Počet Čechů v produktivním věku do roku 2060 výrazně klesne

V příštích desetiletích se očekává snížení počtu lidí v produktivním věku. V roce 2060 jich má být ve srovnání s rokem 2013 přibližně o dvanáct procent méně. Vliv to bude mít zejména na pracovní trh.
Počet Čechů v produktivním věku do roku 2060 výrazně klesne. Ilustrační foto: Pixabay

Firmy se proto i v souvislosti s aktuální nízkou nezaměstnaností na budoucí stav důkladně připravují. Neobsazená místa nahrazují stroji a přecházejí na postupnou digitalizaci a robotizaci provozu. Podle jejich zástupců je to optimální cesta k budoucímu rozvoji. Personalisté vidí jako řešení také angažování zaměstnanců ze zahraničí či větší flexibilitu pracovních úvazků.

Změna se výrazně dotkne zejména pracovního trhu.

Podle zástupců českých firem lze proto očekávat větší míru modernizace.

„Bude naprosto nezbytná nutnost postupné digitalizace a robotizace výroby. Jen tak lze do budoucna při předpokládaném demografickém vývoji nejen zachovat, ale také zvýšit její efektivitu,“ domnívá se Jiří Prášil mladší, výkonný ředitel strojírenského koncernu ZKL.

Pracovníci ze zahraničí či větší flexibilita úvazků

Prášil přitom nachází paralelu v současném stavu, kdy je i díky silné ekonomice nezaměstnanost v Česku na historickém minimu. „Lze očekávat, že se tento cyklus bude v budoucnu opakovat. S menším počtem lidí v produktivním věku to může být pro tuzemské firmy z hlediska lidských zdrojů větší problém než nyní. Robotizace a automatizace je proto nevyhnutelná,“ dodává.

Částečně s ním souhlasí i Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica.cz, která se zabývá náborem technicky zaměřených zaměstnanců. „Umělá inteligence a automatizace určitě mohou pomoci s rutinní a repetitivní činností, rovněž tak s prací s velkým množstvím dat. To může samozřejmě zefektivnit práci lidí do té míry, že některé činnosti nebudou muset vykonávat a ušetří se tím buď čas jednotlivce, nebo i celé pracovní místo,“ říká.

PSALI JSME:
Pracovní trh se proměňuje. Rychleji než ekonomika

Chybí nám velké množství lidí

Podle ní však bude klíčem zejména zapojení dalších pracovníků. „Bude třeba více zapojit rodiče na rodičovské dovolené a cizince. Tomuto postupu je otevřena jen hrstka firem a oproti trendům zejména v západní Evropě a Americe jsme opravdu hodně pozadu. Chybí nám velké množství lidí, a to se nevyřeší bez zapojení pracovníků ze zahraničí, kteří mají o ČR zájem,“ domnívá se Kodenková.

Podle ní bude také nutná větší flexibilita na straně zaměstnavatelů vůči netradičním úvazkům, například formou plné práce z domova, nebo částečných úvazků pro rodiče na rodičovské dovolené. Současný postupný úbytek lidí v produktivním věku má podle Kodenkové na současnou nízkou nezaměstnanost velmi malý vliv.

PSALI JSME:
Lidí na trhu práce bude méně a méně

Pomůže jen kombinace opatření

Podle firemního sociologa Vojtěcha Bednáře nelze vzhledem k předpokládanému poklesu lidí v produktivním věku volit pouze jedno opatření, ale jejich vzájemnou kombinaci.

„Lze automatizovat a optimalizovat práci, bohužel ne všude je toto možné v přijatelném rozsahu. Je také možné řízeně importovat pracovní sílu ze zahraničí, což ale, jak se ukazuje, není laciné a u zemí s odlišnou kulturou navíc neefektivní. No a samozřejmě je možné snažit se udržet stávající zaměstnance déle v práci. Přesvědčit je, aby neodcházeli do důchodu, pokud si to jejich zdraví nevynucuje,“ vyjmenovává možnosti.

Podle dat Evropské komise by měla nejvýraznější změna nastat zejména do konce současného desetiletí, což také potvrzují data Českého statistického úřadu. Zatímco v roce bylo v produktivním věku v Česku téměř 7,2 milionu lidí, vloni jich už bylo necelých 6,9 milionu. Během šesti let došlo k poklesu podílu této skupiny o celé tři procentní body.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost vs. volná místa: Chybí lidé s kvalifikací, o nabízená místa není zájem

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru