Rekordní shortování kukuřice. Spekulanti přestali podporovat vzestup kakaa

Naše týdenní zpráva COT (Commitment of Traders) se věnuje pozicím, které drželi hedgeové fondy a další spekulanti ve futures na různé komodity, cizí měny a dluhopisy, a jejich změnám v týdnu končícím úterým 20. února. Tedy v týdnu, kdy globální akciové trhy zadržovaly dech před zveřejněním hospodářských výsledků Nvidie.
Na objemu západoafrické produkce se negativně podepisuje silný suchý vítr a drobní farmáři mají problém vydělat si na drahé pesticidy a hnojiva, která jsou nezbytností pro boj se škůdci a zajištění úrody ze stárnoucích kakaovníků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň měl dolar nakročeno k první týdenní ztrátě v tomto roce, a pomohl tak spolu s optimismem ohledně čínského hospodářského růstu podpořit uzavírání krátkých pozic v drahých a průmyslových kovech. Krátké pozice v obilninách dosáhly rekordního maxima a spekulanti přestali podporovat dosavadní vzestup kakaa.

Co je zpráva Commitment of Traders?

Zprávy COT vydávají dvě organizace: Americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a v případě topných olejů a ropy Brent také ICE Exchange Europe. Vycházejí každý pátek po uzavření americké burzy a obsahují údaje za týden končící předcházejícím úterým. Otevřené pozice na trzích s futures dělí do různých skupin v závislosti na třídách aktiv.

Komodity: Producent/Obchodník/Zpracovatel/Uživatel, Swapoví dealeři, Správci peněz a další.
Finanční instrumenty: Dealer/Prostředník; Investiční manažer/Firemní účet; Kapitálové fondy a další.
Forex: Obecné rozdělení na komerční a nekomerční (spekulanty).

My se zaměřujeme zejména na chování spekulantů, jako jsou hedgeové fondy a CTA řídící se trendy, protože, mívají pevné cenové hranice a žádné skryté expozice, proti nimž by se museli zajišťovat. Díky tomu rychle reagují na změny fundamentálních či technických cenových faktorů. Z toho lze vyvodit hlavní trendy a současně zjistit, zda nehrozí náhlý zvrat.

Je třeba si uvědomit, že tato skupina obchodníků má tendenci předjímat, urychlovat a umocňovat změny cen, k nimž dochází kvůli změnám fundamentálních ukazatelů. Protože se jejich strategie řídí tím, jaké je právě momentum, zpravidla nakupují při posilování a prodávají při oslabení, což znamená, že často drží největší dlouhé pozice, když se blíží vrchol cyklu, a největší krátké pozice těsně předtím, než trh dosáhne svého dna.

Toto shrnutí se věnuje pozicím, které hedgeové fondy držely ve futures na komodity, cizí měny a dluhopisy, a změnám, které v nich prováděly v týdnu končícím úterým 20. února. V týdnu, kdy globální akciové trhy zadržovaly dech před dlouho očekávaným zveřejněním hospodářských výsledků Nvidie. Zároveň měl dolar nakročeno k první týdenní ztrátě v tomto roce a výnosy z dluhopisů se obchodovaly poblíž tříměsíčního maxima.

Obchodníci totiž v jejich cenách dál zohledňovali očekávání, že se budou americké sazby po opožděném startu zvyšování nyní snižovat méně, než se původně předpokládalo. Komoditní sektor se zatím obchodoval níž. Vzestup drahých i průmyslových kovů totiž nedokázal vykompenzovat ztráty v oblasti energetiky a zemědělství.

Komodity:

Bloomberg Commodity Index, který reflektuje koš 24 významných futures tvořený energiemi (30,1 %), kovy (34,2 %) a zemědělstvím (35,7 %), se již druhý týden obchodoval níž, tentokrát o 0,5 procenta.

Ztráty v energetice a zemědělství byly jen částečně vykompenzovány rozsáhlými zisky v sektorech drahých a průmyslových kovů. Celkově zůstal počet čistých dlouhých pozic v držení investičních fondů beze změny, zhruba na 200 tisících lotů. Čisté dlouhé pozice přitom investoři drží u 16 z 24 sledovaných významných futures.

Na úrovni jednotlivých komodit se kupci soustředili na ropu WTI, zlato, stříbro, měď a bavlnu, zatímco prodejci zvýšili své krátké pozice v zemním plynu na čtyřleté maximum a krátké pozice v obilovinách (kukuřici, sójových bobech a pšenici – pozn. aut.) dosáhly absolutního maxima.

Americké trhy s obilovinami a olejnatými semeny už v letošním roce zaznamenaly historický pokles. Za 12% propadem indexu Bloomberg Grains stojí hlavně opětovný nárůst celosvětových zásob a vyhlídky na skvělou úrodu v Jižní Americe ještě před zahájením osevu na severní polokouli.

Spekulanti už nemohou za dosavadní vzestup kakaa

Kakaové futures minulý týden prodloužily svůj parabolický vzestup, posílily o 17 procent, a od začátku roku si tak připsaly rekordních 58 procent. Za dosavadní růst může neočekávaně velký deficit v sezóně 2023-24, již třetí po sobě, způsobený nepříznivým vývojem v západní Africe, která je největším světovým producentem.

Tento region je odpovědný za zhruba 75 procent světové produkce. Na objemu tamní produkce se nyní negativně podepisuje silný suchý vítr a drobní farmáři mají problém vydělat si na drahé pesticidy a hnojiva, která jsou nezbytností pro boj se škůdci a zajištění úrody ze stárnoucích kakaovníků.

Do přístavů největšího exportéra, Pobřeží slonoviny, zatím dorazilo zhruba o třetinu kakaa méně než loni a teď se zdá, že problémy budou i s úrodou uprostřed sezóny, počátkem dubna. Objevují se proto obavy, zda bude dost kakaa pro zajištění smluvních závazků.

Někteří významní výrobci čokolády by tak mohli přijít zkrátka a musejí si zajišťovat suroviny vstupem na trh s futures. Nechtěně se tak stávají kupci futures, místo toho, aby byli jejich prodejci jako obvykle. V důsledku toho vyběhl roční spread futures (backwardace) od května 2024 do května 2025 na 20 procent. Producenti se totiž na spotovém trhu navzájem přeplácejí, aby si zajistili suroviny a kryli si záda.

Při pohledu na údaje z COT zjistíme, že jsou právě producenti čím dál častěji hlavními kupci a omezují své krátké pozice, zatímco hedgeové fondy jsou už celé týdny čistými prodejci, takže postupně snížily své čisté dlouhé pozice na 11měsíční minimum.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB