Senátoři napadli úhradovou vyhlášku. Posílají ji k Ústavnímu soudu

Úhradovou vyhláškou se bude zabývat Ústavní soud. Napadlo ji 46 senátorů, kteří upozorňují zejména na to, že kvůli nerovným a netransparentním úhradám musí pacienti v regionech čelit rozsáhlým nerovnostem a nedostupnosti péče. Média o tom dnes informovala Platforma zdravotních pojištěnců.
Velké fakultní nemocnice chtějí daleko vyšší poměrnou částku než ty malé. Argumentují přitom tím, že musí vzdělávat mladé lékaře. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O napadení úhradové vyhlášky informovali zástupci předkladatelů v Senátu. Upozornili na to, že již vypršel termín, který dal Ústavní soud vládě na přípravu a volbu nových členů dozorčích rad zdravotních pojišťoven. Stávající systém volby totiž Ústavní soud již před rokem uznal za neústavní.

Vzhledem k tomu, že vláda ještě ani nepřipravila pravidla pro nové volby, natož aby je uskutečnila, je podle předkladatelů Ústavní stížnosti stávající vedení všech zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven (mimo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu – pozn. red.) nelegitimní a mělo by se zdržet rozhodování o směřování peněz ve zdravotnictví. Samo ministerstvo zdravotnictví se přitom minulý týden pochlubilo, že dalo pojišťovnám k rozdělení dalších šest miliard korun zcela dle jejich uvážení.

PSALI JSME:
Neslavme zvýšení daní. Úhradové vyhlášky jsou nefunkční relikt provizoria 90. let

Veřejné peníze pod veřejnou kontrolou

„Nikdy jsem nenarazila na tak hluboký odpor. Byly obrovské tlaky, aby senátoři odvolali své podpisy,“ popisuje okolnosti vniku ústavní stížnosti senátorka a místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Alena Dernerová. Podle ní soud nakonec rozhodl, že veřejné peníze mají být pod veřejnou kontrolou, ale od té doby se nic nezměnilo“ „Stále čekáme, až Poslanecká sněmovna začne projednávat navržené změny,“ dodává.

Podle senátora Raduana Nwelatiho je obrovský problém je také v tom, jaké peníze si nárokují u zdravotních pojišťoven jednotlivá zdravotnická zařízení. „Například velké fakultní nemocnice chtějí daleko vyšší poměrnou částku než ty malé. Argumentují přitom tím, že musí vzdělávat mladé lékaře. Ale peníze na vzdělání by podle mého názoru neměly být vypláceny z peněz, které zdravotní pojišťovny dostaly na zdravotní péči,“ upozorňuje.

PSALI JSME:
Po Rumburku zkrachují další nemocnice. Senátoři volají po nápravě úhrad

Systém se musí změnit

Místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petr Třešňák se domnívá, že současná legislativa – po zásahu Ústavním soudem – už vůbec jasně neříká, kdo má volit zástupce do vedení orgánů zdravotních pojišťoven, které rozdělují finance v celkovém objemu kolem 130 miliard korun.

„Správní radu volili zástupci největších firem a ne samotní pojištěnci. Je to stejná analogie jako kdyby největší plátci DPH rozhodovali o tom, na jaké výdaje daně půjdou,“ říká a dodává, že je zapotřebí urychleně přijmout legislativní změny, které jsou už ve sněmovně: „Bohužel pro vládu nejsou jasnou prioritou,“

Podle experta na zdravotní právo a spoluautora stížnosti proti nerovným úhradám ve zdravotnictví Ondřeje Dostála má veřejnost právo na veřejnou kontrolu rozdělování financí od zdravotních pojišťoven. Ta je ale podle něj kvůli neústavním volbám do dozorčích rad pojišťoven nemožná.

PSALI JSME:
Ústavní soud: Dneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Že je na soud ještě moc mladé?

To je na soud ještě moc mladé! Budete se možná divit, ale není. Řeč je o věkové hranici, od níž jsou děti zvány k výslechu před soudem a zjišťován jejich názor. Především v záležitosti, která patrně ovlivní celý …

Pozor na spoluvlastnictví nemovitosti v rámci rodiny

Spoluvlastnictví v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu ČR …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru