Očkujte se. Nejen proti covidu, ale i proti chřipce, apeluje pojišťovna a lékaři

Očkujte se, očkujte se, očkujte se, zní teď z každého amplionu. Kromě toho, že budoucí ministr zdravotnictví Válek otevřel v neděli diskusi o nutnosti očkování až čtvrtou dávkou proti covidu u rizikových skupin, Český rozhlas v neděli přinesl zprávu, že očkovat by se lidé měli víceméně souběžně i proti chřipce.
V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stát podle rozhlasu objednal milion vakcín proti chřipce, ale lidé o ně prý celkově nemají zatím až takový zájem jako v minulých letech. I proto, že loni se chřipka téměř neobjevila. To Olomoucký deník, co se zájmu týče, tvrdí opak, když uvedl, že „praktičtí lékaři na Olomoucku už začali očkovat proti chřipce, zájem o vakcínu je podle nich velký a očkování letos doporučují dvojnásob“.

„Všichni vidíme, jak od září přibývá pacientů s akutními respiračními infekcemi. Mezi dětmi je vysoká nemocnost, protože nemají žádnou imunitu. A jestliže chřipka tady dva roky nebyla vzhledem k opatřením proti covidu – lidé měli roušky, chyběly sociální kontakty – může to být letos nepříjemný chřipkový úder,“ citoval deník jednu z praktických lékařek.

„Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den,“ uvádí také stránky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být podle pojišťovny vše jinak.

PSALI JSME:
Letos očkování pouze proti covidu stačit nebude. „Rizika jsem si dosud nepřipouštěl,“ říká herec Jan Přeučil

„Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie. Lékaři varují, aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat,“ informovala ZPMV s tím, že letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila pět milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz, než vloni.

V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženy jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat praktický lékař.

„Chřipka je relativně závažná infekce, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel a ve svém důsledku vede ke zbytečným úmrtím,“ uvádějí v odborném článku MUDr. Jan Kynčl z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu a MUDr. Martina Havlíčková z Ústav epidemiologie 3. lékařské fakulty UK.

PSALI JSME:
Chřipka nikam nezmizela, jen ji utlumil covid

Nejvyšší výskyt nemocných je podle textu zjišťován u školáků a u mladých dospělých, maximum počtu úmrtí je mezi seniory. Chřipka je v současnosti jednou z mála virových infekcí, které jsou schopny vyvolat léčebně obtížně ovlivnitelnou pneumonii anebo vést až k náhlému úmrtí.

Nejdůležitější metodou pro prevenci chřipky a jejích případných závažných komplikací podle nich zůstává i nadále očkování. Souběžné očkování proti covidu-19 a chřipce ale nemusí být vhodné pro každého, upozornila ve vysílání Českého rozhlasu imunoložka Irena Krčmová.

Určitá menšinová skupina zdravotníků u očkování proti chřipce ale upozorňuje, že hlavně u seniorů v léčebnách by se s vakcínou proti chřipce mělo postupovat opatrně a nikoliv plošně; že v některých případech neproběhla u nejstarších klientů reakce na očkování zrovna šťastně. Mimo jiné i upozorňují, že ani očkování proti chřipce není univerzální a nemusí chránit proti všem mutacím viru.

PSALI JSME:
Očkovat proti chřipce lze už i šestiměsíční děti

Zavřít reklamu ×
  1. Z očkování se nám vytratila ta dobrá stránka, záchrana životů před smrtelnými chorobami a stal se z toho globální megakšeft pro mafii big pharma, doslova přes mrtvoly. Tento organizovaný zločin na nadnárodní úrovni se snaží lidi donutit aby ty pochybné experimentální roztoky si lidi museli nechat píchat povinně a opakovaně už nastálo aby bilionový kšeft big pharma mohl pokračovat donekonečna. V tom se točí doslova biliony dolarů, takže je prachů dost na úplatky bezpáteřním a zkorumpovaným zaprodancům z řad politiků, vědců i lékařů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.