Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně nezaměstnanost se postupem času zvýšila jen symbolicky. Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese.
Volných míst je nejvíc tam, kde je malá nezaměstnanost a naopak. Co lépe tuto situaci ilustruje, než kontrast mezi Prahou a Karvinou… Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Březnová míra nezaměstnanosti byla sice o jednu desetinu vyšší, než předpokládal konsensus na trhu, avšak i výsledek 3,9 procenta lze s ohledem na situaci považovat za přijatelný. Oproti únoru nezaměstnanost poklesla díky postupnému náběhu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách, který ještě zesílí v dalších jarních měsících.

Na druhou stranu si nelze nevšimnout dvou základních trendů, které pozitivně nevyznívají. Tím prvním je pozvolna rostoucí míra sezónně očištěné nezaměstnanosti. Nejde o žádný dramatický nárůst, avšak je vidět, že některé průmyslové obory se pod tlakem slabé poptávky zbavují pracovníků, a ne všichni z nich si práci hned najdou.

Druhým trendem je soustavný pokles nabídky volných pracovních míst. Časy, kdy byla ČR na špici v EU v nabídce volných pozic, je pryč. Není až takovým problémem, že neobsazených míst je méně než nezaměstnaných, protože nějaký celostátní poměr stejně velkou roli nehraje. Skutečným problémem je regionální rozvrstvení.

Volných míst je nejvíc tam, kde je malá nezaměstnanost a naopak. Co lépe tuto situaci ilustruje, než kontrast mezi Prahou a Karvinou… Co čekat dál? Nezaměstnanost bude v dalších měsících postupně klesat díky sezónnosti, avšak i nadále zůstane vyšší než loni.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    A už klesat bude. Podniky končí nebo omezují výrobu kvůli drahým energiím. Dárek od vlády vyhodit zaměstnance po emailu neřeší situaci. Raději bych zestátnil ČEZ a nabídl elektřinu za 2 kč/kwh.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB