Očkujte se. Nejen proti covidu, ale i proti chřipce, apeluje pojišťovna a lékaři

Očkujte se, očkujte se, očkujte se, zní teď z každého amplionu. Kromě toho, že budoucí ministr zdravotnictví Válek otevřel v neděli diskusi o nutnosti očkování až čtvrtou dávkou proti covidu u rizikových skupin, Český rozhlas v neděli přinesl zprávu, že očkovat by se lidé měli víceméně souběžně i proti chřipce.
V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stát podle rozhlasu objednal milion vakcín proti chřipce, ale lidé o ně prý celkově nemají zatím až takový zájem jako v minulých letech. I proto, že loni se chřipka téměř neobjevila. To Olomoucký deník, co se zájmu týče, tvrdí opak, když uvedl, že „praktičtí lékaři na Olomoucku už začali očkovat proti chřipce, zájem o vakcínu je podle nich velký a očkování letos doporučují dvojnásob“.

„Všichni vidíme, jak od září přibývá pacientů s akutními respiračními infekcemi. Mezi dětmi je vysoká nemocnost, protože nemají žádnou imunitu. A jestliže chřipka tady dva roky nebyla vzhledem k opatřením proti covidu – lidé měli roušky, chyběly sociální kontakty – může to být letos nepříjemný chřipkový úder,“ citoval deník jednu z praktických lékařek.

„Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den,“ uvádí také stránky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být podle pojišťovny vše jinak.

„Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie. Lékaři varují, aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat,“ informovala ZPMV s tím, že letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila pět milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz, než vloni.

V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženy jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat praktický lékař.

„Chřipka je relativně závažná infekce, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel a ve svém důsledku vede ke zbytečným úmrtím,“ uvádějí v odborném článku MUDr. Jan Kynčl z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu a MUDr. Martina Havlíčková z Ústav epidemiologie 3. lékařské fakulty UK.

Nejvyšší výskyt nemocných je podle textu zjišťován u školáků a u mladých dospělých, maximum počtu úmrtí je mezi seniory. Chřipka je v současnosti jednou z mála virových infekcí, které jsou schopny vyvolat léčebně obtížně ovlivnitelnou pneumonii anebo vést až k náhlému úmrtí.

Nejdůležitější metodou pro prevenci chřipky a jejích případných závažných komplikací podle nich zůstává i nadále očkování. Souběžné očkování proti covidu-19 a chřipce ale nemusí být vhodné pro každého, upozornila ve vysílání Českého rozhlasu imunoložka Irena Krčmová.

Určitá menšinová skupina zdravotníků u očkování proti chřipce ale upozorňuje, že hlavně u seniorů v léčebnách by se s vakcínou proti chřipce mělo postupovat opatrně a nikoliv plošně; že v některých případech neproběhla u nejstarších klientů reakce na očkování zrovna šťastně. Mimo jiné i upozorňují, že ani očkování proti chřipce není univerzální a nemusí chránit proti všem mutacím viru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek