Síla podílových fondů trvá už třetí století. Otevírají dveře do světa investic

Analýza
První podílový fond vznikl v roce 1774 pod názvem „V jednotě je síla“ v dnešním Nizozemsku. Jeho účelem bylo umožnit investovat i „občanům se skromnějšími finančními prostředky“. Řeč je o investičních, chcete-li podílových fondech. V čem je dnes jejich hlavní síla, když si dnes může tu kterou akcii nebo její část koupit každý sám na pár dotyků displeje mobilního telefonu?
Celosvětově je největším fondem Vanguard Total Stock Market Index Fund, který má pod správou prostředky investorů ve výši astronomických 1,3 bilionu dolarů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podílové fondy jsou i po téměř 250 letech své existence jedním z nejčastějších způsobů, jak může běžný člověk investovat. V loňském roce měli Češi ve fondech kolektivního investování „zaparkováno“ více jak 750 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o šest procent. Souvisí to i s rekordní mírou inflace, před kterou se investoři snaží ochránit hodnotu svých úspor.

Celosvětově je největším fondem Vanguard Total Stock Market Index Fund, který má pod správou prostředky investorů ve výši astronomických 1,3 bilionu dolarů (to je skoro dvacetinásobek českého státního rozpočtu, pozn. aut.). Společnost Vanguard patří společně s BlackRockem a se společností Fidelity k trojici největších světových investičních společností nabízejících podílové fondy.

Objem investovaných prostředků do fondů narůstá i přes zvyšující se konkurenci v podobě aplikací, které umožňují v podstatě na pár kliknutí nakupovat cenné papíry napřímo. Jsou to dvě cesty, kterými se může člověk vydat.

Buď investuje na vlastní pěst a vybírá si sám konkrétní akcie, dluhopisy nebo například ETF (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.), nebo svěří výběr cenných papírů konkrétnímu fondu, který udělá veškerou práci za něj.

PSALI JSME:
Podílové fondy zatím letos v průměru zhodnotily o tři procenta. Nejoblíbenější akcií českých investorů na eToro zůstává Tesla

Ano, v prvním případě ušetříte jednotky procent, které si fondy berou v podobě poplatků za správu portfolia. Když ale chcete investovat zodpovědně do akcií nebo dluhopisů, znamená to trávit hodiny a hodiny času studiem finančních výkazů jednotlivých firem, ekonomických dat a predikcí vývoje jednotlivých odvětví. Toto fondy odbourávají.

Čas vám zabere pouze výběr vhodného fondu, což byste měli udělat ideálně s odborníkem, který vám pomůže takový fond zvolit na základě vašich cílů, možností i doby, po kterou chcete investovat. Vyplatí se to i z toho důvodu, že budete mít po boku člověka, který vám pomůže zvládnout emoce v situacích, kdy čas od času zavládne na trzích panika a někteří investoři prodávají své pozice se ztrátou.

Tematické zaměření fondů je velmi bohaté a otevírají dveře do celého investičního světa pro široké spektrum investorů. Některé jsou vhodné pro opatrnější konzervativní investory, jiné se pouštějí do dynamičtějších investic, které poskytují vyšší výnosy za cenu rizika vyššího kolísání.

Existují také pasivně spravované fondy, které nakupují například jen akcie podle některého z indexů, jako je známý americký S&P 500, nebo aktivně řízené fondy, ve kterých týmy portfolio manažerů nakupují aktiva podle toho, jaký vývoj na trhu předpokládají.

PSALI JSME:
Největší hráči na Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu

Existují fondy zaměřené na zdravotnictví, těžařské firmy nebo velké technologické hráče, nemovitostní fondy, čistě dluhopisové fondy nebo fondy, které kombinují akcie a dluhopisy s dalšími aktivy. A to je stále jen malý výčet možností.

Nevsázíte vše na jednu kartu, ale prostřednictvím fondu svou investici rozložíte klidně i mezi stovky akcií a dalších aktiv, které má fond v portfoliu. Tato diverzifikace je způsob, jak v investicích minimalizovat riziko, že pro vás bude krach jedné firmy nebo horší výkonnost některého sektoru znamenat zásadní problém. Riziko snížíte „na druhou“, pokud svou investici rozložíte mezi více fondů.

Pro člověka, který investicím nerozumí a nechce se jejich výběrem zabývat, jsou pasivní či aktivně spravované fondy vhodnou volbou, protože o výběr a průběžnou úpravu portfolia (v případě aktivně řízených fondů) se za něj postarají správci fondu. Důležité je zvolit vhodný fond podle vlastní tolerance rizika, finančních cílů, možností a investičního horizontu (délka investice).

PSALI JSME:
Je už „vyvážené“ portfolio 60 % akcií a 40 % dluhopisů minulostí?

V České republice můžete investovat do řady fondů v českých korunách. Tyto fondy zpravidla poskytují tzv. měnové zajištění, kdy chrání vaši investici proti pohybům měnových kurzů.

Při investování do cenných papírů, které se obchodují v cizích měnách, se totiž může stát, že vlivem změn měnových kurzů může dojít ke ztrátě hodnoty investice, když například dolar výrazně oslabí vůči koruně a vy máte zrovna nakoupené americké akcie. Fondy umí různými instrumenty vliv kurzových pohybů na vaše portfolio minimalizovat.

Podstatná část fondů je otevřena skutečně pro každého. Abyste mohli začít investovat prostřednictvím fondů, stačí vám klidně i pár stokorun měsíčně. Pokud nechcete nebo nemůžete, nemusíte dělat žádnou velkou jednorázovou investici. Stačí „jen“ ukládat měsíčně pravidelnou částku, z níž se postupem času vytvoří suma, která pro vás může představovat například zajištění na penzi.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Čas na dluhopisy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB