Až třetina českých zaměstnanců má nadváhu, čtvrtina trpí obezitou

Je to velké zdravotnické varování: Až třetina zaměstnanců firem v Česku má nadváhu a více než čtvrtina dokonce trpí obezitou. Vyplývá to ze statistik společnosti Preventado, která dodává stovkám firem po celé republice služby pracovně-lékařské péče a poradenství v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců. Lidé s nadváhou jsou náchylnější k nejrůznějším onemocněním.
S nadváhou a obezitou mohou souviset i další zdravotní potíže, jako je například vysoký tlak či cukrovka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadváha a obezita dlouhodobě trápí českou populaci. Analýza společnost Preventado, jejíž závěry má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázala, že ve sledovaném vzorku 17 tisíc zaměstnanců má 37 procent lidí nadváhu a dalších 27 procent je dokonce obézních.

Nejde přitom pouze o zaměstnance, kteří mají sedavou práci v kanceláři, ale také o pracovníky ve výrobě nebo u dělnických profesí. S vyšší váhou mají obecně problém více muži než ženy.

Cukrovka či vysoký tlak

S nadváhou a obezitou mohou následně souviset i další zdravotní potíže, jako je například vysoký tlak či cukrovka. U těchto zaměstnanců se ale obecně zvyšuje riziko onemocnění.

„U zaměstnanců našich klientů v rámci pracovně-lékařských prohlídek sledujeme veškeré základní zdravotní hodnoty, jakými jsou krevní tlak, hodnoty glykémie, EKG či měření karpálních tunelů. Ve sledovaném vzorku zaměstnanců jsme zaznamenali, že u lidí s nadváhou či obezitou jsou častěji i vyšší hodnoty krevního tlaku nebo glykémie v krvi,“ uvedl Radim Pektor, expert na ochranu zdraví a spolumajitel společnosti Preventado.

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Jednou z hlavních příčin nadváhy a obezity u Čechů je nezdravý životní styl s nedostatkem pohybu. Podle Českého statistického úřadu jen velice zřídka nebo vůbec nesportuje a jinak se nehýbe 30 procent mužů a 38 procent žen.

„Pohybem bychom se měli zaobírat alespoň tři hodiny týdně, což vychází asi na 26 minut denně. Vždy doporučujeme zaměstnancům našich klientů najít si například také pár minut v práci na lehké protažení, které pomáhá k lepšímu soustředění a předchází zdravotním problémům,“ poznamenal Pektor.

Deset nejobéznějších zemí

Podle Národního institutu SYRI patří Česko v současnosti mezi deset nejobéznějších zemí v Evropské unii. Hlavním problémem jsou zejména stravovací návyky mnoha českých obyvatel, kteří jedí málo zeleniny, a naopak konzumují mnoha cukru a tuku.

Podle japonské vědkyně institutu SYRI Maiky Ohno vzbuzuje největší obavy dětská obezita, která má dlouhodobé následky a provází ji fyzické i psychické problémy.

PSALI JSME:
Jak svému dítěti uženete cukrovku?

„Podobně jako u obezity dospělých je u obézních dětí vyšší riziko vzniku cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku, jaterních onemocnění a dalších. Obezita má také vliv na sebevědomí a emoční pohodu. Obézní děti jsou ve škole často šikanovány,“ uvedla Ohno.

Prognóza, jak na tom budou Češi s váhou v budoucnu, se v dalších letech navíc zhoršuje. Vede k tomu příliš velký příjem kalorií a zároveň nedostatečný pohyb. Podle japonské vědkyně by obezita měla být vnímána jako nemoc.

„Konzumace velkého množství potravin s vysokým obsahem tuku a cukru a pití velkého množství sladkých nápojů a alkoholu přispívá k rozvoji obezity,“ připomněla vědkyně. Dodala, že častěji se obezita objevuje u osob s nižším dosaženým vzděláním.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Obezita urychluje stárnutí mozku, ukazuje mezinárodní studie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Jak jednoduše bojovat se sezónními alergiemi

Jarní sezónní alergie jsou tu, ale ne každý je na ně připravený. Projevují se bolestmi hlavy, rýmou, ucpanými uši, pálením očí nebo bolestmi krku. Největší spouštěč jarních alergií je pyl ze stromů a květin, který …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.