Nezaměstnanost v září zůstala beze změny

V souladu s naším i tržním očekáváním zůstal podíl nezaměstnaných během září na stejné hodnotě jako v srpnu, a tedy na 3,6 procenta. V září bývá výsledek obvykle ovlivněn mírnou pozitivní sezónností, kterou tentokrát na datech není možné sledovat. Naopak došlo k nárůstu podílu nezaměstnaných o zhruba 0,03 procentního bodu.
Oproti srpnu počet uchazečů o zaměstnání vzrostl, a to zhruba o dva tisíce na 263 tisíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To tak může naznačovat pomalé zhoršování podmínek na tuzemském trhu práce, které je v souladu s informacemi v rámci předstihových ukazatelů, jako je index nákupních manažerů (PMI) nebo konjukturální průzkum. V rámci těch lze pozorovat zhoršování především v průmyslovém sektoru.

V širším kontextu je pozorované zhoršení ale jen velmi mírné, a i nadále dokazuje, že zaměstnavatelé očekávají spíše svižnější ekonomické oživení a snaží se proto udržet si své zaměstnance i přes nižší množství zakázek a objemu výroby.

Tento trend patrně bude pokračovat i v nejbližších měsících, vzhledem k pomalejšímu oživení a typicky nepříznivé sezónnosti ale může docházet v zimních měsících k nárůstu podílu nezaměstnaných do okolí čtyř procent.

Oproti srpnu počet uchazečů o zaměstnání vzrostl, a to zhruba o dva tisíce na 263 tisíce. Rostl ale zároveň i počet volných pracovních pozic, byť jen třetinovým tempem o necelých 800 míst na 282 tisíce. To představuje nárůst po dvou měsíčních poklesech v řadě a nedochází tak k příliš svižnému přivírání nůžek mezi uchazeči a volnými místy. Na každého uchazeče tak aktuálně připadá zhruba 1,07 pozice.

Z pohledu regionů nelze během září pozorovat silnější změnu koncentrovanou do jedné oblasti Čech. Podíl nezaměstnaných tak i nadále zůstává nejvyšší v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,2 %) a Chomutov (6,5 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných pak drží Praha-východ, kde dosahuje 1,6 procenta.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce s největší pravděpodobností dosáhne 3,6 procenta, se kterými počítá naše aktuální prognóza. Vzhledem k pomalejšímu ekonomickému oživení v příštím roce, než jsme původně očekávali, ale může podíl nezaměstnaných mírně růst, kdy očekáváme, že za celý rok 2024 dosáhne 3,8 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB