Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Analýza
V prosinci 3,7 procenta, v lednu už čtyi procenta. Podle dat Úřadu práce ČR, která má redakce FAEI.cz k dispozici, je současná nezaměstnanost nejvyšší za téměř tři roky. Podle analytiků stojí za vyšším podílem nezaměstnaných lidí útlum sezonních prací, ale také stagnace ekonomiky. Může být letos ještě hůř?
Nezaměstnaných sice v lednu přibylo, ale až se rozjedou sezonní práce, křivka se opět otočí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na konci ledna se o práci ucházelo 295 546 osob. Znamená to, že nezaměstnaných bylo už druhý měsíc po sobě více než volných míst, kterých úřady práce evidovaly téměř 267 tisíc. Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky, připomněla, že počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s prosincem stoupl o 16 tisíc, přičemž o 16 tisíc jich bylo více i než v lednu 2023.

„Domácí trh práce tak i přes mírný růst podílu nezaměstnaných zůstává stále napjatý. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup, budou firmy v prvním čtvrtletí letošního roku převážně nabírat zaměstnance, ačkoli jejich optimismus ve srovnání s předchozím čtvrtletím poklesl,“ uvedla pro FAEI.cz Steckerová.

Dodala, že téměř třetina podniků plánuje nárůst pracovních sil, zhruba pětina počítá s propouštěním a necelá polovina nechystá žádné změny.

„Výsledky průzkumu jsou v souladu s našimi očekáváními, když předpokládáme, že za celý letošní rok by se obecná míra nezaměstnanosti měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi procenty. Zároveň očekáváme i mírný růst zaměstnanosti,“ konstatovala Steckerová.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost na konci roku mírně vzrostla

Nejvyšší za poslední roky

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, jde momentálně sice o nejvyšší míru nezaměstnanosti od dubna 2021, ale pokud se vynechá období koronavirové pandemie, je nynější podíl lidí bez práce nejvyšší od srpna 2017.

„Současný nárůst míry nezaměstnanci odráží loňský propad ekonomiky. Tu dusí nadále poměrně vysoké ceny energií a také stále vysoké úrokové sazby, které doléhají například na stavebnictví.

Zpracovatelský průmysl sice mírně roste, ale jak těžební, tak energetický průmysl jsou v citelném útlumu. Celkový výkon průmyslu je tak mdlý, a to i kvůli útlumu německé a čínské ekonomiky,“ uvedl Kovanda ve svém komentáři pro FAEI.cz.

I tak odhaduje, že s příchodem jara se bude míra nezaměstnanosti postupně snižovat. S nástupem teplejšího počasí se zvýší počet zaměstnaných ve stavebnictví či zemědělství. „Nelze ale očekávat, že by míra nezaměstnanosti letos klesla pod úroveň 3,5 procenta, což bude pravděpodobně její červnová úroveň – úroveň pomyslného letošního dna,“ konstatoval Kovanda.

PSALI JSME:
Nízká nezaměstnanost je koulí na noze oživení české ekonomiky

Třetí nejnižší v Evropě

Také Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank, neočekává, že by v nejbližších měsících podíl nezaměstnaných nadále rostl. Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, je míra nezaměstnanosti v české ekonomice i nadále velmi nízká.

„Podle údajů Eurostatu za loňský prosinec byla třetí nejnižší v rámci celé Evropské unie, po Maltě a Polsku, podobně jako v několika předchozích měsících,“ uvedl Jáč pro FAEI.cz.

Lednový meziměsíční nárůst nezaměstnanosti podle něj tradičně souvisí s útlumem sezónních prací a vypršením pracovních kontraktů na dobu určitou. „Na úrovni čtyř procent, s možností nepatrného nárůstu, se bude míra nezaměstnanosti pohybovat i v únoru, s počátkem jara by se ale měla vydat k poklesu,“ poznamenal Jáč.

„Jinými slovy, je dost dobře možné, že míra nezaměstnanosti na úrovni čtyř procent vykázaná v lednu, bude představovat maximum pro celý letošní rok anebo bude letošnímu maximu velmi blízká,“ doplnil.

Znamená to, že za celý letošní rok by měl být podíl nezaměstnaných pod čtyřmi procenty. „Na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje, navzdory slabšímu výkonu české ekonomiky v loňském roce,“ dodal Radomír Jáč.

PSALI JSME:
Bez práce? Nezájem! Generace Z se nezaměstnanosti nebojí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Stagnující nezaměstnanost

Navzdory chabým výsledkům české ekonomiky způsobeným útlumem v řadě odvětví, na trhu práce se situace nijak zásadně nezměnila. Nárůst nezaměstnanosti v prosinci byl sezónní, dokonce lze říct, že očištěná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.