Novinky v osobních financích: Máte volných sto tisíc? A chcete letos čistý výnos 6,15 procenta?

Ze všech „finančních“ a „investičních“ tiskových zpráv, které tento týden směřovaly do naší redakční pošty, nás zaujala informace od společnosti BH Securities, obchodníka s cennými papíry, který umožňuje investovat prostřednictvím nové investiční strategie, která je založena na nákupu pokladničních poukázek.
Pokud by chtěl někdo dosáhnout stejného čistého výnosu, jako nově nabízí BH Securities, pomocí běžných bankovních nástrojů, musel by mít své vklady úročeny sazbou 7,24 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová strategie v rámci BHS Asset Managementu se jmenuje CZK Úrokové portfolio a je vhodná především pro konzervativní investory, které trápí znehodnocování úspor kvůli vysoké inflaci. Vše je založeno na nákupu pokladničních poukázek, tedy bankovních vkladů, nástrojů peněžního trhu a dluhových cenných papírů se zbytkovou splatností do jednoho roku.

V drtivé většině případů jde o krátkodobé státní dluhopisy, které nazýváme pokladničními poukázkami. Díky tomu CZK Úrokové portfolio představuje investici s nižším rizikem a plánovaným čistým výnosem na úrovni 6,15 procenta v letošním roce. Výnosy v tomto případě nepodléhají srážkové dani, tak jako úrokové výnosy na spořicích účtech či termínovaných vkladech v bankách.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Spořit lze nově i se slovenskou bankou, nabízí 6,15 %

Pokud by chtěl investor dosáhnout stejného čistého výnosu pomocí běžných bankovních nástrojů, musel by své vklady úročit sazbou 7,24 procenta. Takto vysoká úroková sazba však na českém trhu nabízena není. Co ale zřejmě může odrazovat, je, že do investice je možná až od 100 tisíc korun.

Společnost Saxo, přední fintech specialista zprostředkovávající investiční příležitosti na globálních kapitálových trzích, oznámila, že svým klientům na trzích v České republice začne nabízet službu Půjčování cenných papírů. Klienti, kteří si tuto službu aktivují, tak získají příležitost vydělat zapůjčením svých cenných papírů další peníze.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Digitální peněženku prý používá třetina Čechů

Jak to funguje? Když si klient aktivuje službu Půjčování cenných papírů, umožní tím, aby byly akcie, ETF a dluhopisy z jeho účtu zapůjčeny někomu jinému. Za takto zapůjčené cenné papíry pak dostane zaplaceno v závislosti na tom, jaká je po nich tržní poptávka. Nezávisle na zápůjčce budou klienti i nadále vystaveni rizikům pohybu cen akcií, budou dostávat dividendy a akcie mohou kdykoli prodat.

Air Bank informovala, že od tohoto týdne nabízí novým klientům 500 korun na vyzkoušení účtu v mobilní aplikaci My Air. Nabídka platí od 6. března 2023 do 31. března 2023 pro nově založené rámcové smlouvy s aktivním účtem. Pro získání 500 korun musí klient zároveň do 30. dubna 2023 propojit svůj nově založený aktivní účet s mobilní aplikací My Air.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank snížila úroky u hypoték

Moneta Money Bank uvedla, že zjednodušuje fungování call centra. Klienty nově odbavuje mluvící robot, resp. voicebot, kterého banka od prosince loňského roku využívá ve svém call centru. Voicebot zvládne odbavit až čtvrtinu všech dotazů, které do call centra přicházejí, např. dokáže odblokovat internetovou banku, zaslat ID, heslo nebo změnit limity pro výběr hotovosti.

Fintech Skip Pay, jehož hlavním investorem je skupina ČSOB, informoval, že získal desítky tisíc nových klientů, kteří s ním pravidelně nakupují nebo platí své účty, a poprvé se v celkové hodnotě zprostředkovaných transakcí dostal přes miliardu korun. Šedesát procent klientů jej navíc začalo využívat jako svou hlavní platební metodu. Pravidelně jej loni používalo více než 130 tisíc Čechů.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Komu vadí dobírka?

Zavřít reklamu ×
 1. Nějak to u nerozumím.
  Půjčím peníze jiné fyzické osobě?
  A ten státní dluhopis majitele nezmění?

 2. To mi přijde dost riskantní a nejisté. To už je snadnější 6,01% v MaxBance na obyčejném spořícím účtě.

 3. Na spořícím účtu ještě odvedete 15 procent daň z úrokových výnosů, takže místo úroku 6,01 % nakonec dostanete jen 5,11 %. U pokladničních poukázek se daně neplatí, takže výnos 6,15 % je čistý. Navíc krátkodobé státní dluhopis (pokladniční poukázky) jsou jistější než účet v bance. I když ten je také dost jistý díky pojištění vkladů.

  • proč si myslíte, že je jistější pokladniční poukázka než účet v bance?
   pokladniční poukázka je statní půjčka( vyhlásíli stát bankrot – co dostanete ?)
   běžný účet je pojištěný (banka může sice zkrachovat také – nezávisle na státu, ale může to být i opačně) pak je tu jestě pojitění běžného účtu.

 4. myslím si, že nám autor článku zamlčel skutečnost, že:
  1/se výnos z investice nedaní v případě, že jsou finanční prostředky v produktu déle jak 3 roky
  2/ se výnos nedaní pokud dojde k výběru méně jak 100tis. za kalendářní rok.
  ve všech dalších případech si daň odvadí každý investor sám za sebe – daňovým přiznáním.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB