Nezaměstnanost dle očekávání vzrostla

Analýza
Podíl nezaměstnaných osob dle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se zvýšil z červencových 3,5 procenta na 3,6 procenta v srpnu. Tento nárůst byl predikován napříč trhem a měl by být posledním do příchodu zimních měsíců.
Nejvyšší nezaměstnanost je v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Ilustrační foto: Darwinek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2316530

Ani srpen nepřinesl žádnou výraznější korekci trendu a nezaměstnanost v České republice zůstává stále na velmi nízkých hodnotách. I za současným mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především vliv sezónnosti, kdy již není třeba zaměstnávat pracovníky pro typicky letní pracovní pozice.

Kondice české ekonomiky je velmi slabá, přesto budoucnost firmy vidí poměrně optimisticky, proto se neuchylují ve vyšším měřítku k propouštění. Jakmile se obnoví poptávka, přibydou nové zakázky, mohli by případně propuštění zaměstnanci chybět. Firmy si tak udržují stávající zaměstnance i za cenu toho, že aktuálně se to nemusí jevit profitabilně.

Proces nabírání nových pracovních sil je administrativně náročný, zároveň zabere čas nové zaměstnance zaškolit, a především v současné situaci na trhu práce je spíše zaměstnanec ten, kdo určuje pracovní podmínky včetně mzdového ohodnocení. To znamená, že firmy by musely vynaložit vyšší finanční prostředky k najmutí nové pracovní síly.

PSALI JSME:
Proč potřebujeme cizince a flexibilní pracovní podmínky?

Nízká nezaměstnanost může být sice hodnocena pozitivně, ale zdá se, že může být jedním z faktorů české stagnace. Ani ty nejlepší nápady se bez lidí neuskuteční. Je třeba přenastavit migrační politiku a otevřít kvalifikovaným zahraničním pracovníkům dveře dokořán.

Oproti červenci se zvýšil počet uchazečů o zaměstnání o necelé dva tisíce, a naopak se snížil počet volných pracovních míst o 4,4 tisíce. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se tak nyní pohybuje okolo 261 tisíc, zatímco počet volných pracovních míst je přes 281 tisíc.

Ač se nůžky mírně přivřely, tak stále počet volných pracovních míst převyšuje počet lidí ucházející se o zaměstnání. V průměru tak zůstává, že na jedno pracovní místo se hlásí 0,9 uchazeče.

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných v srpnu mírně stoupl

Z regionálního hlediska se nemění, že nejvyšší nezaměstnanost je v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných zůstává v okresech Praha-východ (1,6 %), Pelhřimov (1,7 %), Praha-západ a Plzeň-jih (1,8 %).

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 53 okresech (největší v Chrudimi, o 5,1 %), zatímco ve 24 okresech došlo k poklesu. Největší byl evidován ve Zlíně (o 2,3 %), kde předchozí měsíc byl naopak nejvyšší nárůst.

Nezaměstnanost v Česku sice dva měsíce po sobě mírně vzrostla, ale neznamená to začátek rostoucího trendu. V dalších měsících očekáváme stagnaci okolo současných 3,6 procenta. Aktuální vývoj nahrává tomu, že průměrná nezaměstnanost v roce 2023 by mohla být ještě o jednu desetinu nižší, než uvádíme v naší červnové prognóze (3,7 %).

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.