
Projekt zahrnoval vybudování střešní fotovoltaické elektrárny, zateplení střech, výměnu oken, dveří a jiných fasádních prvků, modernizaci vytápění a vzduchotechniky, ale třeba také instalaci tisíců LED světel a perlátorů u vodovodních baterií a spořičů vody – a to vše za plného provozu nemocnice.
Zateplení, projektová příprava a inženýring si vyžádaly přibližně 700 milionů korun, zatímco investice do modernizace technologických zařízení budov představovaly 432 milionů korun. Nemocnice ale získala dotaci 720 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí a programu Nová zelená úsporám.
„Jsem velmi rád, že se tento dlouho a pečlivě připravovaný energeticky úsporný projekt podařilo v tak krátkém čase bez větších komplikací dokončit. Nemocnice má velmi náročný energetický provoz, který funguje v nepřetržitém režimu,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Polouček.
Dodal, že vynaložené prostředky se dlouhodobě velmi dobře zúročí. „Modernizace přinese úspory a zlepší kvalitu prostředí, ve kterém pracujeme a léčíme naše pacienty a zároveň nám vyřeší do budoucna nutné investice do technologických zařízení budov,“ poznamenal Polouček.
Inspirace pro ostatní
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připomněl, že základem kvalitní lékařské péče jsou právě co nejlépe fungující nemocnice s kvalitním zázemím.
„Jsem rád, že řada nemocnic teď řeší své modernizace komplexně, včetně dlouhodobých energetických úspor, které omezí plýtvání a umožní využít finance na nákup léků a zlepšení podmínek pro personál i pacienty. Příkladem je právě projekt v Nemocnici Na Homolce, který se doufám stane inspirací pro další zdravotnická zařízení v Česku,“ uvedl Válek.

Psali jsme
Energetické úspory jsou jedním z hlavních nástrojů boje proti závislosti na plynu z Ruska
Nemocnice se rozhodla provést modernizaci formou EPC (Energy Performance Contracting, pozn. aut.), u níž dodavatel – společnost ENESA z ČEZ ESCO – přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit.
Konkrétně jde o roční úsporu 4,2 tisíce megawatthodin elektřiny a 8,7 tisíce megawatthodin plynu nebo 15,3 tisíce metrů krychlových vody, což činí zhruba 30 milionů korun ročně. A také roční pokles emisí oxidu uhličitého o více než 5,8 tisíce tun.
„Vedle garantovaných úspor energie, za jejichž výši deset let smluvně ručíme, má projekt i výrazný nefinanční přínos právě pro pacienty a zaměstnance: Například zlepšení světelných podmínek nemocnice díky více než deseti tisícům nových LED svítidlům.

Počítačem řízený systém regulace teploty ve více než tisícovce místností bude zase v celé nemocnici zajišťovat tepelný komfort za výrazného snížení nákladů na teplo,“ vysvětlil Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti Enesa.
Miliardové úspory
Právě projekty garantovaných úspor energie (EPC), jako jen ten v Nemocnici Na Homolce, jsou stále populárnější. První se uskutečnily už před třiceti lety. Nyní se více než 90 procent z nich uskuteční na objektech měst, obcí, krajů a jejich či státních příspěvkových organizací.
Podle údajů Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) v roce 2023 překročila roční úspora z EPC projektů 400 milionů korun a kumulovaná úspora dosáhla více než šest miliard. Skutečnou celkovou úsporu z EPC projektů v přepočtenou na aktuální ceny a zahrnující i projekty, kde již garantovaná období skončila, pak asociace odhaduje na více než deset miliard korun.
V příštích letech by mohl zájem o metodu EPC v Česku ještě vzrůst. „V souvislosti s klimatickými cíli Evropy a závazky České republiky z nich plynoucích se očekává, že se poptávka po projektech energetických úspor ve všech oblastech ekonomiky znásobí, mělo by to být až trojnásobně nebo více. To by se mělo proporcionálně odrazit i v poptávce po EPC,“ uvedl předseda APES Miroslav Marada.
Aktuálním lídrem v EPC projektech je právě zdravotnictví. S podporou programů ministerstva životního prostředí byla nedávno dokončena rovněž rozsáhlá renovace v památkově chráněném areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Investice vyšla na zhruba 600 milionů korun, přičemž dotace Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí a Nové zelené úsporám dosáhla výše 533 milionů korun.
„Rozsáhlou rekonstrukci jsme dokončili v rekordně krátkém čase osmnácti měsíců. Obnovou prošla hlavní výměníková stanice včetně záložního zdroje, bylo položeno 9,5 kilometru nových rozvodů, instalováno 54 objektových výměníkových stanic nebo nový systém měření a regulace.
Vyměnili jsme více než tři tisíce historických oken a dveří a zateplili více než 20 tisíc metrů čtverečních konstrukcí,“ upřesnil Eduard Paulík, jednatel společnosti D-energy, která projekt společně s Veolia Energie ČR realizovala.
Úspora nákladů za energie a vodu je v tomto případě garantována po dobu deseti let a má dosáhnout 167 milionů korun. Tyto prostředky tak může nemocnice investovat do dalšího zkvalitnění péče o své pacienty. Současně se ušetří také bezmála 60 tisíc tun oxidu uhličitého.