Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích

Analýza
Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na počátku roku byly totiž trhy v zajetí hned několika různých iluzí. Co si z toho odnést do roku letošního?
Průběh loňského roku všechny iluze rozehnal. Inflace pod vlivem masivního tisku peněz a záporných sazeb vystřelila k nebesům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pojďme se nejdříve podívat na některé z iluzí, kterými se do loňského roku nejen někteří investoři nechali dost možná uchlácholit.

1. Tisk peněz ze strany centrálních bank společně s nulovými či zápornými sazbami zabrání příchodu recese. Peníze lze do ekonomik pumpovat neomezeně a případné negativní důsledky jsou nepravděpodobné a zvládnutelné.

2. Pod vlivem nulové inflace a záporných či nulových sazeb před sebou mají akciové a dluhopisové trhy další silný růst.

3. Akciový trh je místo, kde může každý jednoduše a rychle zbohatnout. Není třeba bádat nad fundamenty, stačí koupit jednu módní akcii a pak už jen čekat a bohatnout. Chodit do práce je přežitek. V technologiích, zejména těch nových, je budoucnost.

4. Kryptoměny jsou to pravé. Bitcoin míří nad 100 000 dolarů a možná i výše.

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Průběh roku všechny tyto iluze rozehnal. Inflace pod vlivem masivního tisku peněz a záporných sazeb vystřelila k nebesům. Tatíček Putin se svou šílenou válkou této cestě pomohl, ale rozhodně nebyl a není příčinou inflace.  Ceny (nejen) energií raketově rostly již před 24. únorem loňského roku. S inflací prudce rostou také úrokové sazby.

Akciové a dluhopisové trhy významně ztratily. Hlavní americký index S&P500 odepsal za jediný rok téměř dvacet procent a dřívější investorský „milášek“, řečeno s Tolkienovým Glumem, technologický NASDAQ, je níže bezmála o třicet pět procent, když některé jednotlivé technologické firmy za sebou mají pokles i násobný. Naopak, akcie velkých firem s nízkou volatilitou utrpěly ztráty jen kosmetické.

Dvojciferným ztrátám se nevyhnuly ani dluhopisové indexy, a tak jediným bezpečným přístavem v loňském roce byly komodity. Reálná aktiva, jako jsou právě komodity, byla v minulosti považována za protiinflační zajištění a svoji úlohu tentokrát splnila bezezbytku. Komoditní index posílil o dvacet procent na čele s energetickými komoditami.

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (4.). ETF: Vládnou investice do amerických indexů S&P 500 a Nasdaq

Co si z toho tedy odnést? Loňský rok nabízí mimo jiné tato tři poučení. Módní trendy se mění, a to i na akciových trzích. Když už všichni vidí jen růst, paní v sámošce se vás ptá na bitcoin a ve vašem portfoliu jsou jen dva až čtyři hity aktuálního trhu, je něco špatně. Argument „tentokrát je to jiné“, je vždy podezřelý a investor by měl zbystřit.

Řešením není se z trhu stáhnout. Jenom je dobré zvážit, zda nejít proti proudu.

2023 – naděje na nový býčí trh?!

Budoucnost je vždy do jisté míry nejasná. A to dokonce i těm největším investičním bankám, jako je třeba Goldman Sachs. Pokud byste vzali jejich před rokem zveřejněný výhled na rok 2022, vše obrátili naruby a podle toho zainvestovali, byli by z vás milionáři. A tak berte můj názor z hlediska této optiky. Řeknu to, co budu se svými portfolii v roce 2023 dělat já.

Přijde v roce 2023 na trhy recese?

Je to hodně pravděpodobné. Inflace již započala mírně klesat. Centrální banky nadále zpřísňují svoji politiku a zvyšují úrokové sazby. V tomto procesu se často centrálním bankéřům v minulosti stalo, že utahování politiky předehnalo trhy a důsledkem byly negativní změny v ekonomice, na jichž odeznění bylo potřeba nějaký čas počkat. Pravděpodobnost recese je tedy poměrně značná.

PSALI JSME:
Inflace klesá napříč Evropou

Co to bude znamenat pro naše investice?

Ač bývám zpravidla poměrně skeptický, nemyslím si, že bychom stáli před recesí, která by byla nějak drasticky hluboká a měla na akciové trhy dramatický dopad. Proč? Zatímco byly předchozí recese pro finanční trhy spíše překvapením, na tom, že ekonomika v roce 2023 zamíří do recese, panuje již dlouhodobá a opravdu široká shoda.

Máme před sebou možná „nejočekávanější recesi“ v historii. Proč je to důležité? Chybí tady moment překvapení, který by následovala panika, v níž všichni svoje akcie prodávali doslova obouruč. Teď stojíme podle konsensu před recesí, víme o ní nejméně půl roku a možná i více. Do značené míry je recese v kurzech akcií už zaceněna.

Ti, kteří chtěli prodat, už prodali. Vstanou noví bojovníci? Možná, trh už ale není tak „zaneřáděný“ drobnými investory s různými klikacími investičními aplikacemi, jako to bylo na počátku roku 2022.  Po dvacetiprocentním poklesu máme nejspíše hlavní období paniky již za sebou. Vlny na trhu budou a nemusí být malé. Ukazatele sentimentu ale říkají, že nálada investorů už nemůže být o mnoho horší.

PSALI JSME:
Recese už tu byla? A kdy?

Recese mívají tendenci dopadat tvrději zejména na nízkopříjmové domácnosti. Jejich členové jsou těmi, kdo je první propuštěn z práce a mají jen poměrně nízké úspory. Pomoc vlád však v průběhu pandemie a po jejím skončení mířila hlavně na tuto skupinu, která se aktuálně, podle dat americké centrální banky, Fed, těší poměrně dobré kondici.

Majetek „spodních 50 procent“ se od konce roku 2021, do poloviny roku 2022, zvýšil o téměř dvacet procent a jsou jedinou kategorií, v níž toto číslo ve sledovaném období rostlo. Zároveň této skupině obyvatel USA rostou platy mnohem rychleji než ostatním skupinám a reálně překonávají inflaci. Podíl dluhu domácností k jejich příjmů je poblíže historických minim.

Korporace mají velice solidní rozvahy a bohatých let vesměs využívaly ke snížení svého zadlužení. Bankovní sektor je mimořádně dobře kapitalizovaný.

PSALI JSME:
Množí se prognózy, že inflace bude opět dvouciferná

Co se tedy v roce 2023 odehraje?

Hlavním rizikem pro investory je kombinace rostoucí inflace a vysokého tempa zvyšování úrokových sazeb. Na druhé straně stojí dobré finanční zdraví, solidní úspory a růst příjmů. Předpokládám, že pokud dojde k recesi, bude spíše mírná a nebude mít pro investory nikterak drtivý dopad.

V roce 2023 neočekávám, že bychom byli svědky mimořádného růstu akciového trhu, jaký známe z uplynulé více než dekády.

I v případě, že úrokové sazby dojdou na svůj vrchol a inflace začne klesat, bude se trh nadále potýkat s utahováním měnové politiky ze strany Fedu. To může být ještě nějakou dobu problém pro široké indexy. Na trhu je ale dostatek akcií, které jsou hodnotově orientované a ve vztahu k minulosti levné.

PSALI JSME:
Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo třeba jako sůl

Můj přístup v roce 2023 

U investičních portfolií složených z podílových fondů neočekávám žádnou změnu. Neuplynul můj investiční horizont. Peníze, které tam mám zainvestované, nijak nutně nepotřebuji. Ideální stav. Nedělat nic je moje velice oblíbená činnost.

Moje akciové portfolio je složené především z akcií velký firem obchodovaných na amerických burzách. Důsledně jsem se vyhýbal všemu módnímu a trhy tak milovanému. Díky tomu je moje portfolio za minulý rok jen v malém mínusu.

Nákupy v době propadů jsem si vytvořil solidní tok peněz ve formě dividend a na jeho zvýšení budu pracovat i v roce, který právě započal. Nadále budu v případných poklesech nakupovat akcie velkých firem nabízejících pěti a více procentní dividendový výnos. Zásobu hotovosti na to mám poměrně dostatečnou, protože 40 procent portfolia je stále v hotovosti.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB