Ready-made firmy: Co se změnilo za 20 let?

Ready-made společnosti, nebo také „firmy na klíč“, představovaly nejprve reakci trhu na zkostnatělou legislativu a byrokracii, která založení a zprovoznění společnosti protahovala na týdny a nezřídka i měsíce. „Dnes je situace odlišná,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.
Podle odhadů ready-made firmy v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na počátku, v době před dvaceti roky, byla podle něj poptávka po firmách již zapsaných v obchodním rejstříku, se splaceným základním kapitálem, připravené k podnikání, bezdlužné, bez ekonomické historie a založené výhradně za účelem prodeje konečnému zákazníkovi.

„To je produkt ve světě běžný, který se stále ve velkém nabízí i v České republice,“ vysvětluje Dobrovolný.

„Dnes ale klienti nezbytně potřebují odborný full service. Nálož administrativy, legislativních povinností a odpovědnosti je obrovská a bez odborného backgroundu by pro laika řešení firmy svépomocí bylo snad až nezodpovědné,“ argumentuje.

Chcete ušetřit? Můžete prodělat

Podle odhadů společnosti Bisnode ready-made firmy v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů.

PSALI JSME:
Tisíce akciovek čekají zásadní změny a milionové výdaje

„Na volbě poradce se samozřejmě dají ušetřit tisíce, ale také prodělat. Oprava amatérsky zpackaných případů bývá výrazně nákladnější než pořízení firmy, je-li vůbec možná,“ připomíná Josef Jaroš, většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo, do které Smart Office & Companies patří.

K zásadnímu zlepšení situace v oblasti zakládání firem došlo spolu s příchodem nové legislativy až v roce 2014 (občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích – pozn. red.). Založení firmy se o něco zjednodušilo, nová legislativa se stala „atraktivnější“ i v očích zahraničních investorů a soudní poplatky zdražily.

Postupem času přišla i dílčí zlevnění – například v polovině roku 2016, kdy začala platit novela zákona o soudních poplatcích a novela notářského tarifu a s nimi možnost zakládat „eseróčka“ levněji.

Nyní, v roce 2021, se podnikatelé dočkali další administrativy a povinností, a to v podobě povinnosti zápisu do tzv. evidence skutečných majitelů a s tím souvisejících nákladů. Naproti tomu mají nově menší firmy možnost splacení základního kapitálu do 20 000 Kč při založení i bez bankovního účtu a nově je také možné zakládat akciovky s jednočlennou správní radou.

PSALI JSME:
Registr skutečných vlastníků: Strašák, na kterého se dá vyzrát

Zárukou čistoty je audit

Ready-made firma na klíč musí být také naprosto „čistá“ a je dobré se o tom důkladně přesvědčit. Firmami na klíč se nezabývají bohužel jen odborní poradci, kteří již od začátku odborně řeší nastavení společnosti podle očekávání klienta, ale i různí „prodavači“.

„Řada poskytovatelů ready-made společností totiž jejich bezdlužnost pouze různě garantuje či deklaruje. Výrazně hodnotnějším argumentem může být prohlášení auditora, které má poněkud relevantnější vypovídací hodnotu,“ vysvětluje Jaromír Chaloupka, manažer společnosti Apogeo Audit z poradenské skupiny Apogeo.

Zřízení firmy formou „ready-made“ i v současné době představuje především rychlé řešení založené na profesionální a správné dokumentaci, s dokumenty na míru potřeb klienta a komfortem v podobě vyřízení všech úřadů (finanční, živnostenský) i rejstříkového soudu a zápisu do evidence skutečných majitelů. Špičkoví poskytovatelé navíc dokážou expedovat firmu i do 60 minut a zapsat změny do rejstříku v témže dni, nebo vyřídit různé koncese, licence atd.

„Pokud letos plánujete založení firmy, pospěšte si, náklady se brzy o tisíce zvýší, a to v souvislosti s povinností zápisu skutečných majitelů do příslušné evidence,“ dodává Michael Dobrovolný.

PSALI JSME:
Hitem mezi podnikateli se stávají s.r.o. s kmenovými listy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.