Přibývá dětí se záněty kůže od morčat. Vědci nákazu objasnili

Lékaři se ve svých ordinacích stále častěji setkávají se záněty kůže u dětí, které způsobují morčata. Infekce se v Evropě včetně České republiky rozšiřuje v posledních deseti až patnácti letech. Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy nyní objasnili původce nákaz.
Morčata jsou sice roztomilá, ale dětem mohou způsobovat nepříjemné záněty kůže. Ilustrační foto: Pixabay.com

Křeček nebo morče patří mezi poměrně časté dárky, které děti dostanou například pod vánoční stromeček. Radost ovšem mnohdy vystřídá překvapení nad nečekanou zdravotní komplikací. Svědčí o tom každoroční nárůst návštěv v ordinacích právě v povánočním čase.

Čeští vědci teď v časopise Fungal Diversity zveřejnily výsledky své práce, při níž objasnili původce nákaz a popsali několik nových patogenů.

Častější než infekce od koček

Nejběžnějším původcem zánětů kůže vyvolaných přenosem ze zvířat na lidi je v posledních letech dermatofyt (plíseň, která napadá kůži – pozn. aut.). Nejčastěji se objevuje právě u morčat. V početnosti dokonce překonal infekce přenášené z toulavých koček.

U morčat zpravidla nemoc nepoznáte, s výjimkou mláďat nebo oslabených jedinců. U člověka, zejména u dětí, se ale projeví docela zřetelnou vyrážkou.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

„Patogen tvoří tři hlavní odlišné populace. Dvě jsou severoamerického původu, zatímco třetí, klonálně se šířící, způsobuje epidemii v Evropě. Data však ukazují, že se šíří i do mimoevropského prostoru, například do Japonska, kde je také patrná obliba chovu drobných hlodavců,“ říká vedoucí laboratoře genetiky a metabolismu hub Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Tři nové druhy patogenů

Vědci zjistili, že už před rokem 2000 vyvolávaly infekce morčat nejen známé patogeny Trychophyton benhamiae, ale také dosud nepopsané druhy rodu Trichophyton. Jde sice o blízce příbuzné druhy, ale přesto jiné.

„Popsat nový, klinicky významný houbový patogen je vzácný moment. V této studii se nám podařilo popsat dokonce tři,“ zdůrazňuje Miroslav Kolařík.

Tyto nové sesterské druhy způsobují zhruba pětinu infekcí morčat, králíků a dalších zvířat v Evropě. Dosud byly často nesprávně diagnostikoványDetailnější poznání patogenů přitom pomůže klinickým pracovištím v budoucnu lépe určovat infekci a následnou léčbu.

PSALI JSME:
Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Dlouhodobý výzkum

Vědci pokračují v dalším výzkumu, zaměřili se například rovněž na ježky. „Jejich obliba mezi chovateli také stoupá,“ vysvětluje mikrobioložka Adéla Čmoková. U lidí totiž údajně přibývá pacientů, kteří se nakazili typickým ježčím patogenem.

Mikrobiologové si pochvalují mezinárodní spolupráci s odborníky z dalších evropských zemí, ale také Japonska nebo Spojených států. Podle vedoucího mezinárodního týmu Víta Hubka z laboratoře genetiky a metabolismu hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR by pak výsledky studie mohly vést i k přísnější kontrole chovu zvířat, která jsou častým zdrojem nákazy pro člověka.

Mezi časté potíže patří alergie na zvířata, nejagresivnější alergeny přitom produkují kočky. Mezi lidmi se přitom často hovoří jako o „alergii na zvířecí srst“. Ale není to správné, protože lidský organismus nereaguje na samotnou zvířecí srst, nýbrž na bílkoviny nacházející se v sekretech a šupinách kůže.

„Substance vyvolávající alergii jsou obsaženy například ve zvířecím mazu, slinách, potu, výkalech nebo moči. Tyto alergeny jsou pro nealergické osoby naprosto neškodné. U senzibilizovaných lidí však mohou vést k zánětu spojivek, alergické rýmě nebo astmatu. U některých senzibilizovaných osob se při bezprostředním kontaktu se zvířetem vyvine i svědivá vyrážka – kopřivka,“ uvádí národní informační portál ministerstva zdravotnictví.

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

Zavřít reklamu ×
  1. věd ČR by pak výsledky studie mohly vést i k přísnější kontrole chovu zvířat, která jsou častým zdrojem nákazy pro člověka.
    – Banda haj.zlú chce všechno evidovat a budou chtít za všechno poplatky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru