Nemovitosti v historických centrech českých měst kupují investoři kvůli krátkodobým pronájmům

Kromě Prahy a Brna se se památky na seznamu světového dědictví UNESCO nacházejí v deseti dalších tuzemských městech. Podle realitních makléřů jsou sice vzácné stavby, či dokonce celé čtvrti světového věhlasu lákadlem pro turisty a pomáhají plnit městské kasy, ale druhou stranou téže mince je bohužel vylidňování historických center českých měst. Nemovitosti jsou v nich předražené a kupují je většinou jen investoři kvůli krátkodobým pronájmům.
Historické centrum Českého Krumlova je dnes komerční oblastí, kam obyvatelé města nemají důvod zavítat. Foto: Depositphotos.com

Nedávno jsme psali o tom, že centra některých českých měst, jako třeba Prahy nebo Českého Krumlova se změnila na „továrny“ pro turisty. Běžný život z nich vyprchává, téměř vše se točí jen okolo turistů a spousta původních obyvatel se odstěhovala. Právě Český Krumlov, jedno z turisty nejvíce navštěvovaných měst v republice (tradičně přes 400 tisíc návštěvníků Českokrumlovského areálu ročně), je typickým příkladem.

„Historické centrum města je dnes komerční oblastí, chcete-li turistickou rezervací, kam běžný obyvatel nemá důvod zavítat. Už i služby, jako například banky, které ještě donedávna sídlily právě v centru, se stěhují za svými klienty do okrajovějších částí města,“ konstatuje Stanislav Pouzar ze společnosti M&M Reality.

Koupit si dnes v historickém centru Českého Krumlova byt je podle něj dnes v podstatě nemožné. Nabídek je velmi málo a okamžitě zase mizí. Bytů je ve městě, kde žije asi 13 tisíc stálých obyvatel, obecně značný nedostatek a ceny nemovitostí tak za posledních pět let vzrostly zhruba o 30 procent. Čemu se dnes ve městě naopak velmi daří, jsou krátkodobé pronájmy. Ceny krátkodobých pronájmů se u bytů 2+1 pohybují mezi 1 500 až 3 000 korunami za jednu jedinou noc. Běžný nájem bytu stejné velikosti se bez poplatků a energií pohybuje okolo 8 500 korun měsíčně.

PSALI JSME:
Všeho moc škodí. I turistů

Přímá regulace turistiky

Je fakt, že památkáři v Českém Krumlově občas skřípou zuby, protože obří návštěvnost zároveň dává historickým objektům a věcem v nich pořádně zabrat. Udržet na uzdě některé lidi navíc není nijak snadné. „Lidi se někdy chovají hůř než zvířata. Sahají na věci nevyčíslitelné hodnoty, lezou, kam nemají, ve snaze udělat si co nejvíce poutavé selfie, sedají si na nábytek, dokonce někteří se snaží si něco i odnést,“ řekl před dvěma lety FAEI.cz člen správy zámku v Českém Krumlově.

Jenže uzavřít se před okolím nejde, konstatovali jsme tehdy. Časy se ale změnily a letos v červnu Český Krumlov přistoupil k přímé regulaci turistů, protože si místní obyvatelé stěžovali například i na to, že turisté dokonce chodí až k nim domů. Město zpoplatnilo vjezd zájezdových autobusů a očekává, že už letos bude mít z placeného systému příjmy osm milionů korun. Do června dopravci za vjezd do centra nic neplatili.

Přílivy turistů se snaží regulovat města i jinde v Evropě. Jako například v Benátkách, kam se od roku 2022 dostane jen omezený počet turistů – každý si bude muset svůj pobyt předem rezervovat. Tomu, kdo si vstupenku nepořídí, hrozí pokuta až 450 eur. Také obyvatelé Benátek proti turistům opakovaně protestovali.

PSALI JSME:
Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Nabídek na prodej bytů je málo

Podobná situace jako v Českém Krumlově je například v jihomoravské Telči, kde si také byt v památkově chráněném historickém centru běžný člověk jen tak nekoupí. „V samém jádru Telče se byty prodávají jen výjimečně, dnes už jsou buď městské, nebo patří podnikatelům, kteří je využívají ke krátkodobým pronájmům,“ říká k realitní makléřka Andrea Šteflová.

Češi sice mají zájem bydlet v historických centrech měst, ale turistický ruch tam nesmí být příliš intenzivní a musí tam být přítomna občanská vybavenost. V těchto lokalitách logicky vystávají také potenciální problémy s památkáři. „Kamenem úrazu bývá rovněž parkování v historických centrech měst,“ podotýká David Holík, realitní makléř z Olomouckého kraje.

Také on potvrzuje, že nemovitosti v samém centru Olomouce, jejíž značná část je památkovou rezervací (stojí zde sloup Nejsvětější trojice), skupují především investoři a že nabídek na prodej bytů je celkově velmi málo.

PSALI JSME:
Kam to v Česku láká turisty nejvíc?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB