Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.
V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči euru i dolaru, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obchodníci a investoři tyto faktory pečlivě sledují, aby mohli předvídat pohyby měn a činit informovaná rozhodnutí. Zatímco v posledním roce byl vývoj české koruny vůči euru a americkému dolaru poměrně podobný (tj. česká koruna výrazně oslabovala, pozn. aut.), v posledním měsíci americký dolar výrazně zpevnil, kdežto euro oslabilo proti koruně. Co stojí za touto divergencí?

Česká koruna (CZK) vzhledem k americkému dolaru (USD) za poslední rok oslabila asi o 11 procent, a to především vlivem rostoucího úrokového diferenciálu, který věští i rozdílný vývoj v ekonomice. Ekonomika Spojených států se drží pevně na nohách i přes vysoké úrokové sazby především díky četným fiskálním stimulům a různým likviditním programům.

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států meziročně ve 3. kvartále 2023 rostl tempem 4,9 procenta a ve 4. kvartále 2023 tempem 3,4 procent. Česká ekonomika ve stejných obdobích klesala o 0,8 procent, resp. rostla o 0,4 procent.

Nejenže se v Evropě méně stimulovalo fiskální politikou než v USA, Česko je navíc nejvíce průmyslovou zemí v EU a její ekonomika je tak nejvíce citlivá na zvýšenou úrokovou sazbu.

PSALI JSME:
Dolar před Fedem silnější, koruna naopak před ČNB slabší

To působí dva jevy: Ekonomická obnova je zde nejpomalejší takřka ze všech evropských zemí, ale až se úrokové sazby dostanou na výrazně nižší úroveň, s časovým zpožděním dojde k odrazu české ekonomické aktivity výše, a tím se uzavře onen propastný rozdíl.

Silná ekonomika Spojených států nepouští úrokové sazby níže a trh se pomalu adaptuje na scénář, kdy letos americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) nemusí snížit úrokovou sazbu ani jednou. Oproti tomu Česká národní banka (ČNB) už se snižováním začala a očekává se, že s tím bude i nadále pokračovat.

Pro velké a spekulativní hráče na trhu tak již nedává smysl držet své prostředky v českých bankách a českých státních dluhopisech. Jejich atraktivita vůči těm americkým výrazně klesá a dochází k přesouvání kapitálu ve prospěch amerického dolaru. Další vývoj bude výrazně záviset na výnosech amerických státních dluhopisů a na inflačních očekáváních.

PSALI JSME:
Transatlantická propast mezi úrokovými sazbami a inflací se rozšiřuje

V současné době inflační očekávání v USA rostou a ženou výnosy výše. Tento vývoj může ještě pokračovat, protože americký Fed ztrácí důvěru a trh přestává věřit, že se tam podaří inflaci letos zkrotit na dvouprocentní hranici.

Ve druhé polovině roku se tento vývoj však může zmírnit, nebo i otočit. To i s ohledem na jednání ČNB, které nespěchá s rychlejším snižováním sazeb, protože slabší koruna je proinflačním rizikem. Očekáváme tedy oslabující kurz v dalších měsících a ve druhé polovině roku by mohl kurz polevit a koruna posílit v závislosti na inflaci a monetární politice.

Česká koruna oslabila vůči euru v posledních 12 měsících asi o 7,3 procenta z velmi podobných důvodů, jako bylo uvedeno výše v případě USD/CZK. Ekonomická obnova evropských států je svižnější než ta tuzemská a úrokové sazby se zatím nesnižují.

PSALI JSME:
Koruna je teď vůči euru nejsilnější za poslední měsíc

Ovšem, co je jiné, je vývoj v posledních 30 dnech, kdy koruna oslabila vůči americkému dolaru o 2,6 procenta ale vůči euru pouze o 0,35 procenta a v posledních dnech dokonce posilovala. Inflace v eurozóně je menším problémem než v USA v důsledku slabšího ekonomického růstu, a proto se neočekává, že Evropská centrální banka (ECB) bude muset být stejně přísná, jako americký Fed.

Je tak mnohem pravděpodobnější, že úrokové sazby ECB začnou klesat dříve než v USA. Úrokový diferenciál se tak může ve druhé polovině roku začít zvětšovat ve prospěch české koruny. Tímto směrem uvažuje i oficiální prognóza ČNB. Lze tedy do jisté míry předpokládat, že se tento vývoj zachová v následujících měsících a CZK bude lehce posilovat vůči EUR.

Pozor by si měli investoři ale dát na potenciální export americké inflace do evropských států. Navíc ropa od počátku roku výrazně zdražila (+20 %) a to je výrazně proinflační a může se to se zpožděním projevit v evropských inflačních údajích. To by mohlo zbrzdit trajektorií snižování úrokových sazeb ECB a koruna by tak při obnově inflačních tlaků v eurozóně mohla znovu lehce oslabit.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Závod centrálních bank ve snižování úrokových sazeb nabývá na obrátkách

Zavřít reklamu ×
  1. Z toho jsem pochopil , že USA roste a EU stagnuje . EU má prostě drahé zdroje a nemovitosti a tak nastupuje cestu japonizace . Budou zde nízké uroky , stagnace a vysoké životní náklady (drahota)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB