První krok do důchodu udělejte co nejdříve

Také se těšíte do důchodu? Pak tedy vězte, že než vystoupáte všechny pomyslné schůdky, a je jich mimochodem jako v televizních kvízových pořadech, budou vás pořádně bolet nohy. Nestačí totiž jen splnit základní podmínky v počtu dožitých a odpracovaných let, to je jen vstupenka do soutěže. K jízdě na vrchol s názvem DŮCHOD si musíte osedlat zdatného úředního šimla.
Těšíte se do důchodu? Než vystoupáte všechny pomyslné schůdky, a je jich mimochodem jako v televizních kvízových pořadech, budou vás pořádně bolet nohy. Ilustrační foto: Pixabay.com

První krok do důchodu? Musíte se začít zajímat a shánět, a to s velkým předstihem. Asi každý tuší, že první podmínkou pro přiznání starobního důchodu je dovršení stanoveného věku. Vzhledem k tomu, že se každý rok tato věková hranice zvyšuje, a navíc ženy odcházejí o něco dříve než muži, je třeba si najít tento údaj v jedné z mnoha dostupných tabulek.

Pojištěncům důchodového systému narozeným v roce 1971 a později tato starost odpadá. Půjdou do starobního důchodu až v 65 letech.

Vlastní součet je málo

Druhým kritériem je doba, po níž jste byli zaměstnáni, resp. jste odváděli pojištění do důchodového systému.

Požadovaná doba je 35 let, za určitých okolností může být i kratší. Jak jste na tom vy? Není divu, když nevíte. Nestačí si totiž pouze sečíst období, po něž jste byli zaměstnaní.

Jednak se do osobní evidence zaměstnání započítávají i tzv. náhradní doby, navíc si sami musíte zkontrolovat, zda za vás všichni zaměstnavatelé odváděli pojistné a řádně plnili ohlašovací povinnost. Jak to zjistíte?

Osobní list pojištění

Nejprůkazněji je doba placení pojistného uvedena v informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP), který vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vaši žádost do 90 dní bezplatně pošle jednou ročně. Správa tento list automaticky posílá jen těm, jimž se blíží důchodový věk, a to už může být na doplnění údajů pozdě.

O IOLDP můžete požádat prostřednictvím ePortálu ČSSZ, pokud disponujete eObčankou či příslušným uživatelským účtem, nebo datové schránky ČSSZ. Další možností je formulář obsahující základní identifikační údaje vytisknout a poslat poštou.

Účet profesního života

Informativní osobní list je v podstatě výpis z účtu vašeho dosavadního profesního života, na jehož základě vám po splnění státem stanovených podmínek bude vypočten důchod. List obsahuje přehled vašich vyměřovacích základů od roku 1986 i dob důchodového pojištění evidovaných, ale také neevidovaných.

Osobní list by teoreticky měl obsahovat přehled všech dob důchodového pojištění, náhradních dob pojištění, vyměřovacích základů a vyloučených dob. Ale velmi často se v něm objevují chyby či mezery, protože ne každý zaměstnavatel plní důsledně svoji ohlašovací povinnost. U podnikatelů mohou být neúplná data hlavně z 90. let, kdy povědomost o povinnosti platit sociální pojištění nebyla zrovna silná.

Nedorazy řeší žadatel

Čím dříve se na podobné nedorazy přijde, tím snáze je lze odstranit. Na začátku je dobré se obrátit na územní pracoviště správy sociálního zabezpečení, protože některé neevidované doby se ani nedokládají. Patří mezi ně doby služebního poměru příslušníků ozbrojených sil, péče o dítě do čtyř let věku i péče o osobu závislou na péči jiné osoby, případně pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

V ostatních případech je výhradně na žadateli, aby doložil, že v určitou dobu byl opravdu zaměstnán, studoval a podobně, přestože ČSSZ jej jako pojištěnce neeviduje. Pokud zaměstnavatel ještě existuje, je shánění příslušného potvrzení jednoduché. Někdy však není jiná možnost než bývalé zaměstnání dokládat např. prohlášením tehdejších spolupracovníků.

Pozornost je třeba věnovat i tzv. vyloučeným dobám, během nichž jsme sice neodváděli pojistné, ale přesto se tato doba za určitých podmínek započítává do potřebných let pojištění (např. pracovní neschopnost, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, civilní a vojenská služba – pozn. aut.). Výhodou je, že toto finančně slabé období je z výpočtu výše důchodu vyloučeno.

Po rekonstrukci počítáme

Až se podaří celou historii zrekonstruovat (ČSSZ je třeba dodat patřičná potvrzení a požádat o vystavení nového IOLDP), můžete začít počítat. Pro nárok na důchod musíte mít odpracováno nejméně 35 let, včetně náhradních dob. Nebo alespoň 30 let bez náhradních dob.

Nedosáhnete na to? Přichází tedy na řadu varianta, že musíte prokázat dobu pojištění alespoň 20 let včetně náhradních dob, nebo minimálně 15 roků bez nich. Ale chybějící dobu pojištění kompenzujete tím, že do důchodu půjdete až o pět let později, než má nárok muž narozený ve stejném roce.

Nejen starobní důchod

Pokud máte splněnou podmínku doloženého důchodového pojištění, můžete jít do tzv. předčasného důchodu až o tři roky dříve před dosažením předepsaného věku. Pak ale budete mít o tuto dobu důchod trvale krácený.

Nebo můžete zvolit tzv. předdůchod (až o pět let dříve), který dokonce můžete přerušit a případnou chybějící dobu „dopracovat“. A po skončení předdůchodu (vyloučená doba) plynule pokračovat v nekráceném starobním důchodu.

Starat se o svůj „pracovní účet“ má význam nejen pro náš budoucí důchod, ale je to současně i služba pro naše blízké. Může se totiž stát, že několik chybějících razítek či dokladů může negativně ovlivnit přiznání nejen starobního, ale také vdovského důchodu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 18
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. O. O.Mareš

    Předčasný důchod je možno pobírat od 60tky, tedy více než 3 roky.

    • Ev Evík

      Čekání na smrt? Moje maminka tedy tzv. čeká na smrt už nějakých 26 let…. taky bych to vydržela čekat…

      • Pi Pietro

        Moje maminka už „čeká na smrt“ 32 let a stále ji kupodivu to „čekání“ ještě baví. To já čekám na smrt v práci,bohužel. Zlatí komunisti.

          • Mi Michal

            Bože Kučero a Pietro,to vás pustí na psychiatrii k počítači? To si vážně zahrávají s malérem,mohli by jste dostat nekontrolovatené záchvaty amoku. Požádejte o klecová lůžka s alarmem a svěrací kazajky !!!

    • Gu Gustav

      To jsem si kdysik myslel i o manželství. Když si najdeš smysl života, změníš názor

      • Fa Fadras

        To že někomu stačí odpracovat 30 let a dostane důchod celý a někdo 40 a odejde do důchodu o rok dříve a dostane menší důchod za víc odpracovaných let je obrovská nespravedlnost

  2. úč účetní

    Předdůchod není vyloučená doba a nemá nic společného s ČSSZ.Naopak snižuje výpočet starobního důchodu za každý rok předdůchodu o 1,5%.Autor článku Petr Samec by neměl šířit tyto nesmysly a pořádně si nastudovat legislativu k důchodu.

    • Ji Jirka

      Vás bych teda za účetního fakt nechtěl, nesmysly tu šíříte vy. Na webu ČSSZ je jasně uvedeno: „Předdůchod není dávkou vyplácenou státem, ale je produktem doplňkového penzijního spoření (tzv. III. důchodový pilíř). ČSSZ pobírání předdůchodu zohledňuje při výpočtu starobního důchodu tak, že pobírání předdůchodu ze zákona hodnotí jako vyloučenou dobu.“
      https://www.cssz.cz/web/cz/-/predduchod-nahradni-doba-pojisteni-vyloucena-doba-tyto-i-dalsi-pojmy-objasnili-odbornici-v-pardubicich

      • Ma Marcela

        Máte pravdu tak trochu oba. Předdůchod je pro výpočet důchodu dobou vyloučenou, nicméně není dobou pojištění, takže člověk skutečně „přichází“ o 1,5% za každý rok, které by dostal, kdyby to odpracoval. Při předdůchodu, ale můžete pracovat třeba na zkrácený úvazek a pak si nechat tuto dobu s nízkými výdělky z titulu předdůchodu vyloučit. Pak vás to nikterak nepoškodí.

  3. Ka Kacaba

    Chtela jsem se zeptat. Člověk který bere částečně inv. duchod 10let , neprivydelava si, jak se mu starobní důchod bude počítat. V době přiznání inv.duchodu měl odpracovaných 20let.
    Inv.duchod nyní pobírá ve výši 8000kc.
    V roce 5/2021 by měl jít do starobního důchodu. Částečně byl veden i na UP, ale už více jak 2roky není.
    Jedná se o ženu narozenou 1960, vychovala 2deti.
    Děkuji.

    • Re Redakce

      Dobrý den,
      nejlepší bude, když se zeptáte na správě sociálního zabezpečení nebo na úřadu práce.
      S pozdravem
      Redakce

    • Ka Katka

      A další diskriminace je u žen narozených od r.1964 – kdy se neodpočítávají děti k odchodu do důchodu. Jaký důvod a právo měli naši politici toto zrušit. Proč na Slovensku se odchází do důchodu v 62 letech a nyní bude referendum o odchodu při odpracování 40 let pro všechny.
      Naše vlády od 90 let důchodovou reformu jen odkládají a před volbami chrlí samé sliby a my vždy jen věříme a čekáme.
      Kdy toto skončí !!!! až zpátky zvolíme komunisty – toto chceme.

  4. Ji Jiří

    Samé nepřesnosti.Do předčasného důchodu mohu jít o 5 let dříve a ne jen o 3.Zjisteno a doloženo přímo od CSSZ

  5. Pe Petr

    Tento problém mě fakt netrápí.Naše rodina má už ve čtvté generaci dožití muži max .55 let……..Už ve 45 letech měl dědeček,otec i já tolik nemocí,že jsme na důchod nikdy nemysleli.Špatné srdce,cukrovky,rakovina.Vše v rodině máme.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB