Pistole do lednice nepatří. Na co všechno lidé zapomínají, než se zbaví starého elektra

Spotřebiče, které dosloužily, patří na sběrný dvůr nebo jiné místo, odkud se dostanou k recyklaci. To dnes už ví každé malé dítě, natož dospělý. Měly by přitom být kompletní, aby se třeba při laické demontáži kompresoru lednice neuvolnily do ovzduší freony ničící ozonovou vrstvu. Někdo to ale s „kompletností“ přehání.
Ukládat do lednice sklípkany není právě obvyklé. Do zpracovatelského závodu dorazili naštěstí už mrtví. Foto: Rumpold-Rchz

Své o tom vědí ve společnostech – jak tzv. kolektivních systémech, které celý systém nakládání se starým elektrem organizují –, i u zpracovatelů, kteří ekologickou recyklaci zajišťují. Co se někdy vyvalí ven, když se na začátku demontáže otevřou dvířka dlouho nepoužívané lednice, by často mohlo konkurovat faraonově hrobce, do níž pronikli archeologové.

Jenže ti jsou na překvapení všeho druhu připraveni. „Zkuste si představit, že je léto, třicet stupňů ve stínu, a vy otevřete lednici, ve které někdo nechal nákup od řezníka,“ říká Renata Kachlířová z havlíčkobrodské společnosti Rumpold-Rchz, která patří k největším zpracovatelům starého elektra v České republice.

PSALI JSME:
Ztracené miliardy. Část peněz na recyklaci starého elektra kamsi mizí

„To maso vám doslova vyjde naproti, jak s ním hýbou červi. I když pak lednici vyklidíme, páchne tak, že zamoří celé okolí. Zrecyklovat ji ale musíme,“ popisuje Kachlířová. Šok podle ní zažili zdejší zaměstnanci před časem, když v jedné z lednic našli hned několik pavouků sklípkanů. Naštěstí byli mrtví, a dokonce částečně mumifikovaní.

Běžnější jsou předměty z domácností, třeba knihy, obrazy, vázy, nebo staré vinylové desky. I něco k pití se občas najde: Výjimečné nejsou plechovky s pivem, kterému ještě ani neskončila záruční doba, nebo lahve s dalším alkoholem. Dát si něco z toho „k svačině“ si ovšem nikdo nedovolí. Zaměstnanci musí neustále počítat s namátkovou dechovou kontrolou.

Nechat v mrazáku nákup od řezníka může v létě znamenat zamoření širokého okolí zápachem, ale i hmyzem. Foto: Rumpold-Rchz

Alkohol je velkým lákadlem

Ve společnosti Praktik systém, která se recyklaci elektra věnuje ve Stráži pod Ralskem, občas při takové kontrole někdo „nadýchá“. Na základě smlouvy s Vězeňskou službou tam totiž pracují lidé, kteří jsou ve výkonu trestu. Pro ně je takový nález prostě neodolatelný i přes hrozbu kázeňského postihu. Někdy ale nejde jen o alkohol.

„Když jednou do kanceláře nakráčel odsouzený s pistolí v ruce, měli jsme opravdu hodně nahnáno,“ líčí vedoucí zdejší logistiky Pavla Vitvarová. Ukázalo se ale, že jde jen ohlásit neobvyklý nález, ke kterému došlo během pracovní směny. Poslední majitel vyřazené lednice si totiž zbraň schoval do vrstvy izolace. „Později se ukázalo, že je sice historická, ale stále střelbyschopná,“ vzpomíná.

PSALI JSME:
V českých domácnostech slouží i 30 let staré lednice. Žerou jako Otesánci

„Než lednici předáte na sběrný dvůr, nebo třeba dobrovolným hasičům, kteří se na sběru vysloužilých spotřebičů také podílejí, zkontrolujte opravdu důkladně, jestli jste v ní něco nezapomněli,“ apeluje Jan Marxt z kolektivního systému Elektrowin. Ten má na kontě nejvíc lednic, mrazáků a dalších velkých spotřebičů, které se u nás každoročně dostanou k ekologickému zpracování.

Nemusí to totiž být jen zbraň, pavouci nebo prošlé potraviny. Jedním z nálezů, které si vybavují v Havlíčkově Brodě, byl totiž třeba zlatý řetízek…

PSALI JSME:
Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.