Pro odstraňování staveb poničených povodní lze využít zjednodušené postupy

Posudek autorizovaného statika (nebo jiné autorizované osoby, pozn. aut.), písemné oznámení nebo protokol na místě. To během takové mimořádné události, jako jsou letošní povodně, stačí pro okamžité odstranění poškozené stavby, provádění terénních úprav a dalších stavebních prací pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti zasažených nebo poškozených staveb.
Při mimořádné události a ohrožení zdraví osob či zvířat není nutné nejprve získat povolení k odstranění stavby, není nutná ani dokumentace pro její odstranění. Ilustrační foto: Pixabay.com
Při mimořádné události a ohrožení zdraví osob či zvířat není nutné nejprve získat povolení k odstranění stavby, není nutná ani dokumentace pro její odstranění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nový stavební zákon v § 263 až 265, respektive metodický pokyn z 15. 9. 2024 vydaný Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, umožňuje snazší postup odstraňování nemovitostí poškozených nedávnou přírodní katastrofou.

Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) je v případě nutného odstranění poničených nebo nebezpečných staveb proces velmi podobný předchozí právní úpravě, která byla dostačující. Při mimořádné události a ohrožení zdraví osob či zvířat proto není nutné nejprve získat povolení k odstranění stavby, není nutná ani dokumentace pro její odstranění.

Zákonodárci ponechávají dostatek volného prostoru pro aktivitu stavebních úřadů a řešení specifických projevů a dopadů havárie případ od případu. ČKAIT však nadále důrazně doporučuje, aby v případě, že se v obci vyskytují silně poškozené stavby, byly tyto nejprve prohlédnuty autorizovanými statiky, a to ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem (IZS), zástupci obce či dalších osob.

Velmi důležitým členem týmu je při rozhodování o odstraňování stavby poškozené povodní i psycholog. Jsme inženýři, umíme posoudit technický stav poškozené budovy, ale někdy může být velmi těžké říci někomu, že dům, který celý život budoval, musí jít k zemi. Je nutné volit správná slova a lidem, kteří jsou zasaženi přírodní katastrofou, je vhodné nabídnout i psychologickou podporu.

Pokud jde o odstranění stavby v rámci zásahu IZS, pak o opatření rozhoduje velitel zásahu, zpravidla na doporučení statika, bez stavebního úřadu. Respektive obvykle může zajistit odstranění stavby, která bezprostředně ohrožuje bezpečnost komunikace, průjezd, osoby pohybující se na komunikaci a podobně. Povinnosti směrem ke stavebnímu úřadu mohou být řešeny až poté, ovšem bez zbytečného odkladu.

Seznam autorizovaných statiků, kteří jsou již zapojeni nebo jsou připraveni pracovat v oblastech postižených povodněmi, má vždy oblastní kancelář ČKAIT, Krajské operační a informační středisko (KOPIS), případně i velitel zásahu. Velitel zásahu by měl v první fázi po opadnutí povodně zajistit koordinaci povolávání autorizovaných statiků a určovat jejich působení v území.

KOPIS ve spolupráci s předsedou oblasti ČKAIT doplňuje seznamy potřebných autorizovaných osob a předává je veliteli IZS. Integrovaný záchranný systém by pak měl ve spolupráci se starosty a místní samosprávou informovat občany, kdy jejich poničený dům navštíví statik.

V první fázi není optimální, aby statiky povolávaly soukromé osoby, protože pak se stává, že v jedné ulici je odborníků zbytečně mnoho a jiní majitelé silně poškozených nemovitostí naopak nemohou sehnat nikoho. Podle zpráv autorizovaných osob ČKAIT z terénu je koordinace jejich povolávání do postižených území bohužel místy nadále nedostatečná.

Inženýrská komora doporučuje, aby autorizovaní statici pracovali ve dvou- až tříčlenných skupinách, které mají přidělené území a pohybují se společně s pracovníkem IZS/Hasičského záchranného sboru. Po prvotním statickém posouzení stavby rozdělují stavby do tří skupin (vyhodnocení pohledem autorizované osoby).

Stavebník je povinen případné odstranění stavby nebo terénních úprav během mimořádných opatření neprodleně oznámit stavebnímu úřadu. Toto oznámení může učinit písemně nebo ústně do protokolu (např. při stavební kontrole prováděné věcně a místně příslušným stavebním úřadem) anebo v elektronické podobě. Jeho součástí musí být náležitosti podání podle správního řádu.

Řada vlastníků vážně poškozených staveb jistě využije zjednodušený postup k jejich odstranění nebo k opravám. ČKAIT varuje před unáhlenými kroky při obnově staveb. Stavby i pozemky se musí nejprve důkladně sanovat a musí řádně vyschnout. To vzhledem k blížící se zimě může trvat i několik měsíců, někdy i let.

Mnozí občané z postižených oblastí proto budou muset využívat delší dobu náhradní bydlení. Zahájení obnovy silně zaplavených staveb si neumím představit dříve než na jaře příštího roku. Je třeba si uvědomit, že povodeň způsobuje škody nejen bezprostředně, ale havarijní situace může nastat i se zpožděním. Stav budovy nelze v řádu dní, někdy i týdnů považovat za konečný.

Autor je předseda ČKAIT
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB