Nelegální kotel rodiny neutají. Prozradí ho dým, sousedé nebo protokol

Pokud některé domácnosti spoléhají na to, že se jim podaří staré neekologické kotle, jejichž provoz je od září zakázán zákonem, ukrýt před úřady, může se jim to vymstít. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělil předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský, vytápění nelegálním zdrojem lze utajit jen těžko. Takové domácnosti nakonec budou muset stejně investovat do nového zdroje tepla, a ještě jim hrozí citelná pokuta.
Vytápění ve starých nelegálních zdrojích není snadné jen tak utajit. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Vytápění ve starých nelegálních zdrojích není snadné jen tak utajit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle ministerstva životního mají kontroly na starosti obce. Vladimír Stupavský uvedl, že radnice si může vyžádat takzvaný protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Takovou revizi musí podle zákona o ochraně ovzduší už v současnosti zajistit každý majitel, a to vždy jednou za 36 měsíců, tedy za tři roky. Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle, tedy odborně způsobilá osoba.

„Obec si vyžádá tento doklad, a tak pozná, jaký kotel je v provozu. Podle toho může postupovat dál: Uložit výměnu, zakázat provoz, nebo dát pokutu,“ upřesnil Stupavský. Pokuta se v případě zákazu kotlů 1. a 2. emisní třídy může vyšplhat až k 50 tisícům korun a je možné ji ukládat opakovaně, dokud se topidlo nevymění. Částka tak zhruba odpovídá investici do nového zdroje tepla.

Obecní čmoudilové

Podle Stupavského nelze očekávat, že se podaří hned zkontrolovat všechny domácnosti. Na druhou stranu provoz takového kotle se dá jen těžko utajit. Prozradí ho hustý tmavý dým stoupající z komína i charakteristický zápach.

„Myslím si, že ten tlak přijde přímo od lidí, kteří se s obecními čmoudily dlouhodobě potýkají, anebo od těch, kteří do výměny investovali, a teď jim budou ostatní kouřit pod okny,“ poznamenal soudní znalec pro kotle a tuhá paliva Zdeněk Lyčka. Jakmile dostane obecní či městský úřad podnět od souseda, bude jej muset prověřit a doklad o kontrole kotle si vyžádá.

Odborníci předpokládají, že vysoký podíl zastaralých kotlů je v provozu zejména u nízkopříjmových domácností, respektive mezi seniory. „Kdo se dobře orientuje v aktuálních zákonech a má finanční polštář pro podobné investice, ten už pravděpodobně kotel vyměnil. Teď jde o to, jak pomoci s výměnou těm zbývajícím lidem, pro které není jednoduché něco takového zařídit,“ uvedl Stupavský.

Domácnosti mohou využít dotace z programu Nová zelená úsporám, respektive Nová zelená úsporám Light Státního fondu životního prostředí. Nízkopříjmové domácnosti včetně seniorů jsou finančně zvýhodněné. Od začátku září je bavíc možné získat dotaci nejen na nejstarší neekologické zdroje, ale také na ty novější.

Zájem je i o dřevo

Domácnosti mají více možností, za co vyměnit starý kotel. Experti doporučují srovnat si náklady na vytápění s různými palivy. S využitím aktuálních dotací je ovšem možné pořídit jedině kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Podle informací faei.cz je minimálně u některých firem zájem o tepelná čerpadla poměrně velký, někde až dvojnásobný oproti běžnému stavu.

V prvních zářijových dnech roste poptávka také u výrobců kotlů a kamen na dřevní paliva, zvyšuje se rovněž zájem mezi výrobci dřevních pelet. Podle Vladimíra Stupavského z Klastru Česká peleta je evidentní, že zabralo riziko desetitisícové pokuty. A vliv má také informační kampaň pro výměny nevyhovujících kotlů.

„Nejprve se zdálo, že na to budou domácnosti kašlat. I pod vysokou sankcí. Opak je ale pravdou. Za poslední měsíc jsme zaznamenali strmý růst zájmu o nové kotle na dřevní paliva. V srpnu a září se jich prodalo o 50 až 60 procent více, než tomu bylo ve stejném období předešlého roku,“ uvedl Stupavský.

Pelety mají tu předost, že se vyrábějí v Česku, a to z dřevěných pilin, které zůstanou na pilách po zpracování dřeva. Tyto piliny se slisují do tvaru malých válečků, čímž vznikne vysoce jakostní palivo. Ročně se v Česku vyrobí čtyřikrát více pelet, než se u nás spotřebuje, takže zásoby jsou více než dostatečné.

Plyn není zakázaný

Pro mnohé domácnosti je stále atraktivní a cenově přijatelné vytápění plynem, i když na to není možné čerpat dotace. V souvislosti s tlakem Evropské unie na větší ochranu klimatu i s českým zákazem starých neekologických kotlů se začalo také hovořit o konci kotlů na plyn.

„O omezení podmínek provozu nových plynových kotlů od roku 2029 se skutečně uvažuje, neexistuje však zatím žádný závazný právní dokument, který by plynové kotle zakazoval. Navrhovaná novela zpřísňuje požadavek na sezónní účinnost kotlů na minimálně 115 procent,“ řekl Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona.

„To ale rozhodně neznamená konec provozu plynových kotlů. Moderní kondenzační kotle mají sice účinnost ‚jen‘ 109 procent. Přísnější podmínky ale otevřou cestu masivnějšímu využívání hybridních systémů vytápění, které kombinují to nejlepší z technologie tepelného čerpadla a plynového kondenzačního kotle a mají největší uživatelský i ekonomický přínos,“ dodal Řezanina.

Mezi další mylně uváděné termíny zákazu provozu plynových kotlů patří rok 2040. Je to dáno novou směrnicí o energetické náročnosti budov, kterou v březnu schválili europoslanci. Ta ale nic takového neobsahuje.

„Zákaz používání fosilních paliv ve vytápění budov nejpozději od roku 2040 byl ve finální verzi směrnice ze strany členských států odmítnut a v textu schválené směrnice takový zákaz není uveden,“ upozornil Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu. Rok 2040 se zatím jeví jako orientační datum, k němuž by mohl mířit postupný odklon od vytápění domů plynem.

Plynové kotle lidem zřejmě nikdo nezakáže. Legislativa se bude snažit spíše tlačit na větší úspornost provozu, přičemž stávající plynové kotle samozřejmě bude možné provozovat nadále, až do konce jejich životnosti. A podle Svazu moderní energetiky může biometan vyrobený v Česku do roku 2030 nahradit až pětinu dodávek fosilního zemního plynu z dovozu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. K5 Karel 53

    Když v minulém roce vládou okradený důchodce nebude mít na kotel za půl milionu, i když mu dá stát nyní 90 000, tak bude starým kotlem topit samozřejmě dál, úřad mu udělí pokutu 50000, kterou stejně nezaplatí, a tak budou zbytečně zatěžováni úředníci obecního úřadu.
    Jediná možnost, kterou ten člověk bude mít, když nebude chtít zmrznout, zapojit místo kotle přímotop a to potom sice nezmrzne, ale vzhledem k cenám elektřiny, v ČR nejvyšších v EU, mu nezbyde na jídlo a tak zemře hlady.
    Je to hnus, toto opatření by se nemělo týkat důchodců a chudých rodin, nebo, když to stát potřebuje, měl by to celé zaplatit. Koneckonců, nikdo dosud neví, zdali nové kotle topí lépe, než staré. Soused mě říkal, že už loni v létě vyhodil kotel na uhlí a dal si na peletky a že ještě nikdy neměl v baráku takovou zimu, jako po výměně kotle

  2. Al Aleš

    Na uřad jsem nahlásil , že soused pálí veškerý bordel co hoří a Obecní úřad s tím nic neudělal. Tak ,že nic nehrozí.

    • Iv Iveta

      To se máte čím chlubit, pane práskači. Ale na druhou stranu, jestli budou chtít lidi pálit všechno možné, tak je úplně jedno, jestli mají starý nebo nový kotel. :)))

      • R1 Radek 1

        Na to stát spoléhá že se budoů liďi udávat navzájem a stát
        hrabat peňize za pokuty.
        Mám sousedku udavačku tak jsem kotel rači vyměňil
        cena 100000.
        Bez dotace od státu, protože jsem ňikdy nežádal o žádnou
        podporu.

    • Al Aleš

      Paní Iveto až budou vaše děti nemocné s plícemi ,tak budete mluvit jinak. Buďte nestraná , když se Vas to netyká tak neduďte.

  3. František Šplinar

    Globální elity ? Pár nenažraných otrokářských rodin, které oblbují
    lidi, protože nemají nikdy dost !

  4. jh jaroslav hes

    Oficiálně mám plynový kotel. Že v noci vypnu plyn a zatopím ve starém dobrém Viadrusu to mi nemá jak kdo dokázat. A pokud se do toho někdo bude rejpat v tom kotli jde spálit i mrtvola!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB