Očkování se dneškem otevírá i vážně nemocným lidem mladším 70 let

Ode dneška, tedy od 24. března 2021, se mohou k očkování registrovat osoby mladší 70 let s chronickým onemocněním či zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Očkování se současně otevírá i pro osoby starší 70 let.
Očkování proti onemocnění covid-19 se dneškem otevírá i vážně nemocným lidem mladším 70 let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do centrálního rezervačního systému se mohou chronicky nemocní lidé přihlašovat pomocí speciálního kódu, který obdrží od svého ambulantního specialisty nebo centra specializované péče. Specialista či centrum k očkování neregistrují, jejich úkolem je vyhodnotit, kteří pacienti patří mezi chronicky nemocné osoby a měli by tedy obdržet unikátní kód.

Pomocí tohoto kódu je poté pacientům zpřístupněna registrace na webu Centrálního rezervačního systému – Očkování proti COVID-19 , kde si mohou vybrat preferované očkovací místo. Každý kód je určen pro konkrétního pacienta a má omezenou časovou platnost, lidé by jej proto neměli nikomu sdělovat nebo předávat. Neoprávněné nakládání s kódem může být postiženo podle zákona.

Podle dostupnosti očkovacích látek budou registrovaní zájemci o očkování následně vyzváni k provedení rezervace konkrétního termínu očkování.

Při samotném očkování se pak vedle průkazu totožnosti prokážou lékařskou zprávou, která dokládá jejich zdravotní stav. Zpráva nemusí být nově vystavená, postačí ta z poslední návštěvy. Bez této zprávy však nebude na očkovacím místě vakcinace umožněna.

Nadále platí, že se chronicky nemocní mohou očkovat u svého praktického lékaře nebo ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče, do jehož specializovaného pracoviště docházejí. Více informací lidé najdou na stránkách pacientských organizací, upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

Očkování je nepochybně nejúčinnější způsobem, jak onemocnění covid-19 předcházet, protože ten, kdo neonemocní, se nemusí léčit. A právě u tzv. chronických pacientů bohužel existuje vyšší riziko, že u nich onemocnění bude mít těžší průběh.

Důvodem k přednostnímu očkování lidí mladších 70 let jsou onemocnění, nebo zdravotní stav, která jsou definována ministerstvem zdravotnictví. Jde o cukrovku, léčenou antidiabetiky nebo inzulinem, obezita, kdy index BMI je vyšší než 35, závažné dlouhodobé onemocnění plic (např. léčba s podáváním kyslíku v domácím prostředí), závažné dlouhodobé onemocnění ledvin a jater.

Dále jsou to onkologické onemocnění, závažné dlouhodobé onemocnění srdce (např. ischemická choroba srdeční, chlopenní vada, kardiomyopatie), závažné neurologické nebo neuromuskulární onemocnění či stav po poškození míchy postihující dýchací systém.

Vyšší prioritu očkování mají také lidé mladší 70 let po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně a ti, kteří jsou zapsáni na čekací listině před transplantací.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB