Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal rozsáhlý průzkum Národního institutu SYRI, s jehož závěry autoři seznámili redakci FAEI.cz.
Deprese je vážná duševní porucha. Lidem se základním vzděláním hrozí častěji než u vysokoškoláků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě horší je situace u lidí bez práce. Riziko u nezaměstnaných je dokonce až dvanáctkrát vyšší oproti zaměstnaným.  Do výzkumu se zapojilo více než sedm tisíc lidí, přičemž bez depresivních symptomů bylo 86,4 procenta osob.

„Mírné depresivní symptomy jsme detekovali u 10,5 procenta, střední až těžké deprese u 3,1 procenta,“ uvedla Michala Lustigová z Národního institutu SYRI a Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Univerzity Karlovy.

Zdraví vysokoškoláci

Bez depresivních symptomů byli zejména lidé s vysokoškolským vzděláním, se zaměstnáním a vyššími příjmy. „Nejvyšší podíl osob s mírnými depresivními poruchami měli naopak lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní nebo v důchodu a s nejnižšími příjmy,“ konstatovala Marie Kuklová ze SYRI.

PSALI JSME:
Úzkosti, deprese, pokusy o sebevraždu. Počet Čechů, kteří jsou v mentální nepohodě, stoupá

Nejvážnější příznaky deprese měla 3,1 procenta respondentů. Konkrétně pak opět lidé se základním vzděláním, bez práce a s nejnižšími příjmy, u nichž byl výskyt nejzávažnějších poruch deprese více než sedm procent.

„Na druhou stranu nejnižší výskyt středních až těžkých symptomů deprese, kolem jednoho procenta, byl zaznamenán mezi vysokoškolsky vzdělanými jedinci, zaměstnanými a jedinci s vyššími příjmy,“ uvedla Michaela Lustigová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Univerzity Karlovy.

Středoškoláci uprostřed

Podle vědkyně výzkum jasně prokázal, že mezi úrovní vzdělání a rizikem výskytů depresí existuje významný vztah. V porovnání s vysokoškolsky vzdělanými měli lidé se základním vzděláním dvakrát vyšší šanci výskytu mírných depresí. Ještě vyšší rozdíl, téměř pětinásobný, pak byl ve stejných kategoriích vzdělání u středních až těžkých depresivních symptomů.

PSALI JSME:
Plískanice v duších. Jsou deprese technickými poruchami?

Lépe než lidé se základním vzděláním na tom jsou středoškoláci. „Středoškolsky vzdělaní respondenti měli 2,5krát vyšší šanci středních až závažných depresivních symptomů než jedinci s vysokou školou,“ konstatovala Marie Kuklová ze SYRI.

Podle vědkyně hraje významnou roli i ekonomická aktivita. Naopak příjmy jako takové a jejich výše nikoliv, respektive jejich výše hodně souvisí se vzděláním. Riziko středních a těžkých depresí u nezaměstnaných je až dvanáctkrát vyšší oproti těm, kteří práci mají. Celkově výsledky z Česka potvrzují obdobné výzkumy ze zahraničí.

Ohrožená LGBTQ+ komunita

Jiný výzkum zase potvrdil větší riziko depresí a úzkostí u osob s menšinovou genderovou nebo sexuální orientací, označovaní jako LGBTQ+ komunita.

PSALI JSME:
Počet lidí s depresemi či úzkostmi se za poslední dva roky ztrojnásobil. Léčí se 700 tisíc lidí

Zjistili to odborníci z Institutu pro psychologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří zkoumali 3,3 tisíce lidí. Podobně rozsáhlý výzkum zaměřený na LGBTQ+ komunitu se v Česku zatím neuskutečnil. Redakce FAEI.cz má celou studii k dispozici.

„V dotazníkovém šetření jsme zjistili, že čtyřicet procent zúčastněných se nachází v silném až extrémním riziku depresivity. Nejde přímo o klinickou diagnózu deprese, ale o soubor symptomů na hraně diagnostikovatelnosti,“ upozornila hlavní autorka výzkumu Andrea Stašek.

V běžné populaci, která patří ke genderové a sexuální většině, má těžké depresivní příznaky podle posledních průzkumů v Česku necelých deset procent lidí.

„Známky depresivity jsou mnohdy spojené se zvýšenou osamělostí, ztrátou smyslu života a nízkou sebehodnotou. Nejnižší podporu okolí, zejména rodiny, pak vnímají především trans muži a asexuální a nebinární lidé. Z dat vyplývá, že až 26 procent LGBTQ+ zúčastněných téměř pořád cítí, že jejich život nemá smysl, a sníženou sebehodnotu zažívá až 33 procent dotazovaných,“ sdělila Stašek.

PSALI JSME:
Na co myslí české děti? Podle průzkumu často i na sebevraždu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB