Nová Evropská komise? Žádná zásadní změna kurzu, vše při starém

Nová Evropská komise nenaznačuje výrazný odklon od té předchozí (2019-2024). Ursula von der Leyenová nadále vystupuje jako „zelená Ursula“, přičemž do svého slovníku pouze oportunisticky zahrnula výrazy jako „konkurenceschopnost“, „čistý růst“ a „čistý přechod“.
Ursula von der Leyenová nadále vystupuje jako „zelená Ursula“ a zůstává pevně u kormidla. Ilustrační foto: Laura Kotila (FinnishGovernment) - https://www.flickr.com/photos/finnishgovernment/51550328865/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110714176
Ursula von der Leyenová nadále vystupuje jako „zelená Ursula“ a zůstává pevně u kormidla. Ilustrační foto: Laura Kotila (FinnishGovernment) - https://www.flickr.com/photos/finnishgovernment/51550328865/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110714176

Tím se snaží zajistit, aby evropská ekonomika generovala zdroje nezbytné pro financování Zelené dohody. To dokládá například fakt, že komisařem pro malé a střední podniky, průmysl a jednotný trh byl jmenován Stéphane Sejourné, bývalý předseda skupiny Renew Europe, který podporoval všechny legislativní návrhy Zelené dohody.

Komise se nedá očekávat jako tahoun změn v oblasti byrokratické zátěže, kterou na podniky uvalily například směrnice CSRD nebo CSDDD (povinné vykazování informací o ESG, tedy „nefinančních“ údajů, resp. pravidla pro velké korporací ohledně dodržování lidských práv při jejich činnosti, pozn. red.).

Další důkazem je jmenování španělské socialistky Teresy Riberové Rodriguezové do role eurokomisařky odpovědné za „čistý a konkurenceschopný přechod“, což naznačuje minimální revizi této strategie.

Potenciální spojenci malých podnikatelů

Jedním z potenciálních spojenců malých a středních podnikatelů (SME) by mohl být Valdis Dombrovskis, který má dlouholeté zkušenosti v Evropské komisi. Mohl by se stát obhájcem menší byrokratické zátěže, i když jeho nedostatek charismatu pravděpodobně neumožní prosazení zásadních změn.

Zajímavým hráčem může být také Wopke Hoekstra, bývalý nizozemský ministr financí, který má ambici orientovat politiku na realističtější průmyslový přístup, pokud jde o klimatickou politiku. Zcela zásadní pak bude role Henna Virkkunenové z Finska.

Ta je dlouholetou obhájkyní malých a středních podniků, která byla jmenována komisařkou pro technologickou suverenitu. To by mohlo přinést podporu pro evropský digitální průmysl a omezení závislosti na čínských a amerických technologiích, zejména ve veřejné správě.

Síla Evropské lidové strany (EPP)

EPP získala v nové komisi významné množství vlivných portfolií, přičemž zastoupení v kolegiu je díky silným vládám EPP v Evropě výrazné – 13 komisařů, včetně předsedkyně Komise, jednoho výkonného místopředsedy (Virkkunen) a předsedkyně Evropského parlamentu (Metsola).

V porovnání s ostatními politickými skupinami je EPP dominantní, což by mělo přinést vlivnější hlas pro podnikatelsky vstřícnější politiku. Nicméně rozdělení portfolií mezi jednotlivé komisaře a osobní ambice či politická pozadí jednotlivých členů kolegia mohou způsobit, že se pozornost odkloní od zásadních témat.

Jako zástupci podnikatelů bychom měli využit dynamiky členských států vedených pravicovými a liberálními vládami, které se obávají o hospodářský růst a zaměstnanost. Klíčem bude naléhání na revizi politických priorit z minulých legislativních období.

 Riziko investiční politiky a rozdrobené ekonomické portfolio

Ursula von der Leyenová opakovaně zdůrazňovala potřebu zajistit dostatečné investice pro dekarbonizaci a zlepšení konkurenceschopnosti Evropy. To by však mohlo vést k většímu veřejnému zadlužení, neboť se hovoří o dalších společných evropských dluzích.

Alternativou by mohlo být zavedení nižších daní pro podniky, které se chovají ekologicky, a případně úprava pravidel DPH na evropské úrovni, což by mohlo okamžitě snížit spotřebitelské ceny a podpořit soukromé investice.

Hospodářská a obchodní agenda nové Komise je rozdělena mezi čtyři různé komisaře a dva místopředsedy. Tato atomizace kompetencí může způsobit komplikace v implementaci jednotné průmyslové strategie.

Rozdělení odpovědností mezi Dombrovskise (ekonomika a produktivita), Hoekstru (čistý růst), Riberovou (konkurenční přechod) a další vyvolává riziko nejasné odpovědnosti a omezeného vlivu jednotlivých komisařů.

Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci uvedla, že 20 členských států mělo zájem o získání klíčových ekonomických portfolií. Výsledkem je však spíše záměrný způsob, jak zajistit, že žádný komisař nebude mít rozhodující slovo v hospodářské politice.

„Královna Ursula“ tak zůstává pevně u kormidla, zatímco členským státům posílá „pozdrav“ a ujištění, že skutečná moc zůstává v jejích rukou.

Stephan Moritz je generální sekretář Evropské asociace SME podniků CEA-PME
Josef Jaroš je předseda představenstva AMSP ČR
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. JK Jindřich Koudelný

    Jen hloupý jedinec si myslí, že když bude dělat opakovaně, nebo opět vše stejně, že dojde k nějaké změně výsledku!! Ekonomika zemí EU jde stále více do kopru a politici se tváří, že se jich to netýká!! Je možné, že si neuvědomují, že jsou placeni z daní pracujících občanů?! Pokud si to neuvědomují, pak jsou tedy hloupí a nemají ve vedení zemí a EU co pohledávat!!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB