Novinky v osobních financích: Než „zmizíte“, můžete zaplatit prstenem

Zatímco „Milášek“, prsten z Tolkienovy ságy, umožňoval svému nositeli zmizet, kdykoliv to potřeboval, platební prsten, který na český trh přinášejí společně mBank, Mastercard a tuzemská společnost Niceboy, která vyrábí elektroniku, umožňuje před „zmizením“ zaplatit. Za zmínku určitě stojí, že od letošního ledna je v pozici CEO, tedy výkonného ředitele firmy Niceboy, Michal Čarný, jenž by do té doby ředitelem tuzemské pobočky společnosti Mastercard.
Klienti mBank budou první na českém trhu, kteří si budou moci vyzkoušet nový způsob placení prstenem. A pak zmizet. A třeba zanedlouho umělá inteligence bude schopna rozlišit i gesta při placení. Vztyčený prostředníček by třeba mohl být symbolem pokynu „žádné dýško“. Foto: mBank

Podle Pawła Kucharského, generálního ředitele mBank v Česku, tím banka potvrzuje pozici lídra v platebních inovacích, jak informoval Finanční a ekonomické informace (faei.cz). To je ale obtížné věrohodně posoudit, protože pro takové srovnání mezi tuzemskými bankami neexistuje skutečně objektivní porovnání.

„Rostoucí obliba placení mobilem, hodinkami a dalšími nositelnými zařízeními je největším trendem poslední doby. Z našich dat víme, že platební prsteny v lidech vzbuzují zájem a každý čtvrtý by je rád vyzkoušel,“ generální ředitelka pobočky Mastercard Jana Lvová. Škoda jen, že držitelé zlatých karet budou mít na výběr jen mezi černou a bílou, zatímco některé ženy (a nejen ony) by volily růžovou.

Stylové platební prsteny budou pro klienty mBank od 10. června k dispozici ve třech variantách – bílé s lesklým provedením a černé s lesklým nebo broušeným provedením. Na trhu nové nositelné zařízení může získat tisíc vylosovaných a tisíc nových klientů banky za jednu korunu. Kdo nebude chtít čekat nebo věřit ve štěstí při losování, bude si moci prsten pořídit za 1 249 korun.

Ale pojďme k dalším novinkám ze světa osobních financí z tohoto týdne. Společnost Mastercard v předstihu před „prstenem“ informovala o svém průzkumu, podle nějž se nákupní zvyky českých zákazníků mění. Placení mobilem už vyzkoušelo 44 procent Čechů, zatímco chytré hodinky k placení využívá 15 procent lidí.

Nováček na trhu, Partners Banka, tento týden o svém průzkumu, který mapoval návyky Čechů v oblasti rodinných financí. Vyplývá z něj, že polovina českých párů využívá společné finanční produkty, ať už jde o bankovní účty či stavební spoření. Některou z forem společných financí má 61 procent manželských a 46 procent partnerských párů

Jen jeden běžný společný účet, na který ukládají všechny finance, má 15 procent českých manželských párů, partnerských párů žijících společně přibližně asi desetina. Naopak třetina sezdaných párů, stejně jako dvě pětiny nesezdaných párů, nemá společné finance a ani je do budoucna neplánuje. Rovným dílem si dělí veškeré náklady téměř čtvrtina českých párů, poměrově, tedy podle příjmů, asi pětina.

Komerční banka se pro změnu zaměřila na potomky tuzemských párů a informovala o výsledcích nejnovějšího průzkumu mezi rodiči. České děti se podle tohoto šetření učí nakládat s penězi už od útlého věku, vlastní bankovní účet má 63 procent z nich. Průměrná výše kapesného dosahuje 654 korun měsíčně a alespoň část na účet posílá 52 procent rodičů.

Smyslem uvedeného průzkumu bylo samozřejmě podpořit aktuální marketingovou akci banky, která za zřízení nového dětského konta u KB láká na dalších 500 korun na přilepšenou. Založení účtu je pro většinu českých dětí spojené s nástupem na střední školu. Právě mezi 14 a 17 lety ho rodiče zřídí 36 procentům z nich. Asi pěti procentům tuzemských dětí zřizují jejich rodiče účet už v kolébce.

Komerčka dále informovala, že při sjednání penzijka pro děti do konce letošního roku pošle k nové smlouvě bonus tisíc korun a že lze každý rok získat státní příspěvky ve výši až 4 080 korun. Nově lze Doplňkové penzijní spoření (DPS) pro děti založit i on-line. Po dosažení 18 let lze třetinu naspořené částky vybrat. Penzijko pro děti mohou u KB Penzijní společnosti (KBPS) sjednat i neklienti banky.

KBPS se také pochlubila, že letos zažívá rekordní návštěvnost svých webových stránek i on-line kalkulačky. Zatímco loni navštívilo web KB Penzijní společnosti v průměru 18 tisíc lidí měsíčně, letos v březnu to bylo více než 132 tisíc. Další tisíce dotazů odpoví operátoři zákaznické linky. Zájem veřejnosti o informace odstartovala loni debata kolem legislativních změn v penzijním spoření.

Zejména mladí stojí před výzvou, jak se systematicky v průběhu aktivního života připravit na stáří. Z průzkumu KBPS (Kantar, 2023) vyplývá, že 98 procent mladých ví, že si na penzi musí spořit, ale reálně to zatím dělá jen devět procent z nich. Zároveň je z průzkumu patrné, že lidé začínají spořit velmi pozdě, a tím pádem jejich úspory budou v důchodu nedostatečné.

A ještě jeden průzkum, tentokrát od agentury Ipsos pro Asociaci českých stavebních spořitelen na téma stavebního spoření. Z mimo jiné z něj vyplynulo, že 48 procent Čechů stále považuje za největší výhodu stavebka státní podporu. Zhruba třetina respondentů ocenila možnost získat úvěr za zvýhodněných podmínek a pro pětinu je největší výhoda stabilní úročení vkladů na šest let.

Asi budu patřit té drtivé většině, která stabilní úročení vkladů v nízkých jednotkách procent za „největší výhodu“ nepovažuje. Nedávno jsem uvítal telefon od jiné stavební spořitelny, u níž spořím, která mi nabídla o procento vyšší úrokovou sazbu. Sice až dlouho po odeznění tuzemské pádivé inflace, ale i tak – aspoň mám dobrý pocit z toho, že jsem něco udělal pro své i rodinné finance.

A na závěr jsem si nechal ještě jeden průzkum. Podle zjištění agentury Ipsos je s výší starobní penze spokojena jen čtvrtina důchodkyň. „Ženy celý svůj produktivní život čelí znevýhodnění. A i když jsou tou šťastnější částí populace, která se dožívá vyššího věku, ve stáří se genderové materiální rozdíly mohou dále zdramatizovat,“ sdělila redakci tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Aktuální průměrný rozdíl v příjmech populace mužů a žen je v ČR na úrovni 17,9 procenta. Na manažerských pozicích ještě větší. Penzi má naprostá většina českých žen také nižší. Díky vyššímu průměrnému dožití zůstávají se svojí nižší starobní penzí často samy. Hospodaření je pro ně tak obtížnější.

Pojišťovna proto přišla s tipy, jak se ženy mohou dopředu zabezpečit. „Pro většinu laické veřejnosti se aktuálně nabízí zejména dva „masové“ instrumenty pro zajištění na stáří – doplňkové penzijní spoření a dlouhodobý investiční produkt,“ informovala Svobodová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB