Povinnosti živnostníků? Daňovým přiznáním nekončí

Názor
S daňovým přiznáním souvisí i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovnu. Základní termín pro podání přehledu je 2. května, případně 3. června, a to v závislosti na termínu podání daňového přiznání. Oba přehledy musí podat každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která v průběhu roku 2023 po nějakou dobu samostatně vykonávala výdělečnou činnost.
V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí jí sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Základním termínem pro podání přehledů pro tento rok je 2. květen, pokud bylo daňové přiznání podáno OSVČ nebo daňovým poradcem ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky či v papírové podobě. Prodloužená lhůta 3. června pak platí pro ty, kdo podali daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu.

Posledním termínem pro podání přehledů je 1. srpen a ten platí pro ty, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce a současně daňové přiznání nebylo podáno ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období.

PSALI JSME:
Vše, co potřebujete vědět o minimálních zálohách OSVČ v roce 2024

ČSSZ i všechny zdravotní pojišťovny mají na svých stránkách elektronické formuláře pro podání přehledů. Není to tedy nic složitého. Pojistné se stanovuje podle vyměřovacího základu a vypočítává se automaticky na elektronických formulářích. Nedoplatek pak musí živnostník uhradit do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být přehled podán.

Přehled pro správu sociálního zabezpečení je možné vyplnit přes interaktivní formulář na ePortálu. Vše může podnikatel vyplnit bez přihlášení, případně se přihlásit přes datovou schránku, nebo Národní identitu autority. Pak se některé potřebné údaje samy do přehledu propíší.

V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí jí sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu. Pokud nedojde k podání přehledu pro pojišťovnu ani po písemné výzvě, může pojišťovna určit pravděpodobnou výši pojistného z údajů, které má k dispozici.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovnu změní od ledna desetitisíce lidí. Někteří i proto, že musí

Jestliže pro nedostatek údajů nelze pojistné stanovit tímto náhradním způsobem, pro účely stanovení pravděpodobné výše pojistného je měsíční příjem roven 1,5násobku všeobecného vyměřovacího základu, a vyměřovacím základem je 50 procent z této částky.

Nejčastějším problémem, a to nejen při vyplňování přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, je nepozornost. Kupříkladu nesprávné zadání variabilního symbolu může později způsobit nemalé problémy. Při vyplňování se pak lidé dopouštějí chyb v podobě špatného uvedení úhrnu zaplacených záloh. Stává se také, že lidé nemají jasno, kdy byli považováni za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Velký přehled finančních novinek pro rok 2024

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.