Polovina Čechů se obává prázdninových vloupaček

Průzkum
Jak se Češi staví k zabezpečení vlastního majetku? To se snažila zjistit společnost Netatmo a za pomoci agentury STEM/MARK v červnu provedla průzkum na reprezentativním vzorku respondentů. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.
Sebelepší zámek je nanic, když budete mít málo odolné dveře. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle policejních statistik došlo loni v ČR asi k 5 650 vloupáním do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. Nejčastěji se byty či domy vykrádají v Praze, následuje Moravskoslezský kraj a oblast Karviné a Brna s okolím.

V průzkumu 56 procent dotázaných uvedlo, že má ve svém okolí někoho, kdo byl vykraden. Stejné množství lidí (56,3 %) má podle šetření domácnost zajištěnou bezpečnostním zámkem, což je nejjednodušší způsob ochrany domácnosti.

„Sebelepší zámek je nanic, když budete mít málo odolné dveře. Bezpečnostní dveře se označují stupněm od 1 až 6.

Třída zabezpečení udává, jakou ochranu vám dveře poskytnou. Vybírejte pro svůj klid dveře minimálně od 3. třídy výše,“ sdělila redakci FAEI.cz Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny.

Bezpečnostní zámek s cylindrickou vložkou je podle ní nutnost. „K němu dostanete bezpečnostní klíče a kartu; bez ní nikde další klíče nevyrobí, tedy ani kopii pro zloděje. Dobré zámky se vyplatí rovnou dva. A ještě něco. Nenechávejte náhradní klíč k zámku dosažitelný někde v blízkosti, třeba pod rohožkou nebo v květináči vedle vchodu,“ doplnila mluvčí.

PSALI JSME:
Polovina Čechů byla někdy okradena

Bezpečnostní systém s alarmem nebo kameru má podle průzkumu jen zhruba desetina populace. Nejdražší řešení, tedy připojení domácnosti na bezpečnostní agenturu využívají pouze tři procenta dotazovaných. Ochranu majetku před požárem pak řeší 22 procent respondentů detektorem kouře. V jen loni vzniklo 5 880 požárů v domácnostech, které způsobily škodu ve výši 909 830 tisíc korun.

„Hlasitý signál, který se spustí, jakmile čidlo zaznamená pohyb v místnosti, zloděje odradí, tvrdí tisková mluvčí pojišťovny: „Poplach je propojen na mobil, který prostřednictvím SMS ohlásí nezvané příchozí. Alarm lze propojit i na další místa – na pult centralizované ochrany, případně na bezpečnostní službu, ale i spolehlivého souseda.“

„Kamerový systém je skvělý pro zajištění důkazů i okamžitý přehled,“ říká Eva Svobodová z Uniqa. Záznamy je možné uložit a v případě potřeby ukázat policii. „Lze se i připojit na internet a z dálky sledovat, zda se u vás doma neděje něco nepatřičného. K odrazení zloděje často stačí i věrná maketa kamery a cedulky upozorňující na nepřetržitou ochranu objektu,“ upřesnila.

PSALI JSME:
Letní prázdniny lákají zloděje. Kradou i data

Společnost Netatmo se v průzkumu zajímala i povědomí o chytré domácnosti a jejího využití. Tento pojem zná 54,4 procenta dotázaných, chytrou bezpečnostní kameru vlastní devět procent respondentů, chytrý zámek 4,2 procenta a chytrý detektor kouře 6,2 procenta. Nejvíc dotazovaných uvažuje o investici do chytré kamery (22,7 %) a zámku (19,8 %).

Tato zařízení jsou navíc velmi snadná na instalaci i na provoz. Například inteligentní kamery Netatmo v případě nebezpečné události okamžitě upozorní uživatele prostřednictvím oznámení na telefonu. Největším tématem, na kterém se podle průzkumu shoduje většina Čechů, je umístění dat. Sedm z deseti respondentů řeší, kde budou data uložená a jak budou sdílená.

„Zkontrolujte si pojistnou smlouvu, zda je vaše zázemí dostatečně chráněno proti nezvané návštěvě a máte správně nastavené pojistné částky, popřípadě extra připojištěny cenné předměty nebo drahé vybavení. Zkontrolujte rovněž, zda jste řádně pojištění zaplatili. Máte-li rodinný dům či byt v osobním vlastnictví, je třeba mít pojištěné vedle domácnosti i ty,“ doporučila Eva Svobodová.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Praha se letos zatím rozrostla jen o 16 tisíc lidí

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?