Průměrná hypotéka letos zdražila měsíčně o 440 korun

Názor
Úrokové sazby hypoték v srpnu stagnovaly. Z významnějších bank došlo k růstu sazeb pouze ve dvou případech, jedna banka dokonce sazby některých fixací snížila. Přitom na začátku srpna Česká národní banka (ČNB) již podruhé zvýšila čtrnáctidenní repo sazbu a cena zdrojů nadále roste. Od ledna se však průměrné úrokové sazby zvedly už o tři desetiny procentního bodu, což splátku nových úvěrů navýšilo o několik stokorun. V září sazby opět rostou.
Průměrná hypotéka letos zdražila měsíčně o 440 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I když na začátku srpna ČNB již podruhé zvýšila jednu z klíčových úrokových sazeb – takzvanou čtrnáctidenní repo sazbu, a to o 25 bazických bodů (bps) –, banky se z pohledu změn úrokových sazeb chovaly v minulém měsíci velmi zdrženlivě.

Z významnějších bank došlo ke změně sazeb pouze u tří – Moneta Money Bank, UniCredit Bank a Sberbank. V případě UniCredit Bank to však celkem překvapivě bylo směrem dolů. Banka snížila sedmi a desetileté fixace o 0,3 až 0,4 procentního bodu.

Po předchozím poměrně klidném měsíci banky v září opět posunují sazby směrem vzhůru. „Z větších bank již v tomto měsíci zvýšila úrokové sazby Česká spořitelna a Komerční banka. Hypoteční banka další zvýšení již ohlásila. Kromě ‚velké trojky‘ však zvyšovaly sazby i další banky, například UniCredit Bank či mBank.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Sazby u hypoték zvýší také Air Bank

Hypotéky jsou stále levné

Ze statistických údajů centrální banky nicméně zřetelně vyplývá, že sazby mají dlouhodobě rostoucí trend. Ceny takzvaných úrokových swapů, od nichž lze do jisté míry odvozovat cenu zdrojů pro banky, více než rok průběžně rostou. Nové úvěry se v červenci uzavíraly v průměru za 2,22 procenta p. a. (pro srovnání – v červnu to bylo za 2,13 % p. a.).

Refinancování v červenci bylo v průměru za 2,09 procenta p. a. (oproti červnovým 2,04 % p. a.). Od posledního minima sazeb v lednu 2021 tak průměrné úrokové sazby nových hypoték v červenci vzrostly o zhruba tři desetiny procentního bodu. To v praxi znamená, že průměrná třímilionová hypotéka za poslední měsíce zdražila o asi 440 korun měsíčně.

Ve srovnání s obdobím dva roky nazpět jsou však současné úrokové sazby stále velmi příznivé. Vážený průměr úrokových sazeb nových hypotečních úvěrů a refinancování činil v srpnu 2019 více než 2,6 procenta.

PSALI JSME:
Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu

Výhodnější sazby u refinancování

O něco příznivější sazby nabídnuly banky u refinancovaných úvěrů. Průměrná úroková sazba hypoték na refinancování uzavřených v červenci činila dle ČNB 2,09 procenta. Rozdíl mezi úrokovou sazbou u refinancovaných a nových úvěrů je aktuálně nejvyšší za poslední dva roky, což dokládá neutuchající boj o prověřeného hypotečního klienta.

Typicky je průměrná sazba u refinancování o něco nižší. Banky si klientsky příznivější cenovou politikou „kupují“ prověřené klienty s dobrou platební morálkou. Dalším důvodem nižších sazeb u refinancování je nižší poměr výše úvěru vůči hodnotě zástavy (LTV).

Přestože nejsou k dispozici statistiky o distribuci LTV u nových a refinancovaných úvěrů, z logiky věci vyplývá, že v případě refinancování bude průměr LTV nižší. Je to důsledek rostoucích cen nemovitostí a také faktu, že refinancované úvěry jsou částečně umořeny.

PSALI JSME:
Sazby hypoték rostou, a ještě porostou

Návrat do normálu

Celý trh hypotečních úvěrů nadále zůstává na výjimečně vysokých objemech. I když v červenci již objem trhu nedosáhl nového maxima a v porovnání s červnem skončil o pětinu níže, stále dosahoval prakticky dvojnásobku dlouhodobějšího průměru. Vzhledem k rostoucím sazbám se bude situace kolem vysokých objemů stabilizovat a trh se bude vracet na rozumnější úroveň.

Už v červnu došlo k výraznějšímu poklesu objemu refinancovaných úvěrů, který dosáhl historického maxima letos v březnu. Je to bezesporu důsledek rostoucích sazeb, kdy se refinancování nad rámec běžného cyklu končících fixací stává méně zajímavým.

Citlivost refinancování na růst sazeb je rozhodně vyšší než u nových hypoték. Zatímco u nich hraje roli cena nemovitostí a nákupní apetit klientů, u refinancování – zvláště mimo konec fixace – je prakticky jediným motivátorem sazba. Proto se dá čekat, že objem a podíl refinancovaných úvěrů se s rostoucími sazbami bude vracet na standardní objemy.

Autor je místopředseda společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekord: Refinancuje se už třetina hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.