Jen do konce srpna bylo možné získat výhodné „kotlíkové dotace“ i příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace sice pokračují dál, ale finanční příspěvek je o desítky tisíc korun nižší. Zachováno zůstalo zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové skupiny. O příspěvek se mohou ucházet od 3. září u Státního fondu životního prostředí ČR.
Podle údajů Asociace podniků topenářské techniky je v českých domácnostech stále asi 150 tisíc zakázaných kotlů první a druhé emisní třídy. Jak uvedl prezident asociace Zdeněk Lyčka pro web České tiskové kanceláře České noviny, poptávka po výměnách sice v posledních týdnech razantně vzrostla, drtivá většina objednávek se však do začátku zákazu nestihla vyřídit.
Zájem vzrostl o 248 procent
Podle dat, které faei.cz poskytl portál ePoptávka, největší on-line tržiště v České republice, zájem o výměnu nevyhovujících kotlů razantně akceleroval v letošním roce, i když zákaz starých kotlů zavedla novela zákona o ochraně ovzduší už před dvanácti lety.
„V meziročním srovnání je poptávka za období od ledna do poloviny srpna letošního roku vyšší o 248 procent oproti srovnatelnému období předchozího roku,“ uvedl Michal Boudník, manažer servisních týmů společnosti ePoptávka.cz.
Ministr životního prostředí Petr Hladík vysvětlil, že po odsíření elektráren a průmyslu se staré kotle na pevná paliva staly největším zdrojem znečišťování ovzduší. „Právě proto potřebujeme vyměnit i ty poslední zbývající zastaralé kotle,“ zdůraznil Hladík.
Jde většinou o zdroje vyrobené před rokem 2000. Rodiny by měli vědět, jaký kotel doma mají, protože mají povinnost je nechat jednou za tři roky zkontrolovat technikem proškoleným výrobcem.
Lidé, kteří budou i v nové topné sezóně využívat zastaralé kotle na pevná paliva, se vystavují nebezpečí pokuty až 50 tisíc korun, a to opakovaně. Pokud však budou mít podanou žádost o dotaci na výměnu zakázaného kotle a dodatečně jej vymění, úřední kontroly k tomu budou přihlížet.
Kotlíkové dotace skončily
Od září úplně končí takzvané kotlíkové dotace financované z Operačního programu Životní prostředí pro domácnosti s nižšími příjmy, které sloužily právě na výměnu nevyhovujícího vytápění. Starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě ale o finanční příspěvek nepřijdou.
Nově budou moci využít podporu z programu Nová zelená úsporám Light. Na rozdíl od kotlíkových dotací nebudou žádat u krajských úřadů, nově budou žádosti podávat elektronicky Státnímu fondu životního prostředí ČR přes webový portál zadosti.sfzp.cz.
I když je podpora od září nižší, stát stále zájemcům přispěje na úhradu velké části nového zdroje. Navíc se možnosti podporovaných výměn ještě rozšíří. Na tepelné čerpadlo program přispěje až 150 tisíci korunami, na moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo, pozn. aut.) získají žadatelé až 110 tisíc korun.
Podpora až 50 tisíc korun se vztahuje i na lokální kamna či jiné topidlo využívané jako hlavní zdroj vytápění. Pokud se majitel domu rozhodne vyměnit plynové a elektrické vytápění, dotaci získá v případě volby ekologičtějšího tepelného čerpadla.
Výměna do konce roku
Dotaci mohou od 3. září získat také další domácnosti. Na podporu si mohou, stejně jako dosud, sáhnout do standardní Nové zelené úsporám (NZÚ). I zde ministerstvo rozšiřuje spektrum aktuálně vyměňovaných zdrojů – i v tomto programu bude možné s dotací vyměnit všechny kotle na uhlí bez ohledu na jejich emisní třídu, nejšpinavější kotle na biomasu a další typy vytápění.
„Výše podpory ve standardní NZÚ může u tepelných čerpadel dosáhnout až na 130 tisíc korun, u nového kotle na biomasu bude limit 90 tisíc korun. V případě, že žadatelé výměnu kotlů realizují v kombinaci s dalšími úspornými opatřeními, třeba se zateplením nebo fotovoltaikou, za každou kombinaci obdrží bonus ve výši 10 tisíc korun,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Podle údajů ministerstva životního prostředí se zatím v Česku vyměnilo celkem 194 tisíc neekologických kotlů, na něž přispěly státní dotační programy. Zdeněk Lyčka z Asociace podniků topenářské techniky uvedl, že topenářské firmy mají stále kapacity na to, aby vyměnily vytápění do konce letošního roku v případě, že se objednávka uskuteční do poloviny září.
Současně poznamenal, že významná část majitelů nevyhovujících kotlů, zejména seniorů a sociálně slabé rodiny, nepočítá s jejich výměnou minimálně do příštího roku, protože na to nemají peníze. Ministerstvo sdělilo, že cílem prvních měsíců po zavedení zákazu není rozdávat pokuty, ale spíše se snažit, aby si lidé starý kotel co nejdříve vyměnili, nebo ho přestali používat.
Z čeho budou platit pokutu ti, kteří neměli dost peněz na výměnu kotle. To je pošlou rovnou do náruče exekutorům.