu má tolik lidí že neví co s nima!