
Platový portál Profesia.cz shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v ČR. Podle jeho údajů je celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn za první pololetí tohoto roku 49 166 korun. Oproti stejnému období loňského roku výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent, oproti minulému čtvrtletí činí nárůst čtyři procenta.
„Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší, než v posledním kvartálu 2021,“ uvedl k výsledkům průzkumu Michal Novák z portálu Platy.cz.
To podle něj nasvědčuje tomu, že růst mezd se v současné době mírně nastartoval. „Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly,“ konstatoval Novák.
Nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním letošním pololetí mělo zvýšení minimální mzdy. Nevětší posun byl zaznamenán v kategorii pomocné práce (o 23 %), dřevozpracující průmysl (o 16 %), služby (o 11 %). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 000 korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.
Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci zajišťující kontrolu kvality, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 procent na 46 000 korun. Jsou ale i obory, kde se celková průměrná mzda zvýšila jen nepatrně. Mezi ně patří zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a zákaznická podpora.
Pokud necháme stranou platy vrcholového managementu, nejvíce si zaměstnanci vydělají v oblasti IT, kde je průměrná celková mzda včetně bonusů a odměn 63 240 korun. Nad hranicí 50 tisíc korun je průměr také v bankovnictví (50 400 Kč), na podobné hladině jsou pak mzdy v oborech management kvality (46 000 Kč), ekonomika a účetnictví (44 300 Kč) a lidské zdroje (44 100 Kč).
V posledních letech je tématem sbližování mezd ve státním a nestátním sektoru. Zatímco v letech 2018 až 2020 se rozdíl mezi průměrnou celkovou mzdou a platem zvyšoval, z 3 270 korun na 4 300 korun, v roce 2021 už byl jen 2 930 korun letos prozatím 2 520 korun. Kromě plošného zvyšování platů státních zaměstnanců sehrály roli i mimořádné odměny pracovníků ve zdravotnictví.
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV), jsou Česku skoro nejvíce v ekonomicky vyspělém světě rozevřeny nůžky mezi platy státních zaměstnanců a mzdami soukromé sféry. „To není zdravá situace z hlediska nastavení motivace v celkovém národohospodářském pohledu,“ informoval ekonom naši redakci.
Zatímco podle Michala Nováka z portálu Platy.cz lze letošní růst mezd jen těžko predikovat, Lukáš Kovanda se domnívá, že mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. „Není důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent,“ dodal ekonom.
Kujóni, kde to berou, taková čísla.
Kdyby si ti nahoře tak nestydatě nezvedali platy, ostatní by se určitě tolik neptali, “ kdo za mě bere ty peníze 💸“ .
je spíš vizitka vaší neschopnosti že děláte za málo, plačko
Realita je úplně někde jinde……..
není, 50 je normální plat za běžnou práci, holt jste asi becko