Rodina spí v obýváku a topí si jen z plynové bomby. Kvůli strachu z účtů za elektřinu

Extrémní ceny plynu a elektřiny dohánějí domácnosti k improvizacím a tomu, že topí vším možným. Čtyřicetiletý Tomáš žije s manželkou a třemi dětmi v pěkně opraveném domku nedaleko severní části Prahy. Elektrický kotel do radiátorů ještě zapnul, zimě navzdory.
Rodina kvůli strachu z účtů za elektřinu spí v obýváku a topí si jen z plynové bomby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zálohy mu dodavatel zvýšil skokově trojnásobně a strach má hlavně z celkového vyúčtování. „Zatím vytápíme obývák, a to z malé plynové bomby a mobilního plynového topení. Spíme teď v obýváku. Je to jak za časů našich pradědečků,“ říká Tomáš. Automechanik. „Ještě, že nemusíme platit hypotéku,“ dodává.

Není jediný. Mnohé rodiny teď topí, čím se dá a na ekologičtější kotle tak nějak nemají pomyšlení, byť jsou dotované z peněz, které si na bankovním trhu půjčila EU a přerozdělila je do národních programů, mimo jiné do tuzemské Nové Zelené úsporám.

„A k čemu mi bude úplně nový kotel, když za proud chtějí tak obrovské peníze? Naopak jsem ráda, že jsme v kotelně nechali ještě původní přívod na klasický kotel na tuhá paliva. Uvažujeme, že sem koupíme něco staršího, a budeme přitápět dřevem, nebo tím, co se sežene,“ dodává rázná padesátnice z domku za Brnem.

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

„Uvažovali jsme o tepelném čerpadlu, ale nejsem si jistý, že nás zahřeje, když by přišla větší zima. A být závislý teď na elektřině? Radši ne. Zůstáváme proto u klasiky, patnáct let starý kotel, co pobere dřevo a uhlí,“ popisuje Pavel ze Sedlčanska. Rodinný dům, dvě děti plus prarodiče. Nakupuje odřezky z pily a uhelnou směsku.

„Zájem o černé uhlí se v Moravskoslezském kraji zvýšil o deset procent. Problémem na severu Moravy začínají být levné uhelné kaly, jež se znovu objevily v nabídce některých prodejců,“ upozornil v této souvislosti Český rozhlas.

Mnozí starostové se podle něho obávají, že obří investice a dotace do plynofikace obcí budou k ničemu. Spalování uhelných kalů není v souladu se zákonem, stejně jako tak například pověstné „petelice“, tedy PET lahve naplněné mazutem a hadry.

PSALI JSME:
Topná sezóna začala. Už máte vyčištěný komín a revizi kotle?

Nutno dodat, že topit starými botami či jiným odpadem je sice protizákonné, a odbor životního prostředí může provádět kontroly, při opakovaných zjištění i přímo v domácnosti, ale těchto případů je minimum.

Problém je i v tom, že zákonu je zneužíváno k šikanózním udáním sousedů, kdy netopí ničím špatným, ale „ten od vedle“ má na ně spadeno, a tak pošle fotky komína, když se zrovna zatápí. A to může zakouřit i běžné palivo…

Na druhou stranu v řadě obcí si úředníci a starostové nechtějí dělat zle s místními, a tak i když, jak dosvědčují někteří čtenáři Faei.cz, je soused trápí „dýmy všemi barvami hrajícími a smradem“, nezasáhnou.

PSALI JSME:
Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Zavřít reklamu ×
  1. Topí si plynovu bombou?? To je terno. Co takhle vyhořelý kyslík v ložnici a následné udušení? To je tedy-terno !!

  2. Ať prodají dům a koupí si stan. Ale to budou mít zase strach, co s penězi. Je to u nich začarovaný kruh.

    • Takže neplatí nájem ani hypotéku a neba va zaplacení energie? Takže raději bude ohrožovat 3 děti topením plynovou bombou? To myslí vážně?

  3. já topím v kamnech Club..už roky.on ten propan butan je dražší jak elektřina i když máte tariv D45 na elektrokotel.když jsem topil v elektrokotli tak jsem si každý týden napsal stav elektroměru a spočítal kolik asi jsem utratil….

  4. Následky vládnutí šmejdů z Bruselu budou nedozírné!!! Tohle je jen začátek. Za pár let přestane výroba spalovacích motorů a bude další problém…..

    • Obyčejným lidem je asi úplně jedno jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho .Orbán zajistil pro své občany levný plyn a elektriku a teď dokonce i benzin a naftu . To je politik pro normální obyčejné lidi .

    • To je hrozné co se tu děje jak tohle mohli dopustit tak zbídačit lidi, aby plyn a el. byla tak drahá a stal se s ní luxus to je důsledek vládnutí 32 let.Jen samá ostuda co nezná mezí, vracíme se 100let dozadu ,Drahota nedosažitelné bydlení otročení pro nor.lidi Jak je člověk rád že je starý nic tu normálně nefunguje ještě aby důchodci šli na žebračenky prosit

  5. „A k čemu mi bude úplně nový kotel, když za proud chtějí tak obrovské peníze? Naopak jsem ráda, že jsme v kotelně nechali ještě původní přívod na klasický kotel na tuhá paliva. Uvažujeme, že sem koupíme něco staršího, a budeme přitápět dřevem, nebo tím, co se sežene,“ dodává rázná padesátnice z domku za Brnem.

    A ten kotel bez elektřiny topí? Čerpadlo zřejmě na kliku.

    • Představ si, že starší kotle jedou na uhlí, které se do nich hází lopatou ručně. Elektřinu k tomu vůbec nepotřebují.

      • On si podle mě myslí že ten co chce šetřit je dement a neumí si přečíst a srovnat spotřebu kotle a čerpadla.
        Nebo si myslí že čerpadlo musí být v kotli =P
        Obě úvahy o něm něco říkají =P

      • 1000 kčs fakt nebyla průměrná výplata , po vyučení jsem bral 1800 kčs a to po vyučení byly nejmenší výplaty

      • Argument – jo to dřív to byla elektrika – jedna žárovka na náměstí,ale ta svítila.Brzy se to vrátí možná i s tím mizerným hnědým uhlím a smetím.Prostě země dodělává.

      • výplata před převratem byla v průměru 3500 Kčs. A to u všech lidí, né jako dnes, když píšou , že je cca 40 000 Kč. Tu nikdo nemá!!!!!!!!!!

    • Obyčejným lidem je asi úplně jedno jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho .Orbán zajistil pro své občany levný plyn a elektriku a teď dokonce i benzin a naftu . To je politik pro normální obyčejné lidi .

  6. Moje řeč. Kdyby zapl kotel, pozastavoval ventily na radiatorech kromě obýváku, tak topí 2x levněji a hlavně bezpečně.

  7. zpět do pravěku-já mám vytažený huňatý svetr a teplý ponožky a topím na 20C,v noci topení vypínám a vypínám to i přes den aby mi neběhalo čerpadlo

    • ., já si raději zajdu pro dáfffky na úřad. Koupím si černý vojenský krém na boty kanady a tím se namažu a jdu dělat bordel na sociálku a prachy dostanu. Topím zadarmo. Stačí se opálit. Nikoliv dopálit.

  8. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Jejich recept v jejich situaci. Oni nejsou ti, kdo to způsobili. To, že mají dům nezatížený splátkami svědčí o jejich finanční gramotnosti (možná i štěstí). To, že nemají v polštáři 10 násobek na energie vůbec o ničem. Kolik lidí má 10 splátek rezervu na hypotéku, 1/5 rezervy ceny auta na poruchy, 5 výplat do zásoby, kdyby ztratili práci, odpovídající životko a další pojištění? Kdo bude jezdit ve Felicii, když má na Octavii a kdo bude bydlet ve 2+1, když má momentálně na dům(a potřebuje ho)? Žijeme na hraně, někdo vědomě, někdo nevědomě a pak přijde problém (zaměstnání, nehoda, Pisařík) a je zle. Tak snad to rychle přejde, ať můžeme v klidu šetřit na důchod.

  9. Mě se líbí česká demokracie a politici staří i ti nový je to země k pohledání a ty ceny a platy to nemá chybu. Zemský ráj to napohled.

  10. ja nesetrim a topim na plno – benzin kupuji 100 oktanovy – svitim a spotrebice na elektriku neresim – at zdrazuji je mne to fuk – staci pracovat a mate taky nato

  11. ……..ach, ti “ novináři “ …………….napsat tak hloupě vymyšlený text ……………Neubauer

    • Přesně tak, to je zase prujmovy článek typu Věřte, nevěřte, stalo se kdesi na severu od Prahy. To je zase žumpa….

  12. Vratme se k vůli šmejdům v Bruselu zase zpátky na stomy a do jeskyní jako neandertálci . To bude pokrok ve 21 století !

  13. Za vše může Brusel , nenasytné korporace , šmejdi , kteří okrádají lidi . Toto je výsledek za 32 let kdy u nás byla prý sametová revoluce ! Kam jsme se to proboha dostali ? Ta příští už nebude sametová , ale krvavá !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.