Až třetina českých zaměstnanců má nadváhu, čtvrtina trpí obezitou

Je to velké zdravotnické varování: Až třetina zaměstnanců firem v Česku má nadváhu a více než čtvrtina dokonce trpí obezitou. Vyplývá to ze statistik společnosti Preventado, která dodává stovkám firem po celé republice služby pracovně-lékařské péče a poradenství v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců. Lidé s nadváhou jsou náchylnější k nejrůznějším onemocněním.
S nadváhou a obezitou mohou souviset i další zdravotní potíže, jako je například vysoký tlak či cukrovka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadváha a obezita dlouhodobě trápí českou populaci. Analýza společnost Preventado, jejíž závěry má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázala, že ve sledovaném vzorku 17 tisíc zaměstnanců má 37 procent lidí nadváhu a dalších 27 procent je dokonce obézních.

Nejde přitom pouze o zaměstnance, kteří mají sedavou práci v kanceláři, ale také o pracovníky ve výrobě nebo u dělnických profesí. S vyšší váhou mají obecně problém více muži než ženy.

Cukrovka či vysoký tlak

S nadváhou a obezitou mohou následně souviset i další zdravotní potíže, jako je například vysoký tlak či cukrovka. U těchto zaměstnanců se ale obecně zvyšuje riziko onemocnění.

„U zaměstnanců našich klientů v rámci pracovně-lékařských prohlídek sledujeme veškeré základní zdravotní hodnoty, jakými jsou krevní tlak, hodnoty glykémie, EKG či měření karpálních tunelů. Ve sledovaném vzorku zaměstnanců jsme zaznamenali, že u lidí s nadváhou či obezitou jsou častěji i vyšší hodnoty krevního tlaku nebo glykémie v krvi,“ uvedl Radim Pektor, expert na ochranu zdraví a spolumajitel společnosti Preventado.

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Jednou z hlavních příčin nadváhy a obezity u Čechů je nezdravý životní styl s nedostatkem pohybu. Podle Českého statistického úřadu jen velice zřídka nebo vůbec nesportuje a jinak se nehýbe 30 procent mužů a 38 procent žen.

„Pohybem bychom se měli zaobírat alespoň tři hodiny týdně, což vychází asi na 26 minut denně. Vždy doporučujeme zaměstnancům našich klientů najít si například také pár minut v práci na lehké protažení, které pomáhá k lepšímu soustředění a předchází zdravotním problémům,“ poznamenal Pektor.

Deset nejobéznějších zemí

Podle Národního institutu SYRI patří Česko v současnosti mezi deset nejobéznějších zemí v Evropské unii. Hlavním problémem jsou zejména stravovací návyky mnoha českých obyvatel, kteří jedí málo zeleniny, a naopak konzumují mnoha cukru a tuku.

Podle japonské vědkyně institutu SYRI Maiky Ohno vzbuzuje největší obavy dětská obezita, která má dlouhodobé následky a provází ji fyzické i psychické problémy.

PSALI JSME:
Jak svému dítěti uženete cukrovku?

„Podobně jako u obezity dospělých je u obézních dětí vyšší riziko vzniku cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku, jaterních onemocnění a dalších. Obezita má také vliv na sebevědomí a emoční pohodu. Obézní děti jsou ve škole často šikanovány,“ uvedla Ohno.

Prognóza, jak na tom budou Češi s váhou v budoucnu, se v dalších letech navíc zhoršuje. Vede k tomu příliš velký příjem kalorií a zároveň nedostatečný pohyb. Podle japonské vědkyně by obezita měla být vnímána jako nemoc.

„Konzumace velkého množství potravin s vysokým obsahem tuku a cukru a pití velkého množství sladkých nápojů a alkoholu přispívá k rozvoji obezity,“ připomněla vědkyně. Dodala, že častěji se obezita objevuje u osob s nižším dosaženým vzděláním.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Obezita urychluje stárnutí mozku, ukazuje mezinárodní studie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nevěříte svému lékaři?

Lékař vám právě sdělil, že váš zdravotní stav nutně vyžaduje operaci a vám vrtá hlavou – opravdu na ten zákrok musím? Doktor říká jednoznačně ano, ale vám se pochopitelně nechce. Odmítnout? Ideální by bylo, kdyby …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB