Komoditní trhy v roce 2024? Ceny komodit, až na zlato, loni klesaly

Názor
Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato, dále klesaly.
Komoditní trhy by se v letošním roce mohly výrazněji odrazit a přidat se ke zlatu, které v loňském roce prolomilo svoje maxima. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zklamáním roku byly zejména obiloviny, např. cena pšenice poklesnula až na nižší hodnoty než před vypuknutím krvavé války na Ukrajině. Index měřicí výkonnost hlavních komodit se za rok snížil až o 12 procent. A co by mělo ovlivňovat trhy v nadcházejícím období?

V příštích měsících očekávám, že ceny komodit budou ovlivněny zejména postupným uvolněním měnové politiky. Americká centrální banka, Fed, se chystá až na tři snížení úrokových sazeb, tedy zhruba o 75 bazických bodů.

PSALI JSME:
ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo

V případě Evropské centrální banky (ECB) by mělo dojít k razantnějšímu poklesu až o 150 bazických bodů. Snižovat by se tedy měl významně úrokový diferenciál mezi eurem a dolarem. To ovlivní negativně zejména hodnotu amerického dolaru, který by již nemusel posilovat, komodity dominované v této méně by měly tedy růst.

Tématem v americkém volebním roce 2024 bude i vymáhání sankcí uvalených na Ruskou federaci. Jejich obcházení ze strany řady firem jednoznačně přispělo k nárůstu arbitráži u mnohých komodit, a tedy k jejich cenovému poklesu.

Ruská ropa Ural nebo pšenice jsou toho jasným příkladem. Světoví státníci budou chtít tamní ekonomiku oslabit; zpřísnění porušení sankcí a jejich důslednější vymáhání je velmi žádoucí.

PSALI JSME:
Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (1.)

Rovněž možné ekonomické oživení v Číně by mohlo zvýšit poptávku po komoditách. Čínská ekonomika v posledních 12 měsících spíše oslabovala, na hraně deflace se pohybuje již delší dobu. Zlepšení ekonomického růstu by měla přinést zejména fiskální stimulace ze strany vlády.

Komoditní trhy by se tedy v letošním roce mohly výrazněji odrazit, najít pevnou půdu pod nohama a přidat se ke zlatu, které v loňském roce prolomilo svoje maxima a dosáhlo u spotových cen přes 2 120 dolarů za trojskou unci.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato na nových maximech, drahý kov může dále posilovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (2.)

Za poslední tři měsíce cyklický spotřební sektor silně vyrostl ve spojitosti s lepší ekonomickou aktivitou v USA, lepšími výsledky hospodaření, než se čekalo a také očekáváním snižování úrokových sazeb. V podstatě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB